Kim jest linergistka i jak wygląda jej praca?

0
(0)

Zawód linergistki jest stosunkowo nową specjalizacją, która rozwinęła się intensywnie wraz z pojawieniem się w kosmetyce zabiegów makijażu permanentnego. To właśnie odpowiednio przeszkolona linergistka wykonuje w salonach kosmetycznych oraz w profesjonalnych klinikach urody i klinikach medycyny estetycznej tego rodzaju makijaż. Można śmiało powiedzieć, że jako specjalista jest ona kimś, kto łączy w sobie ogólną sztukę i umiejętności projektowania i tworzenia ładnego wizażu ze stricte technicznymi kompetencjami do robienia makijażu permanentnego.

Linergistka – jakie musi mieć kwalifikacje?

Wbrew pozorom zostanie zawodową linergistką wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się to wydawać osobie niemającej pojęcia o makijażu permanentnym. Żeby móc wykonywać takie zabiegi, należy nabrać odpowiednich kwalifikacji, które zdobywa się na specjalistycznych szkoleniach. Mało tego, poza kwalifikacjami, niezbędne są również właściwe predyspozycje do realizowania takich usług, bo np. bez odpowiedniego poczucia estetyki, nawet najlepszy fachowiec nie wykona permanentnego makijażu dobrze.

Cechy i kwalifikacje niezbędne:

Poczucie estetyki w doborze kolorów pigmentu i dopasowywaniu kształtów kresek do owalu twarzy. Tzw. „zmysł estetyczny” jest tutaj niezbędny.

Otwartość i doskonale rozwinięte umiejętności socjalne, które wpływają na dobry kontakt z ludźmi (linergistce musi się ufać na tyle, by oddać jej swoje brwi w ręce!)

Szkolenia z różnych technik wykonywania makijażu permanentnego (zawsze należy sprawdzić, czy osoba, której powierza się swoje brwi, rzeczywiście legitymuje się dyplomami z ukończenia kursów)

Kursy w licencjonowanych szkołach kosmetycznych – zwieńczone uzyskaniem certyfikatu uprawniającego do wykonywania zawodu linergistki

Potwierdzona dokumentem umiejętność obsługi aparatury i narzędzi wykorzystywanych w pracy

Wysokie zdolności manualne i plastyczne

Bieżące podnoszenie kwalifikacji zawodowych, które wpływa na dopasowywanie zmian techniki zabiegu do nowych trendów i rozwiązań

Ważne: nie każda wizażystka jest linergistką, dlatego umawiając w salonie kosmetycznym wizytę na makijaż, warto dopytać czy na pewno trafimy w ręce osoby posiadającej certyfikat do realizowania zabiegów permanentnych. Większość salonów i tak kieruje klientki od razu do takiego fachowca i nigdy nie pozwoliłoby sobie na powierzenie tego zadania komuś niewyszkolonemu kierunkowo, ale na wszelki wypadek, warto dopytać.

Szkolenia na linergistkę – co obejmują?

Podczas kursów kandydatki i kandydaci do tego zawodu uczą się historii makijażu permanentnego, anatomii i fizjologii ludzkiej skóry, podstaw wizażu, szczegółowej wiedzy o barwnikach i ich doborze do cery, typu urody, kształtu twarzy, oraz zasad higieny i bezpieczeństwa pracy. Podczas szkolenia przyszli linergiści uczą się też rysunku wstępnego odpowiednimi kreskami oraz wykorzystują techniki pigmentacji, stosując do tego specjalne aparaty do makijażu permanentnego.

Zajęcia podzielone są na dwie części: teoretyczną i praktyczną.

Ta ostatnia prowadzona jest najczęściej na syntetycznych manekinach lub na chętnych do zabiegu modelkach, chociaż ta druga możliwość jest zwykle zdecydowanie rzadsza. Uwaga: osoby wybierające kurs na linergistkę powinny tu zwrócić szczególną uwagę na ilość zajęć praktycznych. Ta część ma ogromne znaczenie, bo biorąc pod uwagę fakt, że makijaż permanentny zostaje na twarzy klientek na stałe, nie można sobie pozwolić na błędy. Praktyka i odpowiednia ilość ćwiczeń w doborze pigmentu i kresek jest niezwykle istotna. Praktyka w niemal każdej, licencjonowanej szkole opiera się tu na modelu a) obserwacji trenera wykonującego zabieg i dopiero później b) samodzielnym przeprowadzaniu zabiegu.

Z racji na różnorodność ofert kursów mogą one obejmować całościowo od 4 do 10 dni.

Ile zarabia linergistka?

Na początku czyli świeżo po ukończeniu szkoły zarobki są niższe (2500 do 2700 zł miesięcznie) i nie wiążą się jeszcze z renomą, wiec ten etap na pewno nie będzie dla linergistki bardzo satysfakcjonujący. Inne kwoty płacą zwykłe salony kosmetyczne, a inne renomowane kliniki estetyczne. Z biegiem czasu zarobki rosną (powyżej 3000 zł miesięcznie) i to zwykle jest moment, który dla finansów tej specjalistki robi już dużą różnicę.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł