Sangwinik – kto to jest? Jak go łatwo rozpoznać?

0
(0)

Wyróżniające nas cechy osobowości często świadczą nie tylko o tym, jakimi jesteśmy ludźmi, ale i jak łatwo bądź trudno innym układa się z nami relacje. Sangwinik to jeden z mniej znanych rodzajów osobowości, o których wspominają dziś psychologowie. Kim jest sangwinik i co go wyróżnia? Czy z taką osobą żyje się łatwo czy trudno? Podpowiadamy!

Co to znaczy że ktoś jest sangwinikiem?

O tym, że ktoś jest sangwinikiem mówimy wówczas, gdy osobę tę cechuje kilka konkretnych cech określających jego codzienne zachowanie. W największym uproszczeniu, wyjaśniając co to znaczy, że ktoś jest sangwinikiem: to znaczy, że osoba ta jest wyjątkowo pogodnie i radośnie usposobiona (mówi się, że z sangwinikami można dosłownie konie kraść!), ale i ma kilka wad, które często wpływają na to, że nie każdy będzie taką osobę lubić.

Jak rozpoznać sangwinika?

W towarzystwie sangwinika często poznamy po tym, że lubi być w centrum uwagi. To typ radosny, otwarty, chętny do kontaktów z ludźmi, kreatywny i przede wszystkim bardzo towarzyski. Człowiek o tej osobowości nigdy nie stoi gdzieś z boku i nie chowa się w tle, on wprost uwielbia być tam, gdzie coś się dzieje i gdy wokół niego są inni. Jest osobą bardzo optymistyczną i energiczną, a z tego co i jak robi czerpie wiele satysfakcji. Jest też silnie zmotywowany, gadatliwy i chętnie wypowiada się w każdej sprawie. Przy bliższym poznaniu sangwinik, na pierwszy rzut oka bardzo pozytywnie nastawiony do świata, może jednak stracić w oczach innych. Dlaczego? Cóż, jego codzienność cechuje się „zagadywaniem” innym, skłonnością do dominowania w rozmowie i większą chęcią mówienia niż słuchania.

Sangwinika poznamy też po tym, że jest bardzo chaotyczny i najczęściej działa bez planu. W ogóle planowanie to nie jest jego mocną strona. Bywa odrealnionym fantastą i marzycielem,  dużo mówi, mniej robi – zwłaszcza jeśli chodzi o strategiczne, długofalowe działania. Potrafi swoją osobowością przytłoczyć i niestety miewa skłonność do narzucania innym swojego zdania.

W fachowych, psychologicznych testach osobowości bywa określany jako super ekstrawertyk: ktoś kogo nie można nie zauważyć i koło kogo najczęściej nie przechodzi się obojętnie. Sangwinik czerpie radość z życia na 100%, szuka szczęścia, uwielbia doświadczać nowych rzeczy, bywa impulsywny, ale nie ma mocnej determinacji do realizacji działań, których podjął się wcześniej. Emocjonalnie ma też głęboką potrzebę uznania i wciąż szuka potwierdzenia swoich uczuć.

Czego nie lubi sangwinik?

Czego nie lubi człowiek o osobowości sangwinika? Wszystkiego, co mocno zaplanowane, schematyczne i… nudne.

  • Planowania pracy, jasnych schematów działań do których musi się stosować od deski do deski
  • Wydawania mu poleceń (sam woli to robić)
  • Kierowania się cudzym zdaniem
  • Zamknięcia w czterech ścianach i „trzymania” z dala od ludzi
  • Porządku i ściśle wytyczonych norm – zarówno w pracy, jak i w życiu
  • Tłumienia jego energii i optymizmu np. poprzez wskazywania realiów, które kłócą się z jego nierzadko odrealnionymi założeniami
  • Monotonii i nudy
  • Samotności i wykluczenia
  • Ludzi wciąż narzekających na świat, mocno negatywnych

Sangwinik nie lubi też, gdy w towarzystwie jego zdanie jest brane pod uwagę mniej, niż zdanie innych. Ba! Dotyczy to nawet sytuacji, w której nie ma on w jakiejś sprawie racji.

Jak postępować z sangwinikiem?

Kluczem do właściwego postępowania z sangwinikiem jest danie mu odpowiedniej dla niego przestrzeni do błyszczenia i bycia w centrum uwagi. To osobowość niezwykle radosna i towarzyska i tych dwóch rzeczy zdecydowanie w jego życiu nie powinno zabraknąć. Jeśli w Twoim otoczeniu jest sangwinik – doceni to, że lubisz słuchać jego opowieści, żartów i anegdot. Jako ekstrawertyk będzie też potrzebował uwagi, skupienia się na nim i zrozumienia tego, że jest osobą bardzo szczerą i czasem szybciej coś powie, niż pomyśli. Co ważne, w tym co robi i mówi sangwinik nie ma złych intencji, choć może się tak wydawać, bo cechuje go również cięty język. W kontaktach z tą osobowością należy zrozumieć jej silny temperament, nutę egocentryzmu, bo przecież bardzo lubi opowiadać o sobie i chociaż dla większości osób jest to męczące, on taki po prostu jest.

Ważne: postępując z sangwinikiem pamiętaj, że nie jest to typ szczególnie obrażalski, więc jeśli zapędzi się w rozmawianiu o sobie, lub swą gadaniną spróbuje przejąć uwagę całego towarzystwa, co może być męczące, warto po prostu zwrócić mu uwagę. Z trudem, ale ten typ potrafi zwolnić, o ile mu się to jasno powie.

Praca dla sangwinika

Jaka praca dla sangwinika sprawdzi się idealnie? Ta, która pozwoli mu rozwinąć skrzydła i dobrze wpisze się w cechy jego charakteru. Wszędzie tam, gdzie do pracy potrzebna jest gadatliwość, kreatywność oraz charyzmy z dużym darem przyciągania uwagi innych – sangwinik sprawdzi się rewelacyjnie. Zawody, w których zabłyśnie to m.in.

  • Animator – dla dorosłych i dla dzieci. To praca w samym centrum uwagi większej grupy, do tego wymagająca kreatywności i radosnych, niebanalnych pomysłów.
  • Trener personalny – w tym fachu sangwinik będzie mógł pokazać całą swoją energię i poczuć się docenionym. Jako świetny motywator – doskonale odnajdzie się w roli trenera, a swoją pozytywną energią i otwarciem na świat, wciąż będzie zarażał innych.
  • Sprzedawca i przedstawiciel handlowy – branża, w której dzięki swojej gadatliwości połączonej z energią i optymistycznym podejściem do świata i ludzi, sangwinik może osiągnąć niezwykłe wyniki!
  • Lider zespołu, doradca personalny – zawody z możliwością wypowiadania się do woli, a do tego przyciągające uwagę innych i pozwalające kierować, a nie być kierowanym.

Kto pasuje do sangwinika?

Sangwinik jako partner nie jest łatwą, choć na pewno interesującą osobowością. Najlepiej będzie się czuł przy osobach o podobnym, lub nieco słabszym temperamencie i cechach charakteru. Z kolei osobowości zdecydowanie spokojniejsze, będą mieć z jego towarzystwem duże wyzwania.

Dla flegmatyków – będzie zbyt otwarty i zbyt szczery. Oni są skryci w sobie, a to, że sangwinik wciąż chce być w centrum uwagi, będzie dla nich za dużym wyzwaniem.

Dla introwertyków i melancholików – będzie irytujący i męczący, te dwa charaktery są jego zupełnym przeciwieństwem i na dłuższą metę zdecydowanie się ze sobą nie dogadają.

Wady i zalety sangwinika

Najważniejsze wady i zalety sangwinika to:

  • Wady: chaotyczność, brak umiejętności planowania procesów długofalowych, chęć dominowania nad innymi łącznie z niebraniem pod uwagę ich zdania. Dalej, przedkładanie własnych pomysłów nad cudze, problemy z dostosowywaniem się do grupy, którą kieruje ktoś inny, zbytnia gadatliwość i za mocne skupianie się na sobie. Wadą może być też fakt, że sangwinik rzadko zwraca uwagę na potrzeby innych i w towarzystwie to raczej do niego trzeba się dostosować, nie licząc na to, że to on „dopasuje się” do kogoś. Temperamentni sangwinicy mają potrzebę władania i rządzenia innymi, a ich zachowanie bywa irytujące, ponieważ sprawia wrażenie, jakby wciąż chcieli innym narzucać swoje zdanie. Dodatkową wadą jest niezdyscyplinowanie, brak umiejętności zorganizowania się, lekkość bytu ale i stosunkowa niepewność np. co do własnych uczuć czy umiejętności.
  • Zalety: ponadprzeciętna otwartość na ludzi i świat, towarzyskie usposobienie, kreatywność i radosny styl życia. Sangwinik jest rzadkim typem osobowości, ale jeśli już się go pozna, trudno będzie o nim zapomnieć. Jest ultra energiczny, aktywny, wszędzie go pełno, a psychologowie wprost nazywają go najbardziej zrównoważonym typem „osobowości szczęśliwej” spośród wszystkich rodzajów. Dalsze zalety to wyjątkowe poczucie humoru, naturalność i niewymuszona, wręcz wrodzona charyzma, dzięki której z powodzeniem zjednuje sobie ludzi. Sangwinik zawsze ma wielu przyjaciół, chętnie otwiera się na innych, jest odważny, ciekawy świata i potrafi żyć na 100% tu i teraz, bez zamartwiania się o rzeczy przyszłe i odległe.

Sangwinik a choleryk

Ekstrawertyczny typ osobowości sangwinika bywa czasem mylony z cholerykiem, choć tak naprawdę to dwa zupełnie inne typy ludzi. Sangwinik jest pozytywny, otwarty i energetyczny, ale potrafi przyjąć krytykę i nie obraża się „na amen”. Choleryk z kolei mimo podobnej energii życiowej, jest niebywale wrażliwy na krytykę, choćby tę najmniejszą. O byle rzecz potrafi zrobić koszmarną awanturę, wręcz prowadzącą do zerwania kontaktu z druga osobą i wiecznego wykluczenia jej ze swojego grona. Sangwinik jest pełen chęci do działania, ale nie jest tak nadpobudliwy jak choleryk i nie wybucha bez powodu. Nie snuje również intryg i daleki jest od knucia, a jego intencje, w przeciwieństwie do choleryka są dobre.

W temacie sangwinik a choleryk należy też zauważyć, że:

  • Choleryk jest mistrzem manipulacji potrafi zniszczyć nią drugiego człowieka, natomiast sangwinik wprost przeciwnie!
  • Cholerykowi nie zależy na dobrych relacjach z ludźmi, a sangwinikowi bardzo. Ten drugi uwielbia być w gronie ludzi i ceni ich towarzystwo, natomiast cholerykowi zależy tylko na osiąganiu własnych celów
  • Sangwinik jest gadatliwy, ale nie apodyktyczny – choleryk owszem!
  • Sangwinika napędza dobre działanie i dobra energia, a choleryka – wprost przeciwnie.

Sangwinik – test

Posiadanie osobowości sangwinika jest bardzo rzadkie, ale bez problemu można się „sprawdzić” pod tym kątem, wykonując odpowiedni test. Najbardziej dokładne testy osobowości wykonuje się dziś pod okiem psychologów i specjalnie opracowanych do tego celu ankiet typu pytanie – odpowiedź. Nieco lżejsze, a przez to i mniej dokładne testy osobowości, dające jednak spore ukierunkowanie do zrozumienia tego, jakie mamy cechy, znajdziemy w internecie. Część takich testów online jest płatna (tu zawsze warto sprawdzić komu się płaci!), a część darmowa (bywa, że mocno okrojona).

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł