Rumień alergiczny – jak wygląda i jak się go leczy?

5
(1)

Piekący, wywołujący swędzenie i napięcie skóry, a czasem nawet powodujący jej nieładne złuszczanie się – taki najczęściej jest rumień alergiczny. Jako reakcja będąca efektem nadwrażliwości organizmu na różne czynniki, może objawiać się zaczerwienieniem skóry i wywoływać dyskomfort, w czasie którego trudno jest się powstrzymać od drapania.

Dlaczego na skórze pojawia się rumień alergiczny?

Wokół nas jest mnóstwo substancji, które mogą uczulać, nawet jeśli o tym nie wiemy. Takie substancje, nazywane fachowo alergenami to np. pyłki roślin, konserwanty zawarte w żywności i w produktach kosmetycznych, substancje chemiczne, metale z zanieczyszczonego powietrza itd. W momencie zetknięcia się skóry osoby wrażliwej z jednym z takich czynników, występuje szybka reakcja alergiczna lub tzw. reakcja opóźniona, która może się pojawić nawet po około 48 godzinach.

W tym czasie gwałtownie rozszerzają się powierzchowne naczynia krwionośne, które stykają się z czymś, co uczula i tym samym pojawia się na skórze rumień, a dalej m.in. takie objawy jak:

  • Uporczywe swędzenie skóry
  • Łzawienie oczu
  • Kichanie
  • Pieczenie podrażnionego miejsca i odczuwanie w nim podwyższonej temperatury
  • Wrażenie ciągłej suchości prowadzące do łuszczenia się naskórka
  • Wysypka

Co ciekawe sam rumień tego typu, podobnie jak i w/w jego objawy mogą się nasilać w sytuacjach stresowych, u kobiet w czasie trwającej akurat menstruacji, ciąży a nawet menopauzy.

Leczenie – od czego zacząć?

Najważniejszą kwestią przed podjęciem leczenia rumienia alergicznego jest określenie tego, co go wywołało. Będziemy musieli sobie przypomnieć wszystko, o co otarliśmy się danym fragmentem skóry w ostatnich dwóch dniach, a to mogą być drobiazgi. Spacer po nieskoszonej łące? Może był tam kwiat lub zboże, na które źle reagujemy? Weekend w mieście znanym z dużej ilości smogu? Czy staliśmy koło punktu dużej emisji dymu (komin, spalarnia itd.)?

Jeżeli nie jesteśmy w stanie określić prawdopodobnej przyczyny – dobrze będzie wykonać alergiczny test płatkowy. Analiza jego wyników ułatwi specjaliście znalezienie prawdziwego powodu uczulenia i przepisanie właściwych leków. Najczęściej są to miejscowo stosowane (wprost na rumień) glikokortysteroidy. Ich naniesienie na piekące miejsce złagodzi tworzące się w nim stany zapalne i pomoże powoli stłumić mocną reakcję alergiczną. W przypadku osób cierpiących na AZS do leczenia rumienia tego rodzaju stosuje się natomiast natłuszczające i nawilżające emolienty (dostępne w aptekach, ale i tak najlepiej jest je kupić po konsultacji u lekarza).

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Bądź pierwszy i oceń artykuł