O co pyta psycholog? Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa?

0
(0)

Pierwsza wizyta u psychologa to często stresujące wydarzenie. Opowiadanie o swoich problemach obcej osobie może być dla wielu osób krępujące i niekomfortowe. W artykule przedstawiamy, jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa oraz w jaki sposób możesz się do niej przygotować.

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa? Kiedy warto się do niego udać?

Pierwsza wizyta u psychologa jest wizytą zapoznawczą. Choć może zawierać elementy wywiadu psychologicznego, specjalista stara się przeprowadzać rozmowę w taki sposób, by to pacjent opowiadał o sobie i swoich problemach. Psycholog Warszawa może zadawać pytania, które mają mu przybliżyć kontekst wspominanych sytuacji i zdarzeń. Niezależnie od tego, czy interesuje Cię psychoterapia indywidualna, czy jedynie wizyty u psychologa, pierwsze spotkanie zawsze będzie miało na celu poznanie Twojej osoby.

Problemy, z którymi warto udać się do psychologa, to m.in.:

  • zbyt częste sięganie po używki lub alkohol, objadanie się,
  • przeżywanie traumy spowodowanej np. śmiercią bliskiej osoby, molestowaniem lub innym, trudnym doświadczeniem,
  • problemy z samooceną lub pewnością siebie,
  • brak motywacji i nieradzenie sobie z codziennymi obowiązkami,
  • obniżony nastrój.

Jakie pytania może zadać psycholog?

Podstawowe pytanie ze strony psychologa będzie dotyczyć powodu, dla którego pojawiłeś się w jego gabinecie. Specjalista będzie chciał wiedzieć, jaki masz problem i od kiedy on trwa.

Na pierwszym spotkaniu może pojawić się również pytanie dotyczące Twojego dzieciństwa i relacji z rodziną. Problemy, których doświadczasz jako dorosła osoba, mogą mieć swoje podłoże właśnie w dzieciństwie. Przypomnij sobie, jak wyglądał system wychowawczy w Twojej rodzinie. Psycholog może zapytać także o najlepsze i najgorsze wspomnienia, a także o relacje z rówieśnikami.

Istotną kwestią będzie Twoje codzienne życie. Specjalista dopyta o aktualną sytuację zawodową i finansową. Będzie chciał, byś opowiedział mu o swoim otoczeniu i najważniejszych dla Ciebie osobach.

Podczas swojej pierwszej wizyty u psychologa nie zapominaj, że Ty również masz prawo zadawać pytania! Jeśli interesują Cię kompetencje specjalisty lub chcesz poznać jego spostrzeżenia, możesz śmiało o to zapytać. Psycholog chce Ci pomóc, a więc wizyta powinna odbywać się w komfortowych dla Ciebie warunkach.

Jak przygotować się do wizyty u psychologa?

Pierwsza wizyta u psychologa nie wymaga specjalnego przygotowania, jednak aby była owocna, możesz przygotować sobie najważniejsze kwestie, które chcesz poruszyć. Mogą one dotyczyć objawów, które na co dzień Ci towarzyszą, jak i dawnej traumy czy Twoich myśli.

Specjaliście możesz powiedzieć także o dawnych sytuacjach, które, choć nie były dla Ciebie traumatyczne, regularnie do Ciebie wracają. Nawet jeśli nie jesteś pewien, czy dana sytuacja mogła odbić się na Twojej psychice, możesz o niej opowiedzieć. Jeśli jest to dla Ciebie trudne lub istotnych kwestii jest sporo, możesz zapisać je w telefonie lub na kartce.

Przed pierwszą wizytą poświęć chwilę na zagłębienie się w swoją historię i doświadczenia. To normalne, że mogłeś o czymś zapomnieć, zwłaszcza jeśli upłynęło wiele lat.

Informuj o swoich przemyśleniach i potrzebach

Podstawą regularnych wizyt u psychologa jest szczerość ze specjalistą. Powinieneś poinformować go o swoich przemyśleniach. Być może stresowałeś się przed pierwszą wizytą? Obawiałeś się krytyki lub wyśmiania? A może boisz się otworzyć przed psychologiem i opowiedzieć mu o swoich problemach?

Psycholog powinien wiedzieć o wszystkich obawach. Nie powinieneś wstydzić się swoich emocji i odczuć, a nawet przeciwnie! Może okazać się, że są one ważnym elementem Twojego problemu. Psycholog jest osobą, która ma zamiar Ci pomóc i nie możesz utrudniać mu tego procesu. Pamiętaj, że jeśli czujesz, że dany specjalista nie jest dla Ciebie odpowiedni, zawsze możesz go zmienić. W zależności od swoich potrzeb możesz zdecydować się na wizyty stacjonarne lub wizyty online. Terapia powinna być dla Ciebie komfortowa.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł

Tagged with: