Sałatka jarzynowa kcal – kaloryczność i ciekawostki

0
(0)

Sałatka jarzynowa jest bez dwóch zdań jednym z najbardziej lubianych dań w Polsce. Większość z nas kojarzy ją ze świętami, ale coraz częściej sięgamy po nią nie tylko w okresie Bożego Narodzenia czy Wielkanocy. Łatwa do zrobienia, pyszna, syta! A ile ma kalorii?

Jak liczyć kalorie w porcji czyli sałatka jarzynowa kcal!

Po pierwsze, klasyczna jarzynowa sałatka już dawno nie jest taka sama w każdym domu. W jednym dodaje się do niej więcej jajek, w innym stawia na groszek konserwowy, mniejszą lub większą ilość ziemniaków, a także inne dodatki. W zależności od tego, co zawiera ta, którą robi się w naszym domu, może mieć więc ona inne wartości odżywcze, podobnie jak i inną kaloryczność. Po drugie, przyjmując co do zasady standardowy skład sałatki czyli:

  • Marchew
  • Pietruszkę w korzeniu
  • Seler
  • Ziemniaki
  • Kiszone ogórki
  • Jajka
  • Groszek konserwowy + kukurydza konserwowa
  • Cebula
  • Natka pietruszki
  • Łyżka majonezu

Możemy przyjąć, że taka ważąca oko 230 gram porcja będzie zawierała z małą różnicą w górę lub w dół ok 311 kcal. Uśredniając wyniki, standardowe 100 gram sałatki bez innych dodatków stanowić będzie pochłonięcie ok 135 kcal. Co ważne, kalorie te pochodziły będą w 4% z białka, 27% z węglowodanów i w 69% z tłuszczy, a to znaczy, ze porcja 100 gram zawiera średnio 9,3 g węglowodanów, 1,2 grama białka i 10,4 gram tłuszczu.

Sałatka jarzynowa kcal – w 100 g – 135 kcal, w 230 g (miseczka, salaterka) – 311 kcal, w 10 g (łyżka) 14 kcal, w 50 g – ok 68 kcal i w 500 g (ale to wyjątkowo duża porcja do zjedzenia i lepiej nie kusić się na nią w ramach jednego posiłku) – 675 kcal.

Ciekawostka: tę dawkę kalorii można obniżyć np. zastępując majonez łyżką jogurtu naturalnego lub rezygnując z majonezu całkowicie. Oczywiście dla wielu osób to byłoby kulinarne świętokradztwo, ale zawsze jest to jakiś patent na to, by kalorii wchłonąć z taką porcją mniej.

Według najpopularniejszych wykresów i danych obrazujących to, co trzeba zrobić, żeby później tę ilość kalorii spalić, mówimy o: jeździe na rowerze trwającej ok 38-40 minut, pływaniu przez 32 minuty lub bieganiu przez minut 27, a dla lubiących bardziej wymagające sporty: 26 minutach gry w tenisa ziemnego czy prawie 50 minutach jazdy konnej.

Na koniec, warto wiedzieć, że jeśli codziennie prowadzimy zdrowy tryb życia, a aktywność fizyczna jest dla nas naturalna i oczywista, to za zjedzenie od czasu do czasu większej porcji sałatki jarzynowej nie powinniśmy sobie robić wyrzutów. Zgodnie ze starym przysłowiem: wszystko jest dla ludzi, o ile rzecz jasna sięgamy po to z głową i nie przesadzając jeśli chodzi o nadmiar!

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł