Jak rozpoznać swój kształt twarzy? To ważne!

5
(1)

Bardzo często zastanawiamy się jak rozpoznać swój kształt twarzy i dlaczego w ogóle jest nam taka wiedza potrzebna? Przede wszystkim, choć kiedyś wydawało się to mało ważne, dzisiaj, głównie dzięki stylistom ubrań, fryzjerom, ale i makijażystom wiemy, że od tego jaki mamy kształt twarzy, może zależeć to, co w kwestii urody będzie do nas najlepiej pasowało. Jaka fryzura będzie wyglądać najkorzystniej? Jakie ubrania dodadzą naszej twarzy i sylwetce odpowiedniego wyrazu? Jaki makijaż podkreśli kształt twarzy, a jaki sprawi, że będzie ona wyglądała szaro i smutnie? To właśnie dlatego warto wiedzieć jaką mamy twarz, a potem wykorzystać to do podkreślenia swojej urody.

Ile jest kształtów twarzy? Jakie są typy twarzy?

Natura dała każdemu z nas inny, specyficzny i absolutnie unikatowy wygląd. Jesteśmy od siebie zupełnie różni, ale niektóre rzeczy są w nas jednak podobne. To do nich należy właśnie kształt naszej twarzy. Ile jest kształtów twarzy? Na ten moment tych najbardziej podstawowych, znanych każdemu ekspertowi jest ledwie sześć!

  1. Twarz owalna
  2. Twarz okrągła
  3. Twarz kwadratowa
  4. Twarz w kształcie serca
  5. Twarz w kształcie diamentu/trójkątna
  6. Twarz prostokątna/podłużna

Bez względu na to, jak bardzo się jako ludzie od siebie różnimy, nasza twarz na pewno prezentuje jeden z w/w kształtów!

Jak rozpoznać swój kształt twarzy?

Żeby bezbłędnie rozpoznać swój kształt twarzy, trzeba wiedzieć czym charakteryzuje się każdy z sześciu głównych typów i zwyczajnie dopasować je do tego, co widzimy w lustrze. Jakie są cechy charakterystyczne kształtów twarzy? Podpowiadamy!

Twarz owalną rozpoznasz po:

  • Długości, która jest około 1/3 dłuższa niż szersza
  • Zaokrąglonej nasadzie włosów i zaokrąglonej strefie podbródka
  • Najwyższym punkcie czoła znajdującym się na środkowej osi twarzy
  • Najszerszym miejscu twarzy znajdującym się dokładnie na wysokości kości policzkowych

Twarz okrągłą rozpoznasz po:

  • Charakterystycznych, pełnych policzkach i zaokrąglonych podbródkach
  • Niemal niewidocznych kościach policzkowych, bez widocznego ich zarysowania i podobnie wyglądającej szczęce
  • Długości, która jest niemal taka sama jak szerokość całej twarzy
  • Wyraźnie zaokrąglonej nasadzie włosów

Twarz kwadratową rozpoznasz po:

  • Niskim czole, które jednocześnie jest wyraziście szerokie
  • Linii włosów mających kształt kwadratu, ale tutaj jest to kwadrat o lekko zaokrąglonych brzegach
  • Niemal identycznej szerokości szczęki z szerokością czoła (jak w kwadracie – góra i dół są bardzo podobne o ile nie takie same)
  • Szerokiej szczęce, która wyróżnia się mocno zaznaczonymi kątami

Twarz w kształcie serca rozpoznasz po:

  • Niskim czole, które przy tej niskiej wysokości jest jednocześnie wąskie
  • Trójkątnym podbródku
  • Prostej, dość wyraźnej linii włosów
  • Najszerszej strefie twarzy znajdującej się w miejscu zarysowywania się kości policzkowych
  • Bardzo charakterystycznej szczęce, która zwęża się od uszu i ich okolic aż do samego krańca podbródka

Twarz trójkątną (diament) rozpoznasz po:

  • Najwęższym punkcie znajdującym się w okolicy niskiego czoła
  • Niskim czole
  • Prostej lub nieco zaokrąglonej nasadzie włosów
  • Najszerszej strefie zlokalizowanej przy policzkach i szczęce

Twarz prostokątną rozpoznasz po:

  • Fakcie, że jest ona dłuższa niż szersza
  • Wysokim czole i kanciastej linii włosów
  • Szerokim podbródku – ten również bardzo często będzie kanciasty
  • Szerokości twarzy, która w każdej jej poziomie linii będzie mniej więcej taka sama

Jaki mam kształt twarzy – aplikacja

Jeśli rozpoznanie na własnej twarzy wszystkich w/w cech poszczególnych kształtów i dopasowanie tego jednego, wciąż sprawia Ci problem, zawsze możesz wybrać nowoczesne aplikacje, które pomogą w niemal automatycznym określeniu tego, jak jest kształt Twojej twarzy. Jaki mam kształt twarzy – aplikacja, którą bez problemu znajdziesz w sklepie Google Play bazuje na określeniu symetrii twarzy, w połączeniu z jej strukturą na podstawie zdjęcia lub video, co pozwala szybko obliczyć tzw. współczynnik piękna i wskazać, jaki jest Twój kształt twarzy.

Oczywiście, korzystając z aplikacji należy podać prawdziwe dane i nie zasłaniać twarzy fotografowanej do zdjęcia, tak, by nie zaburzyć wyników i zyskać jak największe prawdopodobieństwo dobrego wyliczenia symetrii i kształtu.

Nie korzystasz z aplikacji? Masz dylemat miedzy dwoma typami twarzy, które zdają się być podobne do Twojej? Skorzystaj ze wsparcia profesjonalnego stylisty, który wprawnym okiem nie tylko pomoże w rozpoznaniu kształtu, ale i będzie służył radami co do odpowiedniego wykorzystania jej walorów w modzie, fryzurze, dobieranych okularach czy nawet biżuterii.

Kształt twarzy a fryzura – warto wiedzieć!

Do jakiego kształtu twarzy pasować będą włosy długie, a do jakiego krótkie? Czy lepiej sprawdzi się fryzura z grzywką, czy może z przedziałkiem? Na te pytania odpowie profesjonalista, który widząc kształt twarzy, będzie potrafi dobrać do niej najlepsze cięcie czy najlepszą formę uczesania. Co do zasady:

  • Twarz podłużna – to idealna firma dla fryzur krótkich, ze szczególnym zaznaczeniem tu kultowego boba. Ten typ twarzy doskonale podkreślają fryzury sięgające maksymalnie linii brody i tym samym utrzymujące proporcje twarzy, bez jej tłumienia. Podłużny kształt twarz to także świetne pole do eksperymentowania z różnorodnymi lokami i fali. Kręcone jest trendy! Zastosowanie krótkiej grzywki to patent na optyczne skrócenie podłużnej twarzy – bardzo polecane przy tym kształcie.

Jakie fryzury NIE pasują do twarzy podłużnej? Gładko przylegające do twarzy, pozbawione objętości, bez grzywki i co ważne, również te, które mają włosy cięte tak równo, jak od linijki.

  • Twarz kwadratowa – najlepiej wygląda w fryzurach i uczesaniach, które wydłużają ją optycznie i mają zdolność maskowania mocno zarysowanej żuchwy. Bez problemu dopasowuje się do niej włosy kręcone i falowane, zarówno te o długości średniej, jak i długiej. Przy kwadratowej twarzy idealnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju fryzury asymetryczne, cieniowane, lekko nawet zachodzące na twarz, przez co sprawiać będzie ona wrażenie delikatnej, swobodnej, naturalnej i zawadiacko rozwichrzonej.

Jakie fryzury NIE pasują do twarzy kwadratowej? Unikać należy uczesań bazujących na prostej grzywce i włosów krótszych niż linia brody. Fryzury nie powinny też mocno przylegać do samej twarzy.

  • Twarz owalna – jedyny kształt, przy którym dobrze sprawdzi się każda fryzura! Włosy krótkie, długie, średnie, upięte i rozpuszczone, z grzywką i bez niej, z falami lub proste. Owal jest najbardziej uniwersalnym kształtem twarzy i tu można bez ograniczeń puszczać wodze fryzjerskich fantazji!

Jakie fryzury NIE pasują do twarzy owalnej? Odpowiedź jest jedna: nie ma takich fryzur! W nielicznych przypadkach odradza się jedynie wydłużający twarz przedziałek, ale i on większości osób z owalną twarzą bardzo pasuje.

  • Twarz okrągła – ten kształt twarzy należy przy pomocy fryzury nieco wyszczuplić. Patentami na to jest np. cieniowanie włosów przy linii żuchwy, kombinowanie z pomysłowymi fryzurami asymetrycznymi oraz dobieranie cięcia, które lekko zasłoni policzki. Osoby z okrągłą twarzą będą też dobrze wyglądać w długich fryzurach i nie muszą się ich obawiać.

Jakie fryzury NIE pasują do twarzy okrągłej? Odradza się włosy bardzo krótkie i mocno odsłaniające policzki. Jeśli już musi być krótko, to koniecznie tak, by włosy były cieniowane lub pazurkowane ku policzkom. Niekorzystne będą też fryzury zbyt przylegające do twarzy, co może doprowadzić do wrażenia ulizania włosów.

  • Twarz trójkątna – to pole do popisu dla fryzjerów, którzy z cieniowaniem włosów są za pan brat! Cieniowanie wyrównuje proporcje twarzy, a lekki postrzępienie uczesania dodaje wyglądowi eleganckiego looku. Dobrym pomysłem są też fryzury krótkie w stylu boba (dowolne wariacje z wielu jego rodzajów), lekkie fale, grzywka kierująca się ku jednemu z boków twarzy i luźne pasemka, które zasłaniają skronie, robiąc wrażenie „dzikości” czy „niestaranności” uczesania.

Jakie fryzury NIE pasują do twarzy trójkątnej? Z pewności nie poleca się tu cięć mocno stylizowanych na męskie wzorce. Odpadają też fryzury odsłaniające czoło.

Kształt brwi do kształtu twarzy

Jak dopasować kształt brwi do kształtu twarzy? Podstawową zasadą jest tutaj kontrast! Dobrze wykonany kontrast pozwoli uzyskać oszałamiające efekty, z których często nawet nie zdajemy sobie sprawy.

  • Kształt brwi do owalnej twarzy – prosty, bez wyraźnych łuków i bez ostrych form. Zdecydowanie z długim wykończeniem.
  • Kształt brwi do trójkątnej twarzy – układający się jako delikatne półkola, które dodadzą trójkątnej twarzy delikatności. Nie zaznaczamy tu brwi wyraźnie, ani nie stosujemy mocny załamań.
  • Kształt brwi do kwadratowej twarzy – długie, obowiązkowo delikatne łuki ze złamaniem brwi w okolicy biegnącej ku wewnętrznemu kącikowi oka. Takie brwi złagodzą kwadratową kanciastość twarzy i nie będą jej wyostrzać.
  • Kształt brwi do twarzy prostokątnej (podłużnej) – zdecydowanie proste brwi, ale też i grube (modne!). Taka forma optycznie skróci twarz i wydobędzie na światło dzienne jej pełen urok. Nie wykonuje się tutaj mocnego zaznaczenia łuku brwiowego.
  • Kształt brwi do twarzy okrągłej – zaostrzony, wyrazisty, mocny. Takie brwi wyszczuplą twarz i ładnie ją podkreślą. Dolnej i górnej linii brwi nie wolno zaokrąglać – nie będzie ona ostra i zdecydowana.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Bądź pierwszy i oceń artykuł