Lipoliza iniekcyjna jest jednym z popularnych dziś zabiegów medycyny estetycznej, których celem jest usunięcie nadprogramowej tkanki tłuszczowej. Co ważne, przeznaczona jest ona dla osób, które nie mają zbyt wielu komórek tłuszczowych do usunięcia, przez co jest jednym z najmniej inwazyjnych zabiegów i cechuje się wysokim bezpieczeństwem.
Dla kogo lipoliza iniekcyjna i kiedy?
Wybierając metodę redukowania tkanki tłuszczowej należy pamiętać, że ta nie jest skierowana do osób o dużej otyłości! W przypadku wielu nadprogramowych kilogramów i znacznego otłuszczenia ciała, konieczne będą bardziej inwazyjne zabiegi. Iniekcyjna lipoliza będzie za to stworzona dla osób o niskim, ale przeszkadzającym im poziomie tłuszczu m.in. w okolicach:
Policzków
Bioder
Ramion
Podbródka (tzw. dwa podbródki)
Pleców (wałeczki, otłuszczenia w okolicach pach i żeber)
Karku („kark byczka”)
Oraz ud i powierzchni pod pośladkami
Jakie efekty daje lipoliza iniekcyjna?
Z opinii specjalistów oraz klientów zdecydowanie wynika, że działanie tego zabiegu estetycznego przynosi wprost spektakularne efekty! Mało tego, są one widoczne dość szybko, bo już po kilku tygodniach (6 do 8) i zależą wprost od planu leczenia i ilości wykonanych zabiegów. Najczęściej pierwsze widoczne gołym okiem efekty zauważa się już po 2-4 zabiegach, z których każdy standardowo trwa od dwudziestu do czterdziestu minut.
- Nadmierna tkanka tłuszczowa rozpuszcza się w obszarze zabiegu (stąd efekty po kilku tygodniach), ale nie jest usuwana ani wycinana wprost, dlatego mówimy tu o wyjątkowo małej inwazyjności przy świetnych skutkach
- Usuwa nadmierny tłuszcz całkowicie, nie wywołując przy tym efektu jojo.
- Poprawia wygląd sylwetki, ale sama w sobie nie jest metodą na cudowną utratę wagi, ponieważ rozpuszcza tłuszcz jedynie w miejscu wykonanego zabiegu
- Usprawnia metabolizm komórkowy skóry, tym samym wpływając na jej odżywienie i ujędrnienie
- Poprawia mikrokrążenie skóry, aktywnie pobudzając ją do produkcji nowych naczyń krwionośnych
- Stymuluje skórę do wzmożenia jej naturalnego procesu wytwarzania kolagenu i elastyny. Te dwa białka strukturalne dodatkowo poprawiają wygląd skóry „po” i przywracają jej sprężystość oraz dobre napięcie.
Dużym atutem lipolizy tego typu jest fakt, że nie wymaga ona żadnych szczególnych przygotowań jeśli chodzi o ciało i dietę przed zabiegiem. Nie jest tu podawana narkoza, a jedynie bezpieczny krem znieczulający, który aplikuje się w miejscu wykonywania zabiegu.
Czy lipoliza iniekcyjna jest bezpieczna?
Tak! Wśród zabiegów estetycznych tej kategorii jest ona uznawana za jeden z najbezpieczniejszych! Nie wymaga całkowitego znieczulenia, nie ingeruje w ciało głęboko, a jedynie domiejscowo i powierzchownie, a podczas jej wykonywania jest całkowicie nadzorowana przez specjalistę. Do tego nie stanowi remedium na dużą otyłość, pozwalając jedynie poprawić drobne niedoskonałości.
Jak działa w praktyce i skąd mowa o tak dużym bezpieczeństwie? Po wstrzyknięciu przez lekarza specjalnej mieszanki składników (m.in. fosfatydylochiny oraz deoksycholanu cechujących się działaniem trwałym), celowo wywoływany jest w otłuszczonych tkankach stan zapalny. Komórki tłuszczowe ulegają wówczas pęknięciu i wyodrębniają się z nich drobinki tłuszczu, które dostają się do krwi. Razem z krwią kierują się one do wątroby, a ta rozkłada je i usuwa poza obręb organizmu. Tym samym mamy tu do czynienia z procesem powolnym i zarazem bardzo naturalnym, które nie powoduj rozcinania ciała ani chirurgicznego usuwania powłok tłuszczowych zalegających w organizmie.
Czy to boli?
Sam moment wstrzykiwania w skórę nie boli, gdyż lekarza znieczula ją miejscowo specjalnym kremem. Ból może się pojawić później, chociaż specjaliści bardziej określają go dyskomfortem niż typowym bólem, ale osoby o niższym progu wytrzymałości mogą sobie z tym bez problemu poradzić np. stosując w czasie po zabiegowym leki antyhistaminowe i przeciwbólowe. Samo usunięcie komórek tłuszczowych z organizmu można też przyspieszyć, decydując się np. na serię masażów limfatycznych. Taki masaż świetnie sprawdza się przez czas od jednego do dwóch tygodni po zabiegu.
Jakie przeciwskazania ma lipoliza iniekcyjna?
Nie powinno się je wykonywać przy stanach zapalnych i grzybicznych, leczonych nowotworach, ciąży i w czasie karmienia piersią, chorobach nerek, wątroby, padaczce i niewydolności układu krążenia.