Nietrzymanie moczu – przyczyny i leczenie

Zdjęcie autorstwa Freepik
0
(0)

Problem nietrzymania moczu jest coraz powszechniejszy, zwłaszcza u kobiet. Warto więc dowiedzieć się czegoś na temat jego przyczyn oraz zapoznać się z możliwymi drogami leczenia.

Jakie są przyczyny nietrzymania moczu?

Nietrzymanie moczu jest problemem o dość zróżnicowanej etiologii. Najczęściej pojawia się ono na skutek działania takich czynników jak:

  • zaburzenia hormonalne
  • nadwaga oraz otyłość
  • schorzenia układu moczowo-płciowego
  • choroby metaboliczne
  • wykonywanie wymagającej pracy fizycznej(1)

Co do zasady, wyróżnia się trzy stadia nietrzymania moczu. Nietrzymanie moczu pierwszego stopnia wiąże się zazwyczaj z niekontrolowanym wyciekiem niewielkiej ilości moczu w trakcie intensywnego napinania mięśni brzucha, na przykład w trakcie śmiechu. W drugim stadium może dochodzić już do wycieku moczu także podczas niektórych czynności codziennych, takich jak chociażby kucanie. W nietrzymaniu moczu trzeciego stopnia ma się już do czynienia z popuszczaniem dużej ilości moczu, a wykonywane czynności nie mają tutaj większego znaczenia.(2)

Jak leczy się nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu może być leczone na różne sposoby. Operacja jest oczywiście ostatecznością i wykonuje się ją przeważnie wtedy, gdy inne metody nie przynoszą satysfakcjonujących rezultatów. Zazwyczaj na początku stosowane są metody zachowawcze, a więc przede wszystkim leki farmakologiczne oraz zabiegi fizjoterapeutyczne. Wszystkie metody zawsze dobierane są indywidualnie dla każdego z pacjentów, w zależności od stopnia nasilenia odczuwanych dolegliwości. 

Leki w walce z nietrzymaniem moczu

Zachowawcze nietrzymanie moczu wymaga czasami stosowania środków farmakologicznych. Mowa tu zarówno o preparatach do stosowania miejscowego, jak i ogólnego. Nierzadko zawierają one w swoim składzie substancje o działaniu estrogennym. U kobiet może być stosowane odmienne leczenie niż u mężczyzn. Wynika to z różnic w budowie anatomicznej ich narządów oraz z odmiennego funkcjonowania układu hormonalnego.(3)

Zabiegi fizjoterapeutyczne

Fizjoterapia odgrywa w leczeniu nietrzymania moczu ogromną rolę. Ćwiczenia fizjoterapeutyczne mają na celu przede wszystkim wzmocnienie mięśni dna miednicy, które są z reguły mocno osłabione. Umiejętne napinanie i rozluźnianie mięśni dna miednicy ma jednak sens tylko wtedy, gdy jest wykonywane systematycznie. Ćwiczenia powinny odbywać się pod czujnym okiem doświadczonego fizjoterapeuty uroginekologicznego.(4) Poprawa nie będzie widoczna od razu, dlatego koniecznie trzeba uzbroić się w cierpliwość.

W jaki sposób łagodzić podrażnienia skórne powstałe w wyniku nietrzymania moczu?

Nietrzymanie moczu ma również przykre następstwa w postaci podrażnień skórnych. Mocz działa na skórę wyjątkowo niekorzystnie, prowadząc do pojawiania się odparzeń, świądu czy pieczenia. Dlatego też, warto stosować odpowiednie środki, które wspomogą regenerację naskórka i złagodzą uciążliwe podrażnienia. Pomocny może okazać się Sudocrem, który dzięki lanolinie zapobiega nadmiernej utracie wody przez naskórek. Tlenek cynku wykazuje zaś silne właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Sudocrem warto stosować nie tylko w przypadku powstałych już podrażnień, ale także profilaktycznie. Każda osoba z nietrzymaniem moczu jest bowiem narażona na to, że prędzej czy później pojawią się u niej niepożądane objawy skórne. 

Jak dbać o higienę w przypadku nietrzymania moczu?

Aby poprawić jakość swojego codziennego funkcjonowania, konieczna jest troska o swoją higienę w przypadku nietrzymania moczu. Warto stosować łagodne środki myjące, które pozwolą uniknąć powstałych na skutek kontaktu skóry z moczem podrażnień. Wyjątkowo przydatne mogą okazać się również specjalistyczne wkładki pochłaniające wilgoć.(5) Dzięki nim możliwe staje się łagodzenie takich dolegliwości jak uczucie zawilgoconej bielizny czy przykry zapach. Dobrze jest również nosić właściwie dobraną bieliznę. Najlepiej wybierać tę wykonaną z bawełny, ponieważ jest przyjazna dla skóry i nie powoduje dodatkowych podrażnień. 

Bibliografia:

(1)Surkont G., Wlaźlak E., Suzin J., Nietrzymanie moczu u kobiet – problem społeczny, medyczny i naukowy, Przegląd Menopauzalny, 2003

(2)https://zdrowie.wprost.pl/choroby/ukladu-moczowego/10624288/nietrzymanie-moczu-typy-stopnie-zaawansowania-przyczyny-i-leczenie.html

(3)Purc D., Rasała A., Metody leczenia nietrzymania moczu, EJMT, 2015

(4)https://fizjoterapeuty.pl/fizjoterapia/nietrzymanie-moczu.html

(5)https://www.seni24.pl/poradnik/Wpis/6-wkladki-urologiczne-czy-podpaski-co-wybrac-przy-nietrzymaniu-moczu 

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł

Tagged with: