Rola terapii online w leczeniu depresji: czy warto spróbować?

0
(0)

Czy możliwe jest nawiązanie porozumienia między terapeutą a osobą potrzebującą wsparcia bez kontaktu na żywo? Czy efekty terapii online wychodzą daleko poza czas trwania sesji? Aż wreszcie, czy depresja, dystymia i zaburzenia lękowe również mogą być leczone przez internet? Wszystkie te wątpliwości pojawiły się w głowach samych psychologów i psychiatrów, gdy w latach 90. XX w. pojawiły się pierwsze sesje terapeutyczne poza gabinetem. Jak się okazuje – wątpliwości całkiem niesłuszne. Nowoczesna forma spotkań pacjenta z psychologiem może przynieść korzystniejsze i trwalsze rezultaty niż jej tradycyjna formuła.

Jak skuteczna jest terapia online?

Kiedy pierwsi psychologowie zaczęli prowadzić zdalne sesje terapeutyczne, wielu specjalistów branży widziało w tym same zagrożenia. Byli przekonani, że tak jak nie da się zoperować serca czy poskładać złamanych kości online, tak i choroby ducha wymagają wizyt pacjenta w gabinecie.

Pandemia COVID-19 i liczne błędy diagnostyczne postawione w ramach teleporad utwierdziły ich tylko w tym przekonaniu. Okazuje się jednak, że o ile diagnostyka i leczenie chorób ciała przez internet może zastąpić tylko niektóre wizyty niewymagające pilnej interwencji (np. kontynuacja leczenia, wypisanie skierowania do specjalisty czy na badania), o tyle terapia niedyspozycji natury psychicznej online jest uzasadniona w większości przypadków (wyjąwszy stan, gdy pojawiają się myśli samobójcze i samookaleczanie).

Już analizy dostępnych publikacji naukowych do 2008 r. prowadzone pod kierownictwem Baraka wykazały, że skuteczność nowoczesnej formy leczenia chorób ducha nie odbiega od tej uzyskiwanej podczas tradycyjnej formy terapii w gabinecie.

Ciekawe wnioski na temat wpływu terapii przez internet na kondycję psychiczną osób zmagających się z depresją przyniosły badania na Uniwersytecie w Zurychu. Podzielono w nim osoby chore na grupę leczoną zdalnie oraz w gabinecie. W kwartał po zakończeniu sesji, objawy depresji nie występowały u 57% osób pierwszej grupy i u 42% z drugiej grupy.

Dowiedz się więcej: https://www.twojpsycholog.online/zakres-pomocy/depresja.

Kto może skorzystać z leczenia depresji online?

Dzięki przeniesieniu psychoterapii do środowiska internetowego znacznie większe grono osób może skorzystać z pomocy, której tak bardzo potrzebuje:

  • rodzice małych dzieci,
  • opiekunowie obłożnie chorych członków rodziny,
  • osoby z niepełnosprawnościami,
  • osoby o ograniczonej zdolności poruszania się,
  • pracujący przez cały dzień,
  • bardzo często podróżujący służbowo,
  • mieszkańcy wsi.

Terapia online to ogromne wsparcie dla osób z depresją. Bez względu na to czy jest to dystymia, depresja lękowa, poporodowa, czy inny jej rodzaj – sesje, które nie wymagają odwiedzenia gabinetu specjalisty, mogą realnie pomóc. Gdy smutek, niechęć do podejmowania jakiejkolwiek aktywności i lęki przejmują kontrolę nad codziennością, dla osoby chorej opuszczenie własnego domu może być wyzwaniem ponad siły. Tymczasem sesje z terapeutą przez internet nie wymagają aż tak dużego zaangażowania wolnego czasu (w tym na dotarcie do gabinetu) czy zorganizowania zastępstwa dla swoich obowiązków w domu.

Dowiedz się więcej: https://www.twojpsycholog.online/zakres-pomocy/depresja/dystymia

Spotkania online są bardziej komfortowe. Odbywają się w zaciszu własnego domu, w otoczeniu znajomych przedmiotów i zapachów, które zapewniają poczucie bezpieczeństwa. Do tego nie ma potrzeby tłumaczenia nikomu powodu wyjścia, aby nie narazić się na ostracyzm. To istotne, wziąwszy pod uwagę wciąż negatywne postrzeganie osób zmagających się z zaburzeniami natury psychicznej. Jak wynika z badań EZOP II – niemal co piąta osoba wyraża wobec nich niechętny stosunek (zwłaszcza jeśli pełnią role społeczne wymagające zaufania, np. opiekun przedszkolny).

Dowiedz się więcej: https://www.twojpsycholog.online/zakres-pomocy/depresja/depresja-lekowa

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł

Tagged with: