Lalki reborn. Lalki, które do złudzenia przypominają niemowlę

0
(0)

Moda na lalki reborn przywędrowała do Polski z zagranicy i stamtąd też ściągane są do nich części. Prawdziwe włosy, szklane oczy, skóra wykonana w taki sposób, aby w dotyku przypominała ludzką… Czy jest to zabawka dla dzieci? Bynajmniej. Kto zatem jest odbiorcą tego typu lalek?

Lalka reborn — co to?

Lalki reborn do złudzenia przypominają niemowlę. Mają prawdziwe włosy, szklane oczy i skórę przypominającą ludzką, na której widać zmarszczki, przebarwienia i potówki. Każdy szczegół jest pieczołowicie dopracowywany, aby w efekcie uzyskać niemalże kopię maleńkiego dziecka. Odpowiedni jest także ciężar, nawet w przypadku wcześniaków.

Niektóre modele mają różne mechanizmy, które sprawiają, że lalka staje się jeszcze bardziej podobna do prawdziwego dziecka. Oddycha, otwiera i zamyka oczy, płacze, dużo się ślini. Potrafi trzymać w buzi smoczek, a w trakcie kąpieli się śmieje. Nawet kupę robi wydając dźwięki, które przy tej okazji wydaje prawdziwe niemowlę. Lalka może mieć także zamontowane bijące serce, które usłyszymy po przyłożeniu ucha do jej klatki piersiowej.

W paczce z lalką przychodzi cała wyprawka: ubranka, pieluszki, kocyk i ulubioną maskotką. Producenci zadbali nawet o kawałek pępowiny i opaskę na rączkę z datą urodzenia ze szpitala. Oczywiście te wszystkie nadprogramowe gadżety wpływają na koszt zabawki — im jest ich więcej, tym będzie ona droższa.

Po co ludzie kupują lalki Reborn?

Część kobiet, które decydują się na zakup lalki newborn, traktuje ją jak prawdziwe dziecko: karmi je, ubiera i wozi w gondoli lub w foteliku samochodowym. Zwykle są to kobiety, które nie mogą mieć swoich dzieci. W USA, skąd pochodzi lalka, można zamówić także egzemplarz, który do złudzenia przypominać będzie… zmarłe dziecko. Wystarczy dostarczyć zdjęcie niemowlęcia. Na takie zakup decydują się zwykle rodzice dzieci poronionych, którzy nie mogą pogodzić się ze stratą.

Na lalkę reborn decydują się też czasem kobiety, które świadomie zrezygnowały z macierzyństwa. Dzięki zabawce nie muszą rezygnować z kariery czy imprezowego stylu życia, a przyjemności takie jak, kupowanie ubranek, kąpiele, wycieczki z wózkiem wcale nie muszą być okupowane porodem, nieprzespanymi nocami i wychowywaniem.

A czy kupno lalki reborn dla małej dziewczynki jest dobrym pomysłem? Producenci i psychologowie w tym przypadku odradzają taki zakup. Dzieci w tym wieku nie potrafią bowiem odróżnić rzeczywistości od fikcji. Istnieje także ryzyko nadmiernego przywiązania do siostry/braciszka, jak i sytuacji patologicznych. Chociażby upuszczenie lalki newborn z wysokości nie wiążę się z żadnym niebezpieczeństwem — dziecko może potem uważać, że z normalnym niemowlęciem sytuacja będzie podobna.

Wiele osób kupuje lalki newborn, aby poćwiczyć przed porodem umiejętności rodzicielskie. Warto jednak pamiętać, ze lalka nie nauczy bycia rodzicem. Rodzicielstwo bowiem to nie tylka kupa w pieluszce, czy nieprzespane noce. To stres, nerwy, czasem bezsilność. To także ogromna lekcja cierpliwości. Nic tego nie nauczy, poza staniem się rodzicem.

Czasami lalki reborn udają żywe dzieci na planie filmowym.

Lalki reborn Polska

Lalki reborn cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Ich tworzeniem zajmuje się Barbara Smolińska.

Pomysł znalazł mnie sam. To było parę lat temu, kiedy szukałam prezentu na urodziny dla mojej córki i wertowałam internet w poszukiwaniu takiej idealnej lalki. I tak trafiłam na te lalki. Z miejsca mnie zafascynowały. Zaczęłam zgłębiać temat, kolekcjonować.

W każdej lalce czegoś mi brakowało, coś bym dorobiła. Korciło mnie, żeby coś domalować. Więc zaczęłam się bawić zwykłymi farbkami plakatowymi. Tak się zaczęło — opowiadałaopowiadała o swoim pomyśle w Dzień Dobry TVN.

Prace Barbary Smolińskiej są doceniane nie tylko w Polsce. BBC uznało ją za jedną ze stu najbardziej wpływowych kobiet na świecie.

Muszę przyznać, że byłam zaskoczona, że tak niszowy temat, jak reborning został doceniony i uznany za wart uwagi. Za tak ważny dla naszego społeczeństwa, dla kobiet.

Ile kosztują lalki Reborn?

Kupując lalkęreborn należy liczyć się z całkiem sporym wydatkiem – od 400 do nawet kilku tysięcy złotych.

Cena zależy od materiałów, z jakich została wykonana lalka oraz od znajdujących się w niej mechanizmów. Lalki reborn silikonowe są bardziej realistyczne, co wiąże się z wyższą ceną. Tańsze są modele z winylu, ale mniej przypominają ideał.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł