Dobry krem do twarzy stworzony na bazie naturalnych składników to podstawa w codziennej pielęgnacji cery. W ostatnim czasie świadome dbanie o skórę twarzy stało się niezwykle popularne, a ilość produktów o dobrym składzie dostępnych na rynku zdecydowanie wzrosła. Niestety wraz z popytem na naturalne kosmetyki, również ich cena poszybowała w górę. Jeżeli szukamy mniej budżetowego rozwiązania, które wciąż daje nam gwarancję czystości składu, to świetną alternatywą dla drogeryjnych kosmetyków jest naturalny krem do twarzy stworzony w domu. Do jego wykonania wystarczy zaledwie kilka prostych składników a efekt może być bardziej spektakularny, niż nam się wydaje.
Czym jest naturalna pielęgnacja twarzy?
Naturalna pielęgnacja twarzy to nic innego jak świadoma pielęgnacja. Opiera się na kosmetykach o jak najprostszym i naturalnym składzie. Zakłada odejście od substancji chemicznych, którymi wielu z nas do tej pory na co dzień traktowało swoją cerę. Naturalna pielęgnacja polega na zrozumieniu potrzeb naszej skóry i dostosowaniu do nich używanych produktów. Kosmetyki używane do świadomej pielęgnacji opierają się głównie na ekstraktach roślinnych oraz olejach naturalnych.W założeniach świadomej pielęgnacji jest także ograniczenie samej ilości stosowanych produktów do minimum.
Naturalne kremy do twarzy – dla kogo?
Trzeba wspomnieć, że dawniej wszystkie kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji twarzy i ciała były produkowane z naturalnych składników, niezależnie od tego, do jakiego typu cery były przeznaczone. Nie było to jednak rozwiązanie bezkrytycznie dobre, przynajmniej na tamte czasy. Woski i oleje roślinne nadawały im bardzo tłustą konsystencję a co za tym szło, produkty te słabiej się wchłaniały a niekiedy zatykały też skórę. Między innymi dlatego doczekały się syntetycznych odpowiedników. Nauka i przemysł poszły jednak do przodu i dziś znów mogliśmy powrócić do naturalnych składników uzyskując przy tym efekt lekkości jak w wypadku tych sztucznych. Dziś jesteśmy więc w stanie uzyskać każdą formułę kremu- od leciutkiej po tą bardzo gęstą i oleistą. Co za tym idzie? Kremy na bazie naturalnych składników są odpowiednie dla prawie każdego typu cery, przede wszystkim dla tej suchej i bardzo suchej. Naturalna pielęgnacja w ich przypadku jeszcze nigdy nie była tak prosta. Kto z kolei musi zdać się na ich syntetyczne zamienniki? Z pewnością osoby ze skłonnością do alergii i atopowym zapaleniem skóry. Naturalne składniki bogate są w bardzo intensywne, ale niestety drażniące olejki eteryczne i aktywne wyciągi, które w wypadku szczególnie wrażliwej skóry mogą przynieść niepożądane efekty.
Jakie zalety mają naturalne kremy do twarzy?
Stosowanie naturalnych kremów do twarzy niweluje wykorzystanie szkodliwych, sztucznych substancji nie tylko na naszej skórze, ale także w środowisku. Jesteśmy więc opiekuńczy nie tylko wobec siebie i własnej cery, ale także dla naszego otoczenia. Naturalne kremy do twarzy nie ustępują przy tym swoim syntetycznym odpowiednikom. Odpowiednio dobrane do cery nawilżają ją, redukują zmarszczki, przebarwienia, łagodzą zmiany chorobowe i nie tylko. O ile nie mamy żadnych przeciwwskazań do ich stosowania w postaci alergii czy atopowego zapalenia skóry, to naturalna pielęgnacja zawsze będzie bardziej zgodna z naszym organizmem niż stosowanie na nim sztucznych produktów. Dodatkowo naturalne kremy często zapakowane są w organiczne opakowania nadające się do recyklingu a także coraz częściej odchodzi się w ich wypadku od testowania na zwierzętach. To z kolei oznacza, że kupując naturalny krem do twarzy pozostajemy w dychy less waste oraz weganizmu.
Kremy naturalne do twarzy – jakie składniki zawierają?
Błędnym jest założenie, że naturalny krem do twarzy nie zawiera konserwantów. Oprócz sztucznych istnieją przecież także naturalne konserwanty i takie właśnie odnajdziemy w naszym kosmetyku. Zapewniają one długą datę przydatności mimo prostego składu. Oprócz tego produkty te zawierają naturalne oleje: kokosowy, arganowy, ryżowy, morelowy czy ten ze słodkich migdałów. Mają one działanie głęboko nawilżające. Bardzo znanym składnikiem wielu naturalnych kosmetyków jest aloes, który świetnie koi i regeneruje. Oprócz tego w skład naturalnych kremów wchodzą między innymi proteiny, humektanty, d-pantenol, masło shea, ekstrakty z lnu bądź konopii czy bawełny. Czego nie odnajdziemy za to w składzie naszego naturalnego kosmetyku? Sztucznych, chemicznych parabenów, SLS, barwników i glikoli.
Jak zrobić prosty krem do twarzy?
Czasem nie oczekujemy od naszego kremu wiele, zwłaszcza, gdy nasza cera jest dość bezproblemowa i wymaga jedynie odpowiedniego nawilżenia. Kosmetyki naturalne, choć tak popularne wciąż czasem potrafią zaskoczyć nas swoimi cenami. Istnieje jednak wyjście z tej sytuacji. Możemy wykonać nasz krem do twarzy w domu z zaledwie kilku prostych składników. Kosmetyk składa się z dwóch faz: tłuszczowej, w skład której wchodzą oleje czy woski i wodnej, czyli wody, hydrolatu, gliceryny itp. Faza wodna i tłuszczowa nie łączą się samoistnie, więc do ich połączenia potrzebny nam będzie jeszcze emulgator. Jak zrobić prosty krem do twarzy, który będzie nawilżał naszą cerę na co dzień?
- Faza tłuszczowa.
Tu będziemy potrzebować jakiegoś oleju. Ze względu na dostępność proponujemy olej kokosowy. Dobrym dodatkiem będzie także masło shea.
- Faza wodna.
W fazie wodnej zastosujemy hydrolat wody kwiatowej dostępny w każdej drogerii oraz kilka kropel gliceryny dostępnej w każdej aptece.
- Emulgator.
Najłatwiej dostępnym emulgatorem będzie wosk pszczeli.
Olej kokosowy i masło shea rozpuszczamy w kąpieli wodnej, mieszamy ze sobą i studzimy do temperatury pokojowej. Dodajemy wosk pszczeli i stopniowo dodajemy nasz hydrolat z gliceryną. W tym miejscu możemy również dodać inne rzeczy takie jak choćby witamina E, która będzie drogocennym składnikiem w naszym naturalnym kremie. Gotowy krem przekładamy do sterylnego opakowania, Naturalny produkt najlepiej przechowywać w lodówce.
Jak zrobić krem do twarzy przeciwzmarszczkowy?
W domowych warunkach jesteśmy w stanie uzyskać nie tylko krem nawilżający, ale także przeciwzmarszczkowy. Te drogeryjne mają w składzie często wiele chemicznych, niepożądanych substancji, podczas gdy nasz może być naturalny i równie skuteczny. Krem z tego przepisu polecany jest jednak dla osób o cerze normalnej, suchej a nawet wrażliwej, jednak nie sprawdzi się u osób z cerą tłustą. Zasada produkcji kremu jest taka sama w każdym przypadku- najpierw rozpuszczamy nasze oleje a następnie dodajemy emulgator i stopniowo hydrolat. W tym przypadku również skorzystamy ze wspaniale nawilżającego oleju kokosowego i wosku pszczelego. Jako hydrolatu użyjemy olejku z dzikiej róży. Zawiera on wiele witamin, kwasów tłuszczowych i przeciwutleniaczy, stymuluje produkcję kolagenu a tym samym hamuje powstawanie zmarszczek. Nie zapomnijmy też o witaminie E zwanej witaminą młodości.