Flamboyage – na czym polega i jak go zrobić w domu? Technika i efekty

5
(1)

Flamboyage to w salonach fryzjerskich ostatni hit koloryzacji. Po tę technikę farbowania włosów sięgają gwiazdy wielkiego ekranu, modelki, aktorki, ale i idące za ich przykładem kobiety, które, co ciekawe, mogą takie farbowanie wykonać samodzielnie, we własnym domu! Co takiego sprawia, że flamboyage jest tak popularny? Sprawdzamy!

Flamboyage – na czym polega?

Ten typ koloryzacji bywa przyrównywany do ombre, czyli stworzenia na włosach efektu delikatnego muśnięcia słońcem. Jest to najnowsza technika rozjaśniania włosów, po którą w ostatnim czasie sięgnęły m.in. takie znane postaci jak Jennifer Lopez, Miranda Kerr czy Gisell Bundchen. Na czym polega flamboyage w odróżnieniu od sombre? Granica kolorów w przypadku hitowego flam jest bardziej subtelna i roztarta, nie przypominając typowej dla ombre kontrastowości. Krótko mówiąc jest to bardziej naturalne muśnięcie włosów refleksami wprost kojarzącymi się ze słońcem. Refleksy te są:

Cienkie

Rozmieszczone nierównomiernie, co czyni je bardziej naturalnymi

Rozświetlające włosy o nie więcej jak jeden, a już maksymalnie dwa tony

Kluczem jest tu jak najlepsza imitacja błysku słońca, który równie dobrze mógłby paść na włosy w zupełnie naturalny sposób.

Flamboyage – czym różni się od balejażu?

Ci, którzy myślą, że ten typ koloryzacji przypomina balejaż mają rację, ale tylko częściowo! Balejaż jest zdecydowanie bardziej równomierny i pokrywa większą część włosów niż subtelnie nakładane refleksy rozjaśniania flamboyage. Tu poszczególne pasma włosów wyodrębnia się za pomocą specjalnych taśm z klejem, który przyczepia włos do taśmy i pozwala go wyjąć z fryzury niemal pojedynczo. Ważne: klej jest całkowicie bezpieczny dla struktury włosa, więc nie trzeba się obawiać, że spowoduje jakiekolwiek uszkodzenia. Niewielkie pasemka włosów przyczepiają się do taśmy, a dopiero całą resztę (poza nimi!) farbuje się jednolicie. Dodatkowo, to właśnie ten sposób farbowania umożliwia uzyskanie tzw. efektu „glow” na włosach.

Jak widać, flamboyage różni się od balejażu w zdecydowany sposób i są dwie zupełnie inne techniki fryzjerskie.

Flamboyage – włosy po koloryzacji

Warto wiedzieć, że decydując się na metamorfozę z użyciem tej techniki, możemy śmiało wykonać ją i na włosach naturalnych i już farbowanych. Dużą zaletą jest tu fakt, że przy flamboyage włosy po koloryzacji wyglądają świetnie bez względu na to, czy wykona się ją na odcieniach blond, ciemnych czy nawet na włosach czarnych.

Najlepsze efekty „po” osiąga się na włosach długich i falowanych, co nie zmienia faktu, że muśnięcie słońcem fryzur krótkich również da im piękny wygląd

Fryzura zyska trójwymiarowość, a jej objętość stanie się o wiele bardziej widoczna

Więcej blasku w każdym wydaniu tego farbowania!

Wyraźne odmłodzenie twarzy i nadanie jej promiennej świetlistości

Optyczne podniesienie całej fryzury

Istotnym jest również odpowiednia pielęgnacja włosów po zabiegu ich koloryzowania. W przypadku flamboyage mówimy tu o sprawdzonych produktach odżywczych i utrzymujących efekt blasku, najlepiej z tych kosmetyków, szamponów i maseczek, które poleci nam fryzjer.

Flamboyage w domu – jak wykonać?

Koloryzacja tą techniką może być wykonana samodzielnie lub u profesjonalisty. Opcję samodzielną wybierają najczęściej osoby i wprawionej już ręce, które dodatkowo chcą nieco oszczędzić na fryzjerskiej marży. Z czym trzeba się liczyć? Z koniecznością zakupu:

Specjalnych taśm do flamboyage (cena nawet do 250 zł, zależnie od wybranej marki)

Pędzelka ułatwiającego rozprowadzanie farby

Utleniacza (rozjaśniacza), który wykorzystamy bezpośrednio na oddzielanych taśmami pasmach

Jak farbować krok po kroku?

  • Wyłącznie na włosach suchych (to ważne!)
  • Cienkie pasma oddzielamy taśmami, uprzednio przygotowawszy sobie utleniacz do ich koloryzowania i farbę
  • Do wyodrębnionych pasemek przyklejamy taśmę tak, by kosmyki włosów było umieszczone na niej w niższych partiach, tj. mniej więcej na wysokości uszu
  • Cierpliwie i uważnie przyklejamy taśmy do kolejnych pasm, nie zapominając o tym, że dla utrzymania naturalnego efektu, pasma powinny być co do grubości nierównomierne (raz bierzemy ich trochę więcej, raz mniej, raz w ogóle ledwie pojedyncze włosy)
  • Gdy całość jest gotowa, nakładamy na pasma przyklejone do taśm utleniacz.
  • Zwijamy taśmy ku górze, albo zakrywamy je folią czy papierem, tak, by utleniacz nie dotknął pozostałych włosów! Jeśli to się stanie, stracimy całe efekt flamboyage!

Ważne: by dobrze wykonać Flamboyage w domu nie możemy zapomnieć o sprawdzeniu czasu, jaki utleniacz musi znajdować się na włosach. Informację tę znajdziemy na opakowaniu utleniacza i bezwzględnie trzeba się do niej zastosować. Dłuższe przetrzymanie intensywnego rozjaśniacza może sprawić, że zamiast zmiany koloru o jeden, max dwa tony, wybielimy włos całkowicie, a to już nie będzie flamboyage!

Po farbowaniu myjemy dokładnie włosy i od razu nanosimy odżywkę.

Flamboyage – cena

Jeśli na koloryzację tę zdecydujemy się w profesjonalnym salonie fryzjerskim, musimy się liczyć z wydatkiem od około 150 do nawet 500 zł. W zamian za rezygnację z wykonania domowego zyskujemy pewność dobrania dobrego odcienia rozjaśniającego (wprawione oko fryzjera!) oraz dobór farb maksymalnie pasujący do naszego koloru włosów i typu urody czy cery. Flamboyage cena nie wydaje się więc w tym przypadku szczególnie wygórowana.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Bądź pierwszy i oceń artykuł