Nadtlenek benzoilu – wskazania do zastosowania, działanie

0
(0)

Po nadtlenek benzoilu sięga się najczęściej w terapii przeciwtrądzikowej, w której jego działanie jest udowodnione i cechuje się wysoką skutecznością. Czym jest ten lek, co go wyróżnia i jak działa? Podpowiadamy!

Wskazania do stosowania nadtlenku benzoilu

Głównym wskazaniem do stosowania nadtlenku benzoilu jest terapia przeciwtrądzikowa i tu głównie używa się go do minimalizowania i zwalczania tzw. trądziku pospolitego. Produkt jest lekiem stosowanym bezpośrednio na skórę i w odróżnieniu do całej masy innych produktów przeciwtrądzikowych – jest lekiem, a nie kosmetykiem czy suplementem!

Dawkowanie nadtlenku benzoilu

Nadtlenek benzoilu kupujemy w aptece, dawkując żelową postać leku zgodnie z ulotką. Miejscowo na skórę i nie częściej niż jeden do dwóch razy na dobę. Produkt jest silnym lekiem dlatego nawet jeśli wydaje nam się, że mamy wyjątkowo duży trądzik – nie wolno go nadużywać!

Jak działa nadtlenek benzoilu?

O tym, jak działa nadtlenek benzoilu można dowiedzieć się wprost z ulotki zawierającego go preparatu. Warto ją przeczytać, ponieważ zawiera szereg informacji nie tylko o sposobie działania, ale i przeciwskazaniach do stosowania tego leku.

  • Posmarowany na skórze przenika do rogowej warstwy naskórka, a tam powstrzymuje rozwój tzw. bakterii beztlenowych
  • Hamując namnażanie się i wzrost w/w bakterii (Propionibacterium acnes) wprost przyczynia się do przystopowania rozwoju trądziku, który przez te bakterie jest wywoływany

Co zawiera nadtlenek benzoilu?

Aktualnie nadtlenek benzoilu dodawany jest do wielu produktów o działaniu przeciwtrądzikowym. Wśród nich są leki dostępne wyłącznie na receptę, do kupienia wprost w aptece i takie, które w Polsce są niemal nie do zdobycia.

  • Na receptę: Epiduo, Epiduo Forte, Duac, Acne Treatment Cream, Acnidazil, Medigel,
  • Bez recepty: Akneroxid 5 i 10, Benzapur, Brevoxyl, Aquaclin, Antopar, Basiron, Clearasil, Lubexyl, Oxy-10

Przeciwskazania do stosowania nadtlenku benzoilu

Jeśli chodzi o przeciwskazania do stosowania nadtlenku benzoilu, to są nimi:

  • Nadwrażliwość na substancję czynną – nadtlenek benzoilu
  • Chorowanie na egzemę i przewlekłe zapalenia skóry
  • Oparzenia na skórze
  • Uszkodzenia naskórka – w obrębie obszaru trądzikowego np. twarz, okolice oczu, ust, nosa oraz błon śluzowych
  • Otwarte rany

Ważne: po zastosowaniu nadtlenku benzoilu nie wolno eksponować posmarowanych obszarów na słońce, ani korzystać z solarium.

Co zamiast nadtlenku benzoilu?

Osobom, które są uczulone na nadtlenek benzoilu lub z innych względów nie mogą go przyjmować, polecane są inne leki i substancje o podobnym działaniu, ale nie zawierające tej substancji.

Wśród nich: kwas azelainowy (dostępny w preparatach Skinoren i Acne-Derm), salicylowy (zawarto go m.in w płynie Salicylol, żelu Tribatic Ace i Glamid) cynk (np. pasta cynkowa Lassari), nikotynamid (w Glamidzie) oraz przyspieszające odnowę naskórka retinoidy (leki dostępne wyłącznie na receptę).

Czy Benzacne jest wycofany?

Wiele osób, które dotąd z powodzeniem stosowało zawierający nadtlenek benzoilu lek trądzikowy Benzacne, pyta czy został on wycofany i dlaczego? Odpowiedź znajdziemy na stronie Głównego Inspektora Farmaceutycznego: w sierpniu 2019 ten popularny lek wycofano ze sprzedaży! Co ważne, powodem wycofania nie była wadliwość leku, on sam zresztą cieszył się dużym uznaniem pacjentów, ale… wada powłoki na jego opakowaniu. Po wykryciu wady lakieru na wewnętrznej stronie opakowania (tej, która stykała się z lekiem) – podjęto decyzję o jego wycofaniu.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł