Jak powstają żylaki sromu? Objawy i leczenie

0
(0)

Żylaki warg sromowych to jedna z przykrych dolegliwości, o które często krępujemy się mówić, odwlekając tym samym wizytę u specjalisty, a to duży błąd! Uporczywy ból, jakimi się z nimi wiąże i inne objawy można minimalizować właściwym leczeniem, dlatego w przypadku pojawienia się pierwszych symptomów, koniecznie należy się udać do lekarza.

Czym są żylaki sromu?

Większość z nas doskonale wie, jak wyglądają żylaki, ale niewiele kobiet zdaje sobie sprawę z tego, że mogą pojawić się właśnie na wargach sromowych. Najczęściej dzieje się to w czasie ciąży, gdy estrogen zwiększa ilość krwi w okolicach intymnych, a progesteron obniża napięcie naczyń krwionośnych i błony śluzowej. To właśnie wtedy dochodzi do znacznego poszerzenia naczyń i na sromie pojawiają się żylaki.

Objawy: nieprzyjemne swędzenie okolic intymnych, pieczenie, ból, wrażenie ciężkości brzucha, zaczerwienie i finalny, typowo żylakowy obrzęk. Do tego dochodzi dyskomfort przy wykonywaniu zwykłych, codziennych czynności jak np. siedzenie czy założenie nogi na nogę (to ostatnie jest wyjątkowo bolesne!). Dalej pojawia się ból w czasie wypróżniania, drobne i piekące ranki, problem ze współżyciem seksualnym itd.

Poza ciążą, do powstawania żylaków na sromie może dojść także wskutek żylnej niewydolności miednicy, znacznego ucisku na naczynia krwionośne (zespół policystycznych jajników i endometrioza) oraz okresu dochodzenia do siebie krótki po porodzie.

Żylaki sromu – leczenie

Żeby zminimalizować ból i efekty sromowych żylaków koniecznie należy udać się do lekarza. Jest to tym ważniejsze, że nieleczenie tej dolegliwości prowadzi do pogarszania się wszystkich wcześniej wymienionych objawów, ich nasilenia a nawet groźnych powikłań jak problemy z układem moczowym, pokarmowym oraz zakrzepica żył miednicy mniejszej. Specjalista zleca to USD Dopplera czyli badanie przepływu krwi, które pozwala określić stan problemu i dostosować do niego leczenie. Koniecznie może być też wykonanie flebografii diagnostycznej żył jamy brzusznej i miednicznej, która jest dziś uważana za najskuteczniejszą w diagnozowaniu żylaków sromu, tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. 

Leczenie to: zabieg embolizacji wewnątrznaczyniowej, który wiąże się ze szpitalną hospitalizacją. Przy jego pomocy w procesie tzw. skleroterapii zamyka się mniejsze naczynia krwionośne. Dobra wiadomość jest taka, że zabieg jest mało inwazyjny i praktycznie bezbolesny, dlatego im szybciej się wykona, tym lepiej. Możliwe jest również leczenie farmakologiczne z naciskiem na leki, które usprawniają kondycję żył i poprawiają przepływ krwi. Zalicza się do nich n.in rutozyd, diosminę i wyciąg z kasztanowca.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł