Sklep medyczny a apteka: czym się różnią?

5
(1)

Dostajesz receptę od lekarza i swoje pierwsze kroki kierujesz do apteki? Rzeczywiście, większość leków (szczególnie tych na receptę) dostaniesz tylko w aptece. Jednak znacznie większy wybór sprzętu medycznego oferują sklepy medyczne. Jakie jeszcze różnice występują między tymi placówkami?Sklep medyczny a apteka – główne różnice

Sklep medyczny i apteka, choć należą do tej samej branży, dosyć mocno się od siebie różnią.

  • W sklepach medycznych pracują wyszkoleni doradcy, dobrze zaznajomieni z oferowanym sprzętem. Potrafią doradzić i poświęcają klientowi więcej czasu niż obsługa w aptece. Warto wiedzieć, że przedstawiciele handlowi niejednokrotnie organizują sprzedawcom z takich sklepów szkolenia, np. z obsługi ciśnieniomierzy czy dobierania stetoskopów.
  • W sklepie medycznym jest znacznie większy wybór sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego. Sklepy medyczne mają często większą powierzchnię i magazyny dostosowane do wielkości sprzedawanego sprzętu. To dlatego w takich placówkach kupisz zarówno aparat słuchowy, stetoskop, jak i chodzik czy wózek. W aptekach nie ma powierzchni na to, aby zmieścić sprzęty rehabilitacyjne, medyczne i leki.
  • W większości sklepów medycznych nie kupisz leków, a szczególnie leków na receptę. Aby bowiem sprzedawać takie produkty, należy mieć odpowiednie licencje.

Nowe wymagania dotyczące sklepów medycznych

Sklepy medyczne to placówki specjalistyczne, w których obsługa jest nastawiona na pomoc klientom i profesjonalne doradztwo. Trudno jest bowiem wyobrazić sobie klienta, który wchodzi do takiego miejsca, bierze z półki aparat słuchowy czy pulsoksymetr, płaci i wychodzi. Zwykle takie zakupy wymagają porady sprzedawcy – szczególnie jeśli klientem jest osoba starsza.

Aby podkreślić, jak istotną rolę odgrywają sklepy medyczne, od 1 stycznia 2025 roku wchodzą w życie nowe przepisy (regulowane przez projekt rozporządzenia MZ z 12 lipca 2023 r.). Dzięki tej zmianie miejsca te staną się jeszcze bardziej wyspecjalizowane i przyjazne klientom, również tym z niepełnosprawnościami. Co się zmieni? Sklepy medyczne będą musiały między innymi:

  • mieć przymierzalnie,
  • być wyposażone w szafy ekspedycyjne przeznaczone wyłącznie do przechowywania wyrobów medycznych,
  • zapewnić utwardzone, wolne od barier poziomych i pionowych dojścia do budynku i przestrzeni komunikacyjnych w budynku, w którym znajduje się lokal; jeśli lokal nie ma takich dojść, będzie trzeba zainstalować urządzenia lub zastosować środki techniczne i rozwiązania architektoniczne, które umożliwią dostęp do lokalu.
Przeczytaj też:  Neuroza - czym sie objawia i jak z nią walczyć?

Kupować w sklepie medycznym czy w aptece?

Jeśli masz do kupienia sprzęt medyczny, skieruj się do sklepu medycznego. Zarówno w punktach stacjonarnych, jak i sklepach online pracują doradcy, którzy doskonale znają asortyment i są odpowiednio przeszkoleni. Nie musisz zatem wiedzieć, jaki konkretnie chcesz model pulsoksymetru, ba – nie musisz nawet wiedzieć, jak go używać! To wszystko wyjaśni pracownik sklepu. Sklepy medyczne współpracują również z przedstawicielami handlowymi i producentami, dlatego zwykle są na bieżąco ze wszystkimi nowinkami rynkowymi. A rynek medyczny rozwija się błyskawicznie – jeśli więc chcesz kupić najnowszy model stetoskopu czy też ciśnieniomierza, wybierz się właśnie tam.

Apteki są idealnym miejscem, aby kupić leki – w każdym, nawet najmniejszym mieście jest przynajmniej jedna. W niektórych z nich znajduje się też sprzęt medyczny, jednak z reguły są to pojedyncze produkty. Jeżeli więc potrzebujesz urządzeń do pomiaru parametrów organizmu czy też sprzętu do rehabilitacji, zdecydowanie lepiej zaopatrzone są sklepy medyczne.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Bądź pierwszy i oceń artykuł

Tagged with: