Helix, czyli kolczyk w chrząstce. Co musisz o tym wiedzieć?

3,7
(6)

Podoba Ci się zdobienie uszu kolczykami, ale masz wrażenie, że dwie dziurki w uszach to za mało? Jest na to sposób! W salonach piercingu od dawna już można wykonać tzw. Helix czyli kolczyk w chrząstce. Jak to wygląda, czy boli i co warto wiedzieć o takim zabiegu? Podpowiadamy!

Helix piercing – co to jest?

Helix piercing – co to jest i jak wygląda? Dziś jest to jedna z najpopularniejszych metod przekłuwania uszu, dzięki której można ozdobić je kolczykiem nie tylko w miejscu usznego płatka! Robiąc Helix decydujemy się na przekłucie górnej części chrząstki ucha, tej, która znajduje się tuż przy krawędzi małżowiny usznej. Miejsce to idealnie nadaje się na umieszczenie w nim drobnego, wręcz filigranowego kolczyka, który po założeniu włosów za ucho będzie się prezentował rewelacyjnie!

Jak wygląda zabieg przekłuwania helixa?

Przed podjęciem decyzji o zrobieniu sobie kolczyka w innym miejscu niż klasyczne, wiele osób pyta o to, jak wygląda zabieg przekłuwania helixa? Tu mówimy o dwóch metodach przekłucia:

  • Forward helix – wykonywany przekłucie w obrąbku ucha, bardzo blisko twarzy
  • Vertical helix – wykonywany jako pionowe przekłucie górnej części obrąbka ucha.

Oba zabiegi wykonuje się sterylną, jednorazową igłą i co ważne, nigdy nie robi się tego pistoletem! Przed przekłuciem specjalista dezynfekuje ucho, wskazuje jedną lub kilka opcji przekłucia, pozostawiając wybór nam samym, a następnie rozpoczyna przekłucie. Ważne: wielu piercerów posiada różne metody na wykonanie tego zabiegu, dlatego w minimalnych szczegółach mogą się one od siebie różnić. Co do zasady jednak: zawsze będą poprzedzone dezynfekcją, wykonywane igłą i przeprowadzane w rękawiczkach.

Czy można samodzielnie przekłuć helixa?

Z racji na specyfikę rąbka ucha i trudną dostępność do tego miejsca, zdecydowanie nie zaleca się samodzielnego przekłuwania helixa. Źle dobrane miejsce, nieodpowiednie narzędzie czy brak właściwego odkażenia mogą tu doprowadzić do poważnych infekcji.

Po jakim czasie goi się helix?

Chrząstka w górnej części ucha jest jednym z bardziej wrażliwych i unerwionych miejsc, dlatego wygojenie się ranki po zabiegu może potrwać nawet około tygodnia, albo dłużej. Co ważne, w pierwszych dniach trzeba na ucho szczególnie uważać: nie drapać, nie dotykać, nie pocierać. Nadmierne stykanie innych powierzchni z tym miejscem może doprowadzić do wdania się zakażenia (bakterie z palców łatwo przeniosą się do rany i zaczną w niej rozwijać, a tego nie chcemy!).

Helix – na co zwrócić uwagę po zabiegu?

Na co zwrócić największą uwagę po zabiegu Helix? Na higienę i włosy: ucha nie dotykamy, żeby go nie podrażnić, ale też staramy się, by jak najmniej było one ocierane włosami. W miarę możliwości dłuższe włosy należy związać gumką lub podpiąć spinkami/wsuwkami tak, by kosmyki nie zahaczały o kolczyk i znajdującą się pod nim rankę. Na włosach osadza się wiele drobnoustrojów i lepiej, żeby nie miały one z helixem styczności.

Helix – rodzaje kolczyków

W kategorii helix – rodzaje kolczyków wyróżniamy 4 podstawowe typy:

  • Kółeczka – małe, bez wielkich zdobień, złote lub srebrne
  • Labrety – cienkie pręciki z płaskim dyskiem z jednej i kuleczką z drugiej strony
  • Podkówki – kolczyki półokrągłe
  • Sztangi – cienkie pręciki zakończone z 2 stron takim samym elementem (np. cyrkonie, stożki)

Czy warto zrobić helix?

O to czy warto zrobić helix należy zapytać samego siebie! Czy na pewno potrzebujesz dodatkowej ozdoby ucha? Czy to nie chwilowa fantazja? Czy chcesz tego dla siebie, czy może działasz pod wpływem innych?

Ile kosztuje zrobienie helix?

Zależnie od wybranego piercera, to ile kosztuje zrobienie helix będzie zmienne. Średnio można się nastawiać na cenę od 70 do 150 zł, ale jeśli wybierzemy w tym droższy kolczyk, czy coś nietypowego – zapłacimy więcej.

Czy kolczyk helix boli?

Samo ukłucie przy wykonywaniu heliza jest porównywalne do bólu przy przebiciu płatka ucha. Dla jednak to ledwie szybkie muśnięcie, jak ukłucie osy, a dla innych ból większy – każdy z nas ma inny próg wrażliwości, więc może odebrać to inaczej.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 3,7 / 5. Liczba głosów 6

Bądź pierwszy i oceń artykuł