Motywacja do treningów – jak ją w sobie wypracować?

0
(0)

Skuteczny trening to nie tylko systematycznie wykonywane zestawy ćwiczeń, dobrana do nich dieta i sprzęt, ale i motywacja, która pozwoli nie zarzucić obranego planu już po kilku dniach nowo podjętej aktywności fizycznej. To ważne, ponieważ większość z nas „zapala się” do treningu i równie szybko gaśnie. Jak sprawić, by tym razem było inaczej?

Najlepsza motywacja do treningów

O to, jak najlepiej motywować się do ćwiczeń, pyta wiele osób, dlatego zebraliśmy dla Was garść najcenniejszych pomysłów!

  1. Pierwszą i najlepiej motywującą do treningu rzeczą, jest wyobrażenie sobie tego, jak będziemy wyglądać, jeśli dotrzymamy obranego planu np. za kilka miesięcy. Zmotywować może nas idealnie płaski, wyrzeźbiony brzuch, o którym zawsze marzyliśmy, smukłe, jędrne uda, uniesione piersi czy ogólna poprawa stanu zdrowia i np. pożegnanie się z bólami kręgosłupa
  2. Stawianie sobie celów krótko i długoterminowych. Wytyczenie swoistego planu treningu i tego, co osiągnie się dzięki niemu w konkretnym czasie, pomoże nam „wstać z kanapy” i zrealizować dzienny plan. Takie cele najlepiej mocno uściślać np. nie „schudnę”, a „schudnę 5 kilogramów w miesiąc!”, czy zamiast „poprawię muskulaturę” – „powiększę obwód bicepsa o 5 cm”. Im konkretniej tym lepiej!
  3. Wypisanie korzyści treningu – weź kartkę i wypisz na niej wszystko to, co zyskasz! Od najmniejszych rzeczy, po te, które są dla Ciebie naprawdę ważne. Nie zapomnij o podzieleniu korzyści na te typowo fizyczne, emocjonalne i duchowe! Szybko zrozumiesz, że ćwicząc regularnie, zyskasz więcej niż tylko spalenie kilku kilogramów, a to naprawdę dobra motywacja do treningów
  4. Zdjęcie przed i po! Doskonale motywuje. Zrób sobie zdjęcie w pierwszym dniu ćwiczeń, a potem powtarzaj je co dwa tygodnie, w tym samym miejscu i tych samych ciuchach. Już po około 8 tygodniach zauważysz, jak ogromna jest różnica w elastyczności, jędrności i umięśnieniu ciała. Takie zdjęcie wzrokowo motywuje doskonale, więc warto sobie cały ciąg takich fotek przykleić w jakimś widocznym miejscu tak, że gdy przyjdzie słabszy czas – będziesz mógł na nie zerknąć.
  5. Ćwicz z innymi – jeśli masz taką możliwość, znajdź dwie, trzy osoby, z którymi rozpoczniesz trening. Wzajemne napędzanie się do działania i porównywanie wyników, zrobią swoje!
  6. Przygotuj muzykę do treningu – niech to będzie coś, co lubisz, ułożone w formę playlisty, przy której będziesz mógł ćwiczyć. Połącz przyjemne z pożytecznym!

Na koniec, pamiętaj o nagradzaniu się. Po każdy tygodniu, miesiącu czy osiągnięciu nowego poziomu ćwiczeń, kup sobie coś w nagrodę. Niech to będzie motywator do pokonywania kolejnych, treningowych progów.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł