Sisu – fiński sposób na mocną psychikę i niezłomność.

0
(0)

Jak wzmocnić w sobie hart ducha i niezłomny charakter? Rozwiązanie podpowiadają nam Finowie, a dokładniej Sisu – ich wypracowywany przez lata sposób na życie, w którym w codziennych przeszkodach i problemach dostrzega się wyzwania, możliwe do pokonania. Jak to zrobić? Od czego zacząć?

Co to jest Sisu?

Subtelnie brzmiące słowo „Sisu” to nic innego jak piękne podsumowanie fińskiej postawy życiowej, która cechuje się umiejętnością zauważania wyzwań w przeszkodach. Zamiast martwienia się tym, co nas spotyka, narzekania, rozkładania rąk i uznawania, że dany problem jest nie do przeskoczenia – Finowie proponują coś zupełnie innego. Zamieńmy negatywne słowo „problem” na pozytywne „wyzwanie” i zmierzmy się z nim! Wykażmy się pomysłowością, charakterem i hartem ducha, dzięki któremu wszystko to, co wydaje się trudne, uda się przezwyciężyć.

Siła woli i determinacja w Sisu

Podstawą filozofii Sisu, jest siła naszej własnej woli i determinacja, jaką jesteśmy w stanie w sobie wzbudzić, by iść przez życie odważnie. Wbrew jego uciążliwościom i wbrew rzucanym nam pod nogi kłodom. Jakie cechy i postawy charakteryzują sisu?

  • Koniec z poddawaniem się!
  • Żadnego załamywania rąk w obliczu wyzwania i żadnego chodzenia na przysłowiową łatwiznę
  • Odważne mierzenie się z tym, co utrudnia nam życie. Zarówno w pracy, w domu, jak i w relacjach z ludźmi.
  • Budowanie w sobie psychicznej wytrzymałości i odporności na stres
  • Zamienianie odczuć blokujących na te, które będą nas wspierać do działania
  • Stawianie czoła przeciwnościom losu – bez dramatyzowania i odpuszczania
  • Odrzucenie od siebie myśli, że jesteśmy wciąż zmęczeni i nie mamy siły na kolejną walkę
  • Obudzenie w sobie szczęśliwego „twardziela”
  • Pozbycie się wyuczonej bezradności, do której często się przyzwyczajamy, pozwalając jej wygrywać nad wewnętrzną mocą, jaka w nas drzemie

Czy ducha można hartować, tak jak ciało?

Oczywiście! Pochodzący z zimnego klimatu Finowie pracują nie tylko nad swoim ciałem, ale przede wszystkim nad duchem i charakterem. Tam, gdzie większość roku jest zimno i stosunkowo ciemno, myśli depresyjne i poczucie bezradności powinny rosnąć, a jednak w przypadku mieszkańców Finlandii tak nie jest. Od małego starają się oni wyrabiać w sobie postawę Sisu i świetnie im się to udaje. Ba!

Według Światowego Raportu Szczęścia z roku 2018, to właśnie Finlandia jest najszczęśliwszym państwem świata, a jej mieszkańcy czują wokół siebie dobrą energię, która wprost wpływa na poziom ich zadowolenia z życia.

Tym bardziej, szukając odpowiedzi na to, jak poradzić sobie w trudnych czasach, warto sięgnąć po metodę z tamtego regionu. Koniec narzekania i chowania głowy w piasek na rzecz aktywnego działania, zmieniającego problemy w wyzwania.

Czy Sisu jest łatwe?

Ależ skąd! Nad poziomem swojego szczęścia Finowie pracują od lat, co wcale nie znaczy, że niemożliwe jest wdrożenie tej postawu u nas, w Polsce. Wystarczy tylko chcieć i pamiętać o tym, że nie ma rzeczy, które muszą nas zablokować – często to my sami dla siebie jesteśmy blokerami działania. Chcemy wielu rzeczy, ale ich nie robimy. Mamy marzenia, ale nie pomagamy im się spełnić. Idziemy do przodu i cofamy się przy pierwszej przeszkodzie. A może pora coś zmienić?

Jak nauczyć się Sisu?

Sami Finowie twierdzą, że do wdrożenia w życie ich podejścia wystarczą małe rzeczy. Od nich się zaczyna!

  • Poczuj dumę z tego, że zrobiłeś coś, czego nie lubisz. Niech to będzie choćby zmywanie naczyń.
  • Zrób to sam – zamiast od razy decydować się na fachowca, który pewne proste rzeczy wykona za ciebie, podejmij próbę ich samodzielnego zrealizowania. Przykład: zrób karmnik dla ptaków. Niech będzie krzywy i nierówny, ale Twój! Naucz się obsługi wkrętarki. Wymień worek w odkurzaczu. Proste rzeczy – od nich się zaczyna.
  • Zamiast mówić „nigdy mi się to nie uda”, mów „spróbuję”, „dam radę”
  • Więcej ruszaj się na świeżym powietrzu. Zacznij od spacerów z dzieckiem, roweru, grzybobrania. Tlen i ruch doskonale działają na kreatywność i wyzwalają pozytywne hormony radości
  • Wybierz się do sauny – wypoci złe emocje
  • Wypróbuj lodowe kąpiele i morsowanie. Pewnie, że będzie ciężko, ale duma, jaką poczujesz „po” będzie bezcenna!
  • Spędzaj więcej czasu blisko natury – spacer do parku, a nie do galerii handlowej!
  • Zamiast windy wybierz schody!
  • Naprawiaj przedmioty zamiast je wyrzucać

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł