Pozew o alimenty może złożyć nie tylko rodzic dziecka, ale również były małżonek, rodzic czy babcia. Sprawy alimentacyjne bywają skomplikowane, ponieważ kluczem do ich rozwiązania jest wyznaczenie kwoty, odpowiadającej zarówno potrzebom świadczeniobiorcy, jak i możliwościom finansowym osoby płacącej alimenty. Sprawdź, kiedy warto skorzystać z pomocy adwokata!
Czego mogą dotyczyć sprawy alimentacyjne?
Przyjmuje się, że sprawy alimentacyjne dotyczą przyznania alimentów na dziecko lub innego członka rodziny. Tymczasem w ich kręgu znajduje się również podwyższenie lub obniżenie alimentów, a także uchylenie obowiązku alimentacyjnego. Ponadto sprawa o alimenty często towarzyszy innego rodzaju sprawom rodzinnym, o których można przeczytać na https://adwokatjaniga.pl/specjalizacje/prawo-rodzinne/. Na przykład przy rozwodzie rodzice określają, z kim będzie mieszkać dziecko i jak wysokie alimenty będzie płacił drugi z nich.
Dodajmy, że sprawy alimentacyjne dotyczą nie tylko łożenia na potomka. O świadczenie mogą wystąpić rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, a także były małżonek.
Kiedy warto skorzystać z pomocy adwokata?
Sprawy alimentacyjne są niezwykle skomplikowane. Po pierwsze dlatego, że rzadko kiedy między stronami panuje zgoda w kwestii wysokości kwoty świadczenia. Po drugie, sam obowiązek alimentacyjny często jest przez pozwanego negowany. Jeśli nie wiesz, jak wystąpić o alimenty lub jak wyznaczyć ich kwotę, skorzystaj z pomocy adwokata. Specjalista:
- wyjaśni Ci Twoją sytuację pod kątem prawnym – na przykład od kogo możesz dochodzić alimentów,
- pomoże Ci sporządzić stosowny wniosek – w którym będą zawarte wszystkie najważniejsze elementy,
- pomoże Ci wyznaczyć kwotę alimentów – uwzględniając zarówno potrzeby osoby pobierającej świadczenie, jak i możliwości zarobkowe pozwanego,
- wesprze Cię w negocjacjach z drugą stroną – zwłaszcza, jeśli zależy Ci na pozasądowym załatwieniu sprawy.
Więcej na temat tego, jak wyglądają sprawy o alimenty, dowiesz się na https://adwokatjaniga.pl/alimenty/.
Jak dochodzić alimentów?
Szczegółowy plan postępowanie w sprawie o alimenty opracuje i wyjaśni Ci adwokat. Pamiętaj, że każda sytuacja jest inna, dlatego wymaga indywidualnego podejścia. Jeśli szukasz specjalisty z doświadczeniem w sprawach rodzinnych, odwiedź https://adwokatjaniga.pl/. Natomiast w kontekście tego, co zawsze jest wymagane w sprawach alimentacyjnych, nie sposób nie wspomnieć o wydatkach wynikających z typowych potrzeb. Nie możesz jednak szacować ich we własnym zakresie – dowodem w sprawie są przede wszystkim rachunki i faktury imienne. To na ich podstawie sąd może zgodzić się na proponowaną kwotę alimentów, obniżyć ją lub podwyższyć. Pamiętaj, że suma, którą przedstawisz, to wyłącznie propozycja. Druga strona ma też prawo wystosować swoje argumenty, które niestety najczęściej przemawiają za obniżeniem alimentów. Dotyczy to sytuacji, w której pozwany nie wyraża zgody na comiesięczne świadczenie w przedstawionej przez Ciebie kwocie.