Haluks, czyli duży paluch. Ta zabawna nazwa sprawia, że nie każdy bierze to schorzenie na poważnie. Tym, którzy na nie zapadną, wcale nie jest jednak do śmiechu. Haluksy powodują dyskomfort przy każdej próbie poruszania się, schylania, wchodzenia lub schodzenia po schodach. Potrafi być bardzo dokuczliwe, a nawet całkowicie upośledzać codzienne funkcjonowanie. Na szczęście są sposoby, by sobie z nimi radzić np. klapki na haluksy lub zabiegi operacyjne, które ulżą nam w bólu.
Co powoduje haluksy?
Przypadłość ta dotyka w przeważającej części kobiety. Czy to zatem choroba przekazywana genetycznie po kądzieli? Medycyna, jak to mówią lekarze, nie jest nauką ścisłą i nic nie można powiedzieć ze stuprocentową pewnością. Jedna z teorii twierdzi, że zbyt duży ucisk na paluch osłabia mięśnie i prowadzi do deformacji tego stawu. Paluch odchyla się w stronę pozostałych placów i zaburza motorykę chodu. Noszenie zbyt ciasnych, zwężanych butów, płaskostopie, obcasy, nadwaga, poprzednie złamania bądź urazy, siedzący tryb życia – wszystko to może prowadzić do zwyrodnienia stawu.
Jak leczyć haluksy?
Ponieważ jest stosunkowo łatwo zachorować na tę przypadłość i stała się dość znana, powstało wiele różnych sposobów jak ją leczyć. Z pewnością ćwiczenia fizjoterapeutyczne przyniosą ulgę. Nigdy nie pożałujemy wykonanych ćwiczeń, nawet w asyście rehabilitanta. Musimy przy tym uważać, by się nie przetrenować i nie zniechęcić. Aktywność fizyczna uchroni nas przed dalszą degradacją mięśni i stawów czego z pewnością nie pożałujemy w wieku emerytalnym.
Szybka ulga, czyli klapki na haluksy.
Innym sposobem, który wymaga mniej dyscypliny i przyniesie poprawę dużo szybciej, są specjalne klapki na haluksy. Buty te dzięki specjalnemu profilowaniu, a także miękkiemu materiałowi, pozwalają utrzymać właściwą postawę i przeciwdziała wyginaniu się palucha do wewnątrz. Miękkie wyścielenie zmniejsza ilość bolesnych otarć a twarda, grubsza podeszwa chroni i amortyzuje podczas chodzenia.
Obuwie na koślawy palec.
Są też klapki na haluksy, które zakłada się na jeden palec. Mają one zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Jedni twierdzą, że sztuczne oddzielanie palucha od reszty palców powoduje jeszcze większe osłabienie mięśni i w rezultacie pogłębienie wady. Inni uważają, że wręcz przeciwnie, palec wreszcie odgina się we właściwą stronę, co niweluje dyskomfort i pozwala wrócić postawie do normy. Prawdopodobnie każdy przypadek jest inny i to, co jednym pomoże drugim może zaszkodzić. Najlepiej zawsze jest skonsultować się z lekarzem ortopedą przed podjęciem jakiegokolwiek leczenia, nawet doraźnego.