Jak wygląda ślad po ugryzieniu kleszcza?

2,5
(2)

Ślad po ugryzieniu kleszcza może przybierać różne formy. Jest to sposób, w jaki nasz organizm reaguje na to zdarzenie. Najczęściej występuje on w postaci lekkiego zaczerwienienia skóry w miejscu ugryzienia. Może wytworzyć się także niewielki obrzęk. Podobnie jak w wypadku ugryzienia przez inne pajęczaki czy komara praktycznie zawsze mamy do czynienia ze swędzeniem skóry w tym miejscu. Jeśli nie wiesz, jak wygląda ślad po ugryzieniu kleszcza a nie jesteś pewien, czy to właśnie z tym szkodnikiem miałeś do czynienia, z pewnością z pomocą przyjdą ci zdjęcia umieszczone w Internecie. Możesz upewnić się, czy twoje zaczerwienione miejsce przypomina te przedstawione na pomocniczych grafikach. Jeśli wiesz, jak wygląda ślad po ugryzieniu kleszcza i twój niepokoi cię swoim wyglądem, to w dalszej części artykułu powiemy ci, na co musisz zwrócić uwagę i jakimi zmianami należy się martwić. 

Co powinno niepokoić po ugryzieniu kleszcza?

Zastanawiasz się, co powinno niepokoić po ugryzieniu kleszcza? Nie każde ugryzienie jest niebezpieczne dla naszego zdrowia. W większości wypadków na szczęście kończy się to na tygodniowym swędzeniu skóry, lekkim zaczerwienieniu i obrzęku zaatakowanego miejsca. Jest jednak kilka objawów, które mogą wskazywać na to, że z naszą raną dzieje się coś złego. To z kolei może być oznaką tego, że kleszcz, z którym mieliśmy do czynienia był zarażony i musimy szybko interweniować. Pierwszą rzeczą, która powinna być naszym wyznacznikiem jest czas. To, co powinno niepokoić po ugryzieniu kleszcza to przede wszystkim zmiany skórne trwające dłużej niż tydzień. Prawidłowo lekkie zaczerwienienie, obrzęk i swędzenie powinno trwać około 7 dni. Jeśli objawy się przedłużają lub nawet nasilają, należy niezwłocznie skonsultować to z lekarzem pierwszego kontaktu. Tylko szybka ocena specjalisty może uchronić nas przed rozwinięciem się poważnych objawów chorobowych. Prawidłowo ślad po ugryzieniu kleszcza w ciągu 7 dni nie rozprzestrzenia się a zaczerwienienie i swędzenie stopniowo maleją. Wtedy nie potrzebna jest konsultacja lekarska. Najmniej charakterystycznym objawem, który może być groźny dla naszego organizmu jest właśnie rumień, czyli wyżej wspomniane zaczerwienienie. Jeśli przybiera ono na sile, rozprzestrzenia się i zaczynają mu towarzyszyć nowe objawy, jest to zły znak na który powinniśmy niezwłocznie zareagować. Wtedy bowiem mamy już do czynienia z tak zwanym rumieniem wędrującym. Bardzo poważnym objawem, który niezwłocznie powinien skłonić nas do jak najszybszej wizyty u lekarza jest gorączka. Jej wystąpienie jest oznaką, że atakujący nas kleszcz najprawdopodobniej był zarażony i udało mu się zarazić również nas. Bardzo charakterystycznym objawem zarażenia chorobą odkleszczową są także bóle stawów. Do tego dochodzą także bóle mięśni. Często dodatkowo występują bóle głowy. Nasz organizm staje się osłabiony i łatwo pomylić objawy ze zwykłą grypą, dlatego tak ważne jest obserwowanie śladu po ugryzieniu przez najbliższe tygodnie tak, aby w razie czego szybko połączyć sobie objawy z jego wystąpieniem. 

Ile obserwować miejsce po kleszczu?

Kwestią oczywistą jest że kleszcza,który wgryzł się w naszą skórę należy niezwłocznie usunąć. Najlepiej zrobić to specjalnymi narzędziami dostępnymi w praktycznie każdej aptece.Pozbywanie się kleszcze pęsetami czy innymi narzędziami, które mamy pod ręką w domu nie zawsze może zakończyć się powodzeniem. Moźe dojść do uszkodzenia kleszcza lub usunięcia tylko jego części. To poskutkuje zwróceniem przez niego niebezpiecznych substancji wprost do naszego krwioobiegu. Jeśli jednak mamy już usuniętego intruza, nie jest to jednoznaczne z zakończeniem naszego udziału w pierwszej pomocy. Bardzo ważnym aspektem jest to, przez ile obserwować miejsce po kleszczu. Gojenie się rany przebiega etapami i w zależności od występujących w ich trakcie objawów a przede wszystkim ich długości możemy ocenić, czy mamy do czynienia z zarażeniem czy nie. Prawidłowo objawy takie jak obrzęk, zaczerwienienie i swędzenie skóry powinny utrzymywać się około 7 dni. Jeśli po tym czasie ustąpią, nie wymagana jest interwencja lekarza. Jeśli jednak przedłużają się i rumień zaczyna wędrować czy też utrzymuje się ponad tydzień należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 2,5 / 5. Liczba głosów 2

Bądź pierwszy i oceń artykuł