Kim jest Maja Włoszczowska?

0
(0)

Maja Włoszczowska to najbardziej utytułowana polska kolarka górska w historii. Ma na swoim koncie tytuł wicemistrzyni olimpijskiej, mistrzyni Polski w cross-country, wicemistrzyni i mistrzyni Europy. Jest także złotą medalistką mistrzostw świata w wyścigu elity MTB oraz w maratonie MTB. W październiku 2021 roku ogłosiła zakończenie zawodowej kariery.

Maja Włoszczowska — kariera zawodowa

Chociaż Maja Włoszczowska jest absolwentką Wydziału Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej, gdzie ukończyła matematykę finansową i ubezpieczeniową to swoją ścieżkę zawodową związała z kolarstwem górskim.

W 1997 roku zapisała się do klubu kolarskiego KS Śnieżka Karpacz, a już dwa lata później, w barwach PTS CCC Piechowice, sięgnęła po tytuł mistrzyni Polski w kategorii juniorek. W 2000 roku trafiła do kadry narodowej i osiągnęła wiele sukcesów. Pierwszy międzynarodowy, odnotowała w 2001 roku, gdy została wicemistrzynią świata juniorek podczas czempionatu w Sierra Nevada. W kolejnych latach czterokrotnie uczestniczyła w igrzyskach, z czego dwukrotnie wracała z medalami. W Pekinie (2008) i Rio de Janeiro (2016) wywalczyła tytuł wicemistrzyni olimpijskiej.

W marcu 2018 roku zapowiedziała, że po igrzyskach olimpijskich w Tokio i zakończeniu sezonu 2020/2021 kończy karierę. W sierpniu 2021 roku została wybrana na siedmioletnią kadencję do Komisji Sportowej Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Maja Włoszczowska — nagrody

W 2005 roku Włoszczowska została uhonorowana srebrnym medalem Akademii Polskiego Sukcesu za wybitne osiągnięcia dla Polski w kolarstwie górskim. Trzy lata później została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi za osiągnięcia sportowe. W listopadzie 2010 roku otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a w 2016 Krzyże Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Maja Włoszczowska — Taniec z Gwiazdami

Maja Włoszczowska wzięła udział w 13. edycji programu Dancing with the Stars. Taniec z Gwiazdami. Jej tanecznym partnerem został debiutujący na parkiecie, pochodzący z Ukrainy Roman Osadchiy. Swoją decyzję tłumaczyła w następujący sposób:

Przede wszystkim wreszcie mogę. Skończyłam swoją karierę kolarską, a zawsze ten taniec rozpoczynał się w sierpniu więc nigdy nie miałam możliwości, aby wziąć w nim udział, a miałam na to ochotę, marzenie już dawno. Jak pojawiła się taka możliwość, to skorzystałam z wielką przyjemnością. Po pierwsze, jak każdy chciałabym nauczyć się tańczyć, Po drugie słyszałam od uczestników, innych sportowców, że jest to fantastyczna przygoda. Na pewno masa nowych ludzi, masa emocji i po tym klasztornym życiu kolarza, sportowca chętnie w ten większy świat na chwilę wskoczę – przyznała w wywiadzie dla serwisu Jastrząb Post.

Ostatecznie decyzją telewidzów para odpadła już w 3 odcinku, mimo wysokich ocen od jurorów programu.

Warto wspomnieć, że Maja Włoszczowska w 2018 roku wystąpiła w programie Agent Gwiazdy, gdzie zajęła 7. miejsce.

Maja Włoszczowska — Życie prywatne

  • Wiek, wzrost

Maja Włoszczowska urodziła się 9 listopada 1983 w Warszawie. Kolarka mierzy 170 cm wzrostu.

  • Mąż, dzieci

Multimedalistka od lat związana jest z Przemysławem Zawadą, polskim pilotem rajdowym, z którym mieszka w Jeleniej Górze. Para ceni sobie prywatność i rzadko pojawia się na ściankach. W 2011 roku kolorowa prasa donosiła, że zakochani planują wziąć ślub, ale kolarka szybko zdementowała te plotki. Zakochani nie posiadają dzieci.

  • Instagram, Facebook

Włoszczowska prowadzi konto na Instagramie pod nazwą @maja.wloszczowska. Aktualnie jej profil obserwuje 87,4 tysiąca użytkowników tego serwisu. Z kolei na Facebooku należy szukać jej pod adresem facebook.com/mwloszczowska.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł