Dom hobbita czyli nowa zelandia w Polsce

0
(0)

Czy fan Bilbo Bagginsa może wyobrazić sobie ciekawszą formę wypoczynku, jak kilka dni spędzonych w inspirowanym „Władcą Pierścieni” domu hobbita? Ależ skąd! Po raz pierwszy taka możliwość pojawiła się w Nowej Zelandii, gdzie powstał słynny już na cały świat Hobbiton! Co ciekawe, by doświadczyć przygody, zwiedzania i noclegu w Domu Hobbita, wcale nie musimy jechać na drugi koniec świata. Takie miejsca są już w Polsce!

Dom Hobbita – skąd pomysł na taką atrakcję?

Nie od dziś wiadomo, że wielbicieli tolkienowskiego „Władcy Pierścieni” można aktualnie liczyć w milionach i to właśnie z myślą o tej grupie fanów zaczęły na świecie powstawać atrakcje inspirowane zarówno książką jak i filmem. Nowozelandzki pomysł na wierne odwzorowanie w rzeczywistości kultowej wioski hobbitów szybko podchwyciły inne kraje, a dziś miejsca te, jak wskazują statystyki, chętnie odwiedzają również ci, którzy nigdy nie czytali książki Tolkiena, ani nie obejrzeli filmowego hitu.

Oryginalny Dom Hobitta

Jak wyglądał Oryginalny Dom Hobitta i czego turyści mogą spodziewać się po jego przeniesieniu z kart powieści do wymiarów 1:1? Przede wszystkim to budowla, w której mieszkał Bilbo Baggins, najsłynniejszy Hobbit i jednocześnie główny bohater tej serii fantasy. Dom „niziołka” w oryginale znajdował się w hrabstwie Shire i cała jego baśniowa okolica, wraz z różnymi domkami stworków o wyjątkowo owłosionych stopach, została wybudowana ku uciesze turystów i fanów z całego świata. Oryginał cechuje się budową schowaną w dużych kopcach ziemi, które porośnięte są trawą, a dla oka patrzącego na te domy z zewnątrz, widoczne są jedynie drzwi i małe kominy. Całość jest idylliczna, sielska i wręcz zaprasza do wypoczynku!

Na świecie takie imitacje hobbickich wiosek zbudowano m.in. w Nowej Zelandii, Stanach Zjednoczonych (Montana i okolice Filadelfia), Walii, na Barbados, w Szwajcarii czy na magicznej wyspie Bainbridge.

Osada Jaworzyny, czyli polski Domek Hobbita

Jednym z najbardziej znanych w Polsce miejsc rodem z tolkienowskich opowieści jest Domek Hobbita zlokalizowany około 60 km od Krakowa. Osada Jaworzyny proponuje turystom charakterystyczne, okrągłe domki urządzone na wzór oryginału. Znaleźć tu można m.in.

  • Wejścia otoczone skałami, które rewelacyjnie wyglądają zimą
  • Klimatyczne wnętrza pełne drewna i ceglanych wykończeń
  • Dekoracje rodem z baśni, od oświetlenia, przez podłogi, dodatki aż po stylizowane meble
  • W planowaniu podróży śladami Bilbo Bagginsa i jego towarzyszy, zdecydowanie warto się tu wybrać!

Hobbitówa na Podkarpaciu

Co ważne, Osada Jaworzyny nie jest jedynym miejscem pełnym klimatu z „Władcy Pierścieni”. Uwagę fanów zwraca również niezwykle dopracowana Hobbitówa. Ten domek zbudowany na Podkarpaciu, we wsi Krzywcza, to pomysł na urlop i na lato i na zimę. Baśniowa okolica pełna wzgórz, dzikość przyrody widziana gołym okiem i sposób na odseparowanie się do cywilizacji

O Hobbitówie mówi się też, że dzięki położeniu na dość stromym wzgórzu, jeszcze lepiej sięga do klimatu oryginału, sprawiając, że można się tu poczuć niemal jak w filmie. Mało tego, nawet dojechać tu nie jest tak łatwo, a samochody na niskich podwoziach mogą mieć problem! Po przejechaniu drewnianej bramy od razu można się tu poczuć jak w innym świecie. Z zewnątrz niewielka chata zachwycająca stylowym wykończeniem, a w środku przestrzeń w całości oparta na budowie z naturalnych materiałów. Drzewo, glina, drewniana więźba dachowa, świetliki, a nawet kominek z zapieckiem. Właściciel obiektu postarał się o maksymalną prostotę zupełnie tak, jakby to miejsce rzeczywiście było kiedyś zamieszkiwane przez hobbitów.

Zmywarka? Lodówka? Nic z tych rzeczy! Za to jest zewnętrzne palenisko, na którym można przygotować posiłek, ciesząc się widokami. Dla wielbicieli internetu – warto uprzedzić, że tutaj go nie ma. Żaden prawdziwy Hobbit nie używał wifi i tu również zasięgu nie ma.

Ile kosztuje urlop w Domu Hobbita?

Osada Jaworzyny – w zależności od wybranego terminu, 2 noclegi w hobbickim domku to ok 1000 zł. Hobbitówa na Podkarpaciu – bardzo podobnie. Przy chęci wybrania się w te miejsca warto zadbać o rezerwację odpowiednio wcześniej, chętnych jest mnóstwo więc o wolny termin wcale nie jest tak łatwo.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł