Rozciąganie do szpagatu, czyli jak się do tego dobrze przygotować?

0
(0)

Wykonanie pełnego szpagatu jest dla większości dorosłych dużym wyzwaniem i zdecydowanie nie powinno się tego robić na „hurra!”. Mięśnie naszego ciała muszą być do tego ćwiczenia dobrze przygotowane i zanim zademonstrujemy innym swoją prawdziwą (lub podejrzewaną…) elastyczność, lepiej jest się do tego dobrze przygotować! Od czego zacząć?

Jak wykonać rozciąganie do szpagatu?

Po pierwsze: krok po kroku, na spokojnie przyzwyczajając ciało do nowego wyzwania. Jeśli nie jesteś osobą wytrenowaną, od razu zapomnij o tym, że za tydzień błyśniesz na jakieś imprezie i pokażesz szpagat – to może się naprawdę źle skończyć! Tylko regularna i konsekwentna praca nad wzmocnieniem mięśni, ich rozciągnięciem i elastyczności pozwoli ci przygotować się do mądrego wykonania szpagatu, bez kontuzji, zerwania mięśni i frustracji.

Zasady przygotowania:

  • Przygotuj taśmy do kompleksowego rozciągania mięśni (nie wystarczy tylko praca nad mięśniami nóg)
  • Wprowadź do treningu ćwiczenia stabilnościowe i mobilne
  • Rozciągaj się wielopoziomowe, a nie tylko w kierunku wykonania samego szpagatu
  • Przygotuj plan ćwiczeń, określ czas i tempo i trzymaj się tego aż do końca
  • Rób przerwy, tak żebyś się nie przeforsował i nie spiął mięśni do granicy bólu. Elastyczność i luz w ćwiczeniach są ważniejsze nie napinanie się!

Dla największej efektywności całego procesu rozciągania się przejrzyj znajdujące się w internecie, najlepiej u profesjonalnych trenerów personalnych, programy ćwiczeń rozciągających. Nie korzystaj z samych obrazków, bo nie pokażą ci one skali ruchu ani nie uświadomią pracy nad oddechem (a jest ona ważna!), ale postaw na materiały video. Z takim trenerem mówiącym krok po kroku co robić i jakie ćwiczenie teraz wykonać, nawet domowy trening da o wiele lepsze efekty.

Cierpliwość jest ważna!

W internecie możesz znaleźć mnóstwo informacji, które przydadzą się twojemu planowi na rozciąganie do szpagatu, ale mogą mu też zaszkodzić! Nie daj sobie wmówić, że nauczysz się robić szpagat w tydzień czy w miesiąc, bo to zwyczajnie tak nie działa. Każdy z nas ma inny organizm i wkładanie go w jakieś treningowe ramki, bez wiedzy o tym, na co go w danej chwili stać, może się skończyć katastrofą, bólem, zerwaniem mięśni i poważnymi uszkodzeniami. Jeśli naprawdę chcesz zrobić szpagat, daj sobie czas i pozwól organizmowi powoli się do tego przygotować. Bez szaleństw i nadmiernej ekscytacji. Kluczem są dobre fundamenty treningowe, odpowiednie ćwiczenia i konsekwencja, która na pewno bezpiecznie i bez powikłań doprowadzi cię do celu!

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł