Forskolina – czym jest pokrzywa indyjska?

0
(0)

Pokrzywa indyjska jest jedną z najbardziej znanych roślin wykorzystywanych od dawna w medycynie ajurwedyjskiej i hinduskiej. Mimo że ma wiele właściwości mogących sprzyjać naszemu zdrowiu, w Europie jest stosowana głównie jako cenny składnik środków i suplementów na odchudzanie. Co dobrze jest o niej wiedzieć i dlaczego jest warta uwagi?

Od podstaw: forskolina – czym jest pokrzywa indyjska?

W praktyce jest ona rośliną ozdobną, która liczy sobie mnóstwo odmian, ubarwień i wzorów liści. Jest nieco podobna do pokrzywy rosnącej w Polsce, ale ten gatunek spotyka się jednak wyłącznie w subtropikalnych klimatach Azji Południowo-Wschodniej. Co ważne, sama nazwa forskolina jest mniej znaną, ale z pewności łatwiej tę roślinę skojarzyć pod określeniem szałwii indyjskiej lub pochwiatki.

Indyjska pokrzywa posiada w sobie cenną substancję czynną, forskolinę, stąd też jej nazwa właściwa.

Właściwości i zastosowanie

W temacie forskolina – czym jest pokrzywa indyjska, kluczową kwestią dla większości z nas są konkretne właściwości tej interesującej rośliny oraz sposoby zastosowania, a tych wyróżniamy zaskakująco wiele:

  • To skuteczny, pomocniczy środek w leczeniu astmy. W postaci wziewnej forskolina wykazuje zdolność do dużego rozszerzania skurczonych astmą oskrzeli, co usprawnia ich działanie i poprawia wydolność oddechową. W licznych badaniach przyrównuje się ją skutecznością do dobrze znanego leku na astmę, czyli fenoterolu.
  • Wspomaga leczenie jaskry, obniżając ciśnienie wewnątrzgałkowe o nawet 25%, a to w przypadku tego schorzenia bardzo dużo!
  • Wykorzystuje się ją w licznych suplementach na odchudzanie, chociaż tu akurat nie ma jednoznacznych badan, które potwierdzałyby aż taką jej skuteczność! Niemniej, może mieć wpływ w zmniejszaniu kilogramów dzięki właściwości nasilającej rozkład tłuszczu w ludzkiej tkance tłuszczowej.
  • Obniża ciśnienie tętnicze krwi – i tu wyniki badań są jednoznaczne: spadek ciśnienia rozkurczowego w skutej jej działania sięga nawet kilkudziesięciu procent, a to naprawdę wiele!
  • Niektórzy polecają ją jako lekarstwo na łuszczycę i chociaż może zmniejszać jej objawy, to nie należy jednak traktować pokrzywy indyjskiej jako remedium na tę chorobę.
  • W niektórych krajach wykorzystuje się ją jako środek moczopędny oraz wykrztuśny, a także ciekawy składnik przyspieszający wywołanie menstruacji.

Ważne: forskolina w każdej postaci odradzana jest kobietom w ciąży i karmiącym piersią, osobom o niskim ciśnieniu tętniczym (obniży je jeszcze bardziej!), osobom z zaburzeniami krzepliwości krwi oraz tym, którzy zmagają się z refluksem przełyku i powikłaniami wrzodowymi żołądka.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł