Olej lniany na włosy: zastosowanie, efekty, przeciwskazania

0
(0)

Prawidłowo stosowany olej lniany na włosy może być dla nich prawdziwą bombą odżywczą i regeneracyjną! To jeden z najzdrowszych olejów roślinnych, który dzięki bogatemu składowi i wynikającym z niego właściwościom zdrowotnym, jest dziś szeroko stosowany w kosmetyce i pielęgnacji ciała, w tym również jako doskonały środek na zdrowsze włosy.

Dlaczego warto stosować olej lniany?

Ten wyrabiany z nasion lnu olej wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych, o których warto wiedzieć. W kategorii czysto kosmetycznej i pielęgnacyjnej (włosy, skóra, paznokcie), są to:

  • Mocne odżywienie skóry i struktury wierzchniej włosa oraz paznokci
  • Silna regeneracja warstw płytkich znajdujących się tuż pod powierzchnią zewnętrzną włosów i naskórka, a tym samym najbardziej narażonych na osłabienie i uszkodzenia
  • Wysoki poziom nawilżania skóry i jej ochrony przed wysuszeniem (Witaminy B)
  • Łagodzenie skóry skłonnej do alergii i podrażnień
  • Poprawienie wyglądu naskórka, w którym wydziela się dużo sebum, a tym samym szybko się on przetłuszcza
  • Doskonały wpływ na włosy należące do typu przetłuszczającego się. Olejowanie lnianym olejkiem takich włosów naprawia uszkodzenia i hamuje sebum, sprawiając, że włosy przetłuszczają się o wiele wolniej
  • Łagodzenie stanów zapalnych skóry
  • Stymulowanie wzrost włosów i poprawa ich gęstości
  • Opóźnienie starzenia się i włosów i skóry, dzięki zawartości witaminy E, która neutralizuje działanie wolnych rodników

Odpowiadając na pytanie dlaczego warto stosować olej lniany nie można też zapomnieć o tym, że zawiera on najwięcej niezbędnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych ze wszystkich dostępnych dziś w sprzedaży olejów. Mało tego, proporcja naturalnej zawartości omega-3, omega-6 i omega-9 jest w nim idealnie wyważona. Ciekawostka: w podnoszącym odporność oleju z wątroby rekina kwasów omega-3 jest dwa razy mniej niż w oleju lnianym!

Olej lniany na włosy zastosowanie i efekty

W jaki sposób używać oleju lnianego, jeśli zamierzamy dzięki niemu zregenerować i odżywić włosy? Jest na to kilka różnych sposobów.

  • Wykonanie maseczki na włosy – popularnie określane olejowanie włosów. Zabieg robimy 2 razy w tygodniu i dzięki temu najszybciej zobaczymy jego rezultaty. Włosy najpierw zwilża się wodą, a następnie wmasowuję w skórę głowy niewielką ilość olejku. Dopiero po tym etapie rozprowadzamy olej po włosach przy pomocy grzebienia – przeczesując produkt wcześniej nałożony na skórę, przez całe włosy, aż po końcówki. Po 15-20 minutach zmywamy i gotowe. Uwaga: odżywka nie będzie tu już potrzebna! Efekty: szybkie zregenerowanie struktury włosa, odżywienia i nadanie mu blasku.
  • Wcierka w końcówki włosów – a nie w ich całość. Tę opcję wykorzystuje się, żeby wzmocnić wysuszone, rozdwajające się lub zwyczajnie zniszczone końcówki. Do tej szybkiej kuracji wystarczy użyć ledwie kilku kropel! Tak zastosowany olej lniany na włosy da efekty w postaci wygładzenia końcówek i ich wyraźnego nawilżenia.
  • Kapsułki do połknięcia – bez smarowania olejem włosów. To wygodna opcja, która pozwoli w dłuższym czasie efektywnie wzmocnić włosy, nadać im lśniącego wyglądu i to bez potrzeby ich olejowania. W zależności od stanu włosów, przyjmuje się od 8 do nawet 30 gramów oleju w kapsułce – ale nigdy tak dużo, gdy dotąd nie przyjmowaliśmy olejów o tak dużej zawartości NNKT. Lepiej zacząć od grama i co kilka dni dorzucać kolejny.
  • Mieszanka z szamponem – pomysł dla zabieganych! Łyżeczkę oleju mieszamy z małą porcją szamponu na dłoni, a potem całością myjemy włosy. W tym przypadku, nie używamy już żadnych odżywek, bo olej z lnu sam w sobie jest najlepszą odżywką!

Jak zmyć olej lniany z włosów?

Są różne szkoły dokładnego zmywania oleju lnianego z włosów, ale ta najbardziej naturalna i zarazem najprostsza to umycie ich delikatnych szamponem – najczęściej dwukrotnie, czasem nawet trzykrotnie.

Inną opcją jest tzw. emulgowanie czyli stworzenie specjalnej emulsji z użyciem samego olejku i odżywki, jaką dotąd stosowało się do włosów. Olej bardzo dokładnie mieszamy z odżywką, dzięki czemu jego cząsteczki łączą się z cząsteczkami oleju, a cała emulsja skutecznie usuwa olej z powierzchni włosów. Poza odżywką rolę substancji wykorzystywanej do emulgowania świetnie przejmują też szampony oraz maski do włosów. Na koniec, już po przeprowadzeniu emulgowania z odpowiednio wybranym kosmetykiem, myjemy włosy tak jak zwykle i dokładnie je wypłukujemy.

Warto wiedzieć, że choć ta opcja na to, jak zmyć olej lniany z włosów jest nieco bardziej pracochłonna, to uważa się ją za najlepszą. To właśnie ona pozwala wydobyć z oleju jego maksymalne zalety pielęgnacyjne, utrzymując jego efekty dłużej.

Czy olej lniany przyciemnia włosy?

Wiele osób przed użyciem oleju lnianego zastanawia się, czy jego lekko żółtawy, charakterystyczny kolor nie doprowadzi do przyciemnienia włosów. Wyjaśniamy: nie ma naukowych dowodów na to, że olej z lnu ma właściwości barwiące włosy. Podobnie, jak nie przebarwia skóry twarzy, dekoltu czy rąk, jeśli nakładamy go na nie wprost. Jednocześnie samo olejowanie włosów, poprzez fakt ich dociążania, nawilżania, regeneracji i wygładzania znacząco poprawia ich kondycję, to „nasycenie” włosa wszystkimi cennymi składnikami rzeczywiście może sprawić, że wizualnie włos będzie się wydawał ciemniejszy.

Olej lniany – przeciwwskazania

Mimo całego szeregu zalet, jakie posiada ten olej, należy pamiętać, że jego przedawkowanie – czy to przy stosowaniu doustnym, na skórę, czy na włosy – nie jest dla zdrowia ani wyglądu dobre! Tu warto pamiętać o zasadzie: wszystko z umiarem! Jeśli skóra i włosy wyraźnie poprawiły swój stan, nie ma potrzeby cały czas używać oleju. Odłóżmy go, dajmy organizmowi popracować samodzielnie i odpocząć. To ważne! 

  • Nie jest zalecany dla kobiet w ciąży – wpływa na gospodarkę hormonalną
  • Niewskazany dla osób z chorobami układu pokarmowego, wątroby i nerek
  • Odradzany osobom z niedrożnością jelit i po operacjach w obrębie jamy brzusznej!

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł