Dotwork czyli tatuaże z kropek- wzory i motywy.

0
(0)

W dzisiejszych czasach wykonywanie tatuaży stało się bardziej czasochłonnym, złożonym i skomplikowanym procesem. Pierwszą rzeczą która odróżnia dzisiejszą branżę tatuatorską od tej sprzed dwudziestu lat jest dużo większe zróżnicowanie stylów i technik. Wykonywanie prac na skórze nie wiąże się już z utartym schematem konturu, cienia i koloru, zamiast tego możemy do woli wybierać pomiędzy zróżnicowanymi rozmiarami i grubością linii, sposobem cieniowania tatuażu oraz rozmaitymi kolorami, które umiejętni tatuatorzy mieszają i blendują na różnorakie sposoby. Dużym przeskokiem w technice cieniowania poza lepszymi i bardziej precyzyjnymi maszynami do tatuaży stała się metoda zwana “dotwork”, która zrewolucjonizowała branżę tatuatorską i pozwoliła artystom wykonywać pracę na zupełnie innym poziomie. Sposób ten umożliwia bardziej precyzyjne rozłożenia cienia, jednak jest też bardziej czasochłonny i wymaga większego nakładu pracy.

Na czym polega Dotwork? 

Dotwork to technika cieniowania oparta na innej częstotliwości nakłuć, a także wykorzystująca w tym celu zupełnie inne igły. Wymyślona zapewne przez artystów z zachodu technika polega na równomiernym rozsiewaniu kropek powstających w wyniku pojedynczych uderzeń igły tak, aby tworzyły iluzję cienia. Używa się do tego jak najcieńszych igieł i paradoksalnie są to te przeznaczone do konturu. Za pomocą szybkich ruchów nadgarstka artysta tworzy iluzję cienia przejeżdżając igłą raz przy razie, właśnie dlatego jest to tak czasochłonny i długotrwały proces. Umiejętnie wykonany dotwork po wygojeniu niewiele różni się od pracy wykonanej standardowym sposobem. Jeśli technika została wykonana poprawnie, a klient prawidłowo pielęgnował taki tatuaż pojedyncze kropki przestaną być tak bardzo widoczne, a cały cień ulegnie “wygładzeniu”.

Jak robić Dotwork?

Podstawą techniki jest odpowiednie ustawienie maszynki oraz dobór przeznaczonych do tego igieł. Maszyna do tatuażu powinna być ustawiona na mniejsze obroty, ponieważ wtedy częstotliwość uderzeń igły będzie mniejsza. Zapobiegnie to powstawaniu linii i nawet przy wolnych ruchach nadgarstka będą to po prostu pojedyncze nakłucia. Drugi istotny aspekt, czyli dobór igieł ma równie duże znaczenie. Dlaczego? To proste, igła przeznaczona do konturu przy pojedynczym uderzeniu zostawia ślad w postaci kropki, zatem im cieńsza będzie igła tym będą one mniejsze. Będzie to więc wyglądać dużo lepiej, kiedy tatuaż już w pełni się zagoi. Jeśli do tej techniki użyta byłaby gruba igła konturowa, istnieje szansa, że poszczególne kropki byłyby bardziej widoczne i płynne przejścia oraz delikatniejszy cień wyglądałyby nieestetycznie.

Najczęstsze wzory tatuaży wykonywane metodą dotwork.

Na wstępie warto zaznaczyć, że cień wykonywany metodą dotwork znacznie różni się od tego wykonanego tradycyjną metodą i igłami. Jest to delikatniejszy i bardziej subtelny styl, więc tatuaże nim wykonywane również są bardziej subtelne. Tatuaże z kropek znalazły swoje zastosowanie zarówno w pracach graficznych, jak i realistycznych. Wykorzystywany jest także w pracach minimalistycznych ze względu na możliwość bardziej precyzyjnego operowania igłą. Prace realistyczne wykonywane metodą dotwork to rzadkość, jednak istnieją artyści, którzy opanowali tą sztuke do perfekcji i z jej pomocą tworzą niesamowite prace nie ustępujące w niczym realistyce wykonanej tradycyjnym sposobem. W przypadku prac graficznych artyści również znaleźli zastosowanie dla tego stylu. Dotwork można zaobserwować głównie w stylu sketch, ponieważ odpowiednio wykonany świetnie imituje linie narysowane ołówkiem. Nie sprawdza się natomiast w pracach kolorowych, ponieważ cień wykonany w ten sposób jest mało widoczny, kiedy zostanie przykryty kolorem, dlatego też używany jest głównie w pracach wykonywanych tylko czarnym kolorem. 

Dotwork tattoo – gdzie zrobić? 

Jeśli chodzi o miejsce, w którym można wykonać tatuaże z kropek warto kierować się uniwersalną zasadą, czyli znaleźć artystę, który się tym zajmuje. Sytuacja jest o tyle uproszczona, że dotwork stał się bardzo uniwersalnym narzędziem, którym posługuje się duża część branży. Warto jednak, jak w każdym wypadku zwrócić uwagę, czy artysta wykonuje prace w pożądanym przez nas stylu. Człowiek, który zajmuje się realizmem będzie miał problemy z pracami graficznymi i na odwrót. Należy więc przeprowadzić długi i szczegółowy research w poszukiwaniu artysty, którego prace w stu procentach spełnią nasze oczekiwania. 

Co oznacza 5 kropek na ręce?

Pięć kropek wytatuowanych między palcem wskazującym, a kciukiem to tatuaż pochodzący z więzienia. Osadzeni określają go mianem “kwinkunks” i jest popularny w więzieniach całego świata, od Ameryki, poprzez Europę, aż do Azji. Wzór ten przypomina pięć kropek,które znamy z kości do gry i są one w takim samym położeniu. Cztery zewnętrzne kropki symbolizują konty celi, a piąta- samego osadzonego. Wykonać go może tylko osoba, która odbyła karę w więzieniu. W przeciwnym razie tatuaż może być błędnie i negatywnie zinterpretowany zarówno przez organy ścigania jak i byłych więźniów, co w jednym i drugim wypadku prowadzi do przykrych i nieuniknionych konsekwencji.

Czym się różni Handpoke?

Handpoke to pierwsza i najstarsza metoda wykonywania tatuaży. Jako pierwsi na świecie posługiwali się nią wikingowie używając do tego rybich ości i atramentu, który pozyskiwali z morskich stworzeń. Jest to metoda wykonywania tatuaży bez użycia maszynki. W pradawnych czasach, kiedy pierwsze plemiona ozdabiały swoje ciała rozmaitymi malunkami mogły to być wymienione wyżej rybie ości, kolce przeróżnych roślin lub igły pochodzenia zwierzęcego. Dzisiaj handpoke wykonuje się specjalistycznymi i sterylnymi narzędziami w odpowiednich warunkach. Sama technika natomiast od zarania dziejów jest taka sama, polega ona na nakłuwaniu skóry raz przy razie dla osiągnięcia tego samego efektu, co w przypadku maszynki do tatuażu. Nasuwa się więc pytanie “po co?”. Odpowiedzi można szukać w dwóch źródłach, ponieważ ta metodą zajmują się w dużej mierze osoby dopiero rozpoczynające przygodę z tatuowaniem, wymaga ona po prostu mniejszego nakładu finansowego. Nie znaczy to jednak, że zajmują się tym tylko amatorzy. Istnieją artyści, którzy wykonują pracę tylko w tym stylu, ponieważ jest to dla nich wygodniejsze i lepiej się w tym czują. Drugim powodem jest przywiązanie do tradycji, po dziś dzień w plemionach na terenie Hawaii żyją jeszcze ludzie wykonujący tatuaże takim sposobem. Podobna sytuacja ma miejsce w Japonii, gdzie klienci z całego świata zjeżdżają się, aby tatuować się u mistrzów, którzy całe życie posługują się tylko tą metodą.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł