Białko strukturalne, jakim jest elastyna to wyjątkowy składnik naszej tkanki łącznej. W organizmie produkowane jest ono w sposób całkowicie naturalny i co ważne, swoją maksymalną ilość osiąga w okolicy 25-ego roku życia. Od tego czasu, zawartość elastyny w tkance łącznej spada, a co za tym idzie, traci na tym jędrności naszej skóry! Po 50-tym roku życia elastynowe włókna zaczynają niemal całkowicie zanikać. Na szczęście współczesna kosmetyka zadbała o to, by bezcenne braki tego białka można było uzupełnić.
Elastyna – co to dokładnie jest?
Żeby zrozumieć ogromną rolę, jaką dla naszego ciała pełni elastyna, trzeba wiedzieć że to hydrofobowe białko stanowi główny składnik naszych ścięgien, tkanki płucnej, więzadeł oraz ścian w naczyniach krwionośnych. Składa się ona z aż 750-ciu tzw. reszt aminokwasowych, których główny składnik to prolina, walina i glicyna oraz z ważnych związków: desmozyny i izodesmozyny. Z tego też powodu elastynę przyrównuje się często do kolagenu, a to pozwala zrozumieć, jak duże jest jej znaczenie w utrzymywaniu jędrności i gładkości skóry oraz spowalnianiu całego procesu starzenia.
Właściwości i działanie elastyny
- Podnosi elastyczność skóry (zwróć tu uwagę na podobieństwo samej nazwy: „elastyna” i „elastyczność”!)
- Nadaje skórze jędrności i pozwala jej wracać do poprzedniego kształtu. Przykład: po mocnym uszczypnięciu skóry, kiedy powstaje na niej charakterystyczne wybroczyna lub zaczerwienie, skóra u młodszych osób, które mają optymalny poziom elastyny, szybko wraca do swojej naturalnej formy. U seniorów na ten sam efekt trzeba czekać znacznie dłużej, zwłaszcza jeśli nie używają kosmetyków zawierających właśnie to strukturalne białko.
- Działa podobnie do gumy (efekt sprężynowania) – tzn. pozwala skórze lekko zmieniać kształt podczas rozciągania, nacisku czy ściągania i zaraz wracać do poprzedniego stanu. Często dzięki tej właściwości określa się ją mianem doskonałego, naturalnego elastomeru, który jest wybitnie odporny na rozciąganie.
- Umożliwia rozciąganie włókiem tkanki łącznej nawet do podwójnej długości!
- Umożliwia szybszą i bardziej efektywną regenerację włosów, wpływa tez na ich miękkość i charakterystyczny połysk
- Zapewnia witalność i ma możliwość wygładzania oraz spłycania drobnych zmarszczek
- Likwiduje tzw. worki pod oczami oraz poprawia koloryt skóry w tym miejscu tak, że wygląda ona o wiele zdrowiej
- Ogranicza i minimalizuje wynikające z wielu przebarwienia skóry
- Poprawia efekt świeżego wyglądu skóry i wrażenie jej „młodości”
- Chroni skórę przed różnymi niebezpiecznymi dla niej czynnikami chemicznymi
- Pozwala lepiej pochłaniać promieniowanie UV (to zasługa zawartych w elastynie aminokwasów aromatycznych)
- Chroni skórę przed szybką utratą wody, co również wpływa na jej jędrność i przedłużenie nawilżenia. Produkty na bazie elastyny pozwalają tworzyć na skórze tzw. film – warstwę okluzyjną, która chroni przed nadmierną utratą wody.
- Zwiększa elastyczność paznokci i zabezpiecza je przed łamliwością
- Pozwala ujędrniać biust, ograniczać widoczność rozstępów i co ważne dla wielu kobiet: ułatwia walkę z cellulitem
Elastyna w kosmetyce
Utrata naturalnej elastyny, która przychodzi z wiekiem i której powstrzymać się nie da, wymaga od nas (oczywiście, jeśli chcemy jak najdłużej zachować doskonały wygląd i jędrność skóry) , uzupełniania tych braków. I tu właśnie z pomocą przychodzi nowoczesna kosmetyka i jej dobrodziejstwa. Elastynę stosuje się w bardzo szerokim spektrum kosmetycznym i możemy ją znaleźć m.in. w:
- Tonikach i balsamach – polecanych do skóry dojrzałej.
- Kremach i kosmetykach typowo do pielęgnacji skóry (twarzy, rąk, ciała) po 50-tym roku życia. Tu warto sięgać zarówno po kremy na dzień, jak i te na noc.
- Kosmetykach dla skóry suchej i odwodnionej (wspomniane wcześniej właściwości hydrofobowe)
- Tuszach do rzęs – dzięki takim tuszom rzęsy dłużej będą błyszczeć, a ich elastyczność, pogrubienie i wydłużenie będzie o wiele bardziej efektowne
- Mgiełkach i wcierkach do włosów oraz w specjalistycznych odżywkach
- Lakierach do paznokci, szczególnie tych z wyższej półki, których rolą jest nie tylko pokrycie płytki pięknym kolorem, ale i jej ochrona przed nadmierną łamliwością. Sam lakier z dodatkiem elastyny w składzie uelastyczni sposób jego nakładania i sprawi, że kolor będzie się trzymał na powierzchni paznokci znacznie dłużej
- Maseczkach regeneracyjnych do twarzy i na skórę pod oczami
- W produktach typu serum – kompleksowej bazie pielęgnacyjnej do dojrzałej cery
- Mydłach, żelach i szamponach – produkty do kąpieli z tym białkiem odżywią skórę i będą w niezauważalny, a wydajny sposób zmniejszać i łagodzić jej podrażnienia
Co ciekawe, nie tylko branża kosmetyczna docenia właściwości i działanie elastyny, stosując ją w składach swoich produktów. Czujny obserwator znajdzie to cenne białko również w licznych suplementach diety np. tych, które stanowią połączenie elastyczny z kolagenem i kwasem hialuronowym. Taki zestaw to dla jędrnej i elastycznej skóry prawdziwa bomba rewitalizująca!
Specjaliści zauważają, że idealnym połączeniem dla dojrzałej skóry jest wykorzystywanie produktów zawierających elastynę i od zewnątrz (cała gama w/w kosmetyków) i od środka (suplementy płynne, ale i tabletki). Dzięki temu organizm w pełni wykorzysta ten cenny składnik, którego od 25-roku życia nie jest już w stanie sam produkować.
Kolagen i elastyna – naturalne eliksiry młodości
Biorąc pod uwagę cały szereg zalet, właściwości i działania zarówno samej elastyny, jak i przyrównywanego do niej kolagenu, trudno nie zgodzić się z tym, że te najważniejsze białka strukturalne budujące skórę, są swojego rodzaju eliksirami młodości. Ich efektywność i jednoczesna niemożliwość produkowania do końca życia przez organizm sprawiają, że po prostu musimy je dodatkowo uzupełniać.
To właśnie one pomogą wydłużyć młodość skóry, jej piękny, gładki wygląd, ale i samą elastyczność oraz jędrność. W poszukiwaniu „leku na starzenie się” zamiast cudownych specyfików z drugiego końca świata, warto postawić właśnie na te produkty, które po prostu umożliwią odbudowę traconej przez nasze organizmy elastyny i kolagenu.