ORZECHY BRAZYLIJSKIE – właściwości zdrowotne i ciekawostki

0
(0)

Brazylijskie orzechy, nazywane również „orzechami para” uważane są ze względu na swoje wartości odżywcze za jedne z najcenniejszych dla zdrowia. Mało tego, wykorzystuje się je nie tylko jako pyszną przekąskę i dodatek do licznych dań, sałatek i deserów, ale i do produkcji ekologicznych kosmetyków.

ORZECHY BRAZYLIJSKIE – właściwości zdrowotne

Orzechy zrywane wprost z drzewa o nazwie orzesznica wyniosła, bertolecja lub po prostu orzesznica brazylijska, pochodzą nie tylko z Brazylii, ale pozyskuje się je również z upraw w Wenezueli, Kolumbii, Peru i Boliwii. Z blisko pięćdziesięciometrowego drzewa, które na tamtych obszarach rośnie najczęściej dziko, a nie w zwartych, rolniczych uprawach, zbiera się dziś większość orzechów eksportowanych później do Europy, USA i w inne zakątki świata.

Jakie właściwości zdrowotne mają orzechy brazylijskie? Jest ich cała lista!

 • Zawierają bezcenne kwasy tłuszczowe, fitosterole i witaminę E, które w tym zestawieniu mają wybitny wpływ na jakość i kondycję naszej skóry. W naturalny i efektywny sposób poprawiają jej ukrwienie i ułatwiają leczenie stanów zapalnych, wyprysków skórnych, a nawet niwelowanie zmarszczek.
 • Podnoszą poziom witalności
 • Doskonale wspomagają funkcjonowanie mózgu, dlatego są szczególnie zalecane do spożywania przez osoby starsze i będące w trakcie różnego rodzaju rehabilitacji
 • Mają właściwości przyspieszające regenerowanie uszkodzonych komórek, a przy tym doskonale nawilżają
 • Poprawiają nastrój, zmniejszają stres i napięcie
 • Wpływają na lepszy rozwój koncentracji, zdolności rozumienia i szybkiego przyswajania nowych rzeczy, usprawniają pamięć i logiczne myślenie. Wielu specjalistów podkreśla, że mogą zmniejszać ryzyko pojawiania się np. choroby Alzheimera i innych powikłań, które w długim czasie mogłyby prowadzić do degradacji neuronów
 • Wpływają korzystanie na układ sercowo-naczyniowy, w tym na zmniejszenie ilości złego cholesterolu we krwi
 • Zapobiegają rozrastaniu się komórek nowotworowych i podnoszą naturalną odporność
 • Zwalczają wolne rodniki, co sprzyja hamowaniu chorób i stanów zapalnych
 • Są naturalnym afrodyzjakiem, a dzięki dużej zawartości selenu pełnią ważną funkcję przy tworzenie dobrej jakości nasienia u mężczyzn.
 • Wspomagają prawidłowe funkcjonowanie wzroku

Co ciekawe, orzechy brazylijskie są wysokokaloryczne, ale zawarte w nich tłuszcze pobudzają wyzwalanie energii, która sama w sobie przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowe.

Poza formą żywnościową, można stosować również olejki z orzechów brazylijskich – np. do kąpieli, odżywczych płukanek włosów, czy do masażu relaksacyjnego.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł