Czym jest skóra ekologiczna – czy warto ją kupować?

5
(3)

Ci, którzy uwielbiają fakturę skóry i jej naturalny wygląd, a jednocześnie nie wyobrażają sobie noszenia ubrań, dodatków czy obuwia z prawdziwej skóry, zdecydowanie powinni się zainteresować tą ekologiczną. Co to w ogóle jest? Jak się sprawdza i czy warto korzystać z produktów, do których wytworzenia nie wykorzystało się zwierząt? Sprawdzamy, podpowiadamy!

Co to jest skóra ekologiczna?

W najprostszym ujęciu jest to skóra, która swym wyglądem imituje prawdziwą, ale żadne zwierzę nie straciło życia do tego, by ona powstała! To właśnie ten argument sprawia, że coraz więcej świadomych konsumentek i konsumentów decyduje się na wydanie eko, rezygnując z prawdziwych skór. Z jednej strony taka decyzja to troska o świat zwierząt, który nie cierpi po to, byśmy mogli nosić kurtki, torebki czy obuwie z nich wyrabiane, a z drugiej bardzo ekonomiczne dla portfela wydanie, ponieważ skóra ekologiczna jest często zdecydowanie tańsza.

Dodajmy tu od razu, że materiały wykorzystane do jej produkcji w dużej mierze również są eko! Nie znajdziemy tu żadnych plastików ani kolejnych produktów opartych na tworzywach sztucznych, które potem będą się rozkładały miliony lat. Wyjątkiem są tu jedynie eko skóry z poliuretanu, dziś z racji niskiej ceny bardzo chętnie kupowane, ale często bez wiedzy o tym, że wcale nie są one tak naturalne, jak próbują wyglądać. Jeśli więc zależy ci na prawdziwej, ekologicznej skórze, to przed wyjęciem portfela dwa razy przeczytaj metkę na produkcie, upewniając się z czego jest ona zrobiona.

Zalety skóry ekologicznej

  • Nie jest wytwarzana ze skór zwierząt
  • Produkuje się ją w oparciu o inne pochodzące z natury materiały np. dużą popularnością cieszą się skóry z kaktusa, jabłek, ananasa, a nawet grzybów.
  • Stanowi doskonały zamiennik autentycznej skóry i co ważne, przypomina go do złudzenia. Na pierwszy rzut oka można się wręcz nie zorientować, że ubranie czy np. walizka są zrobione właśnie z wersji eko.
  • Lepiej niż skóra prawdziwa znosi kontakt z wodą, chociaż również nie jest materiałem całkowicie na wodę odpornym
  • Podnosi świadomość konsumentów i wprost wpływa na ograniczenie produkcji skór ze zwierząt. Każda sztuka eko zmniejsza sprzedaż skór prawdziwych, a to z punktu widzenia etycznego traktowania zwierząt i ochrony środowiska – rzecz bezcenna.
  • Najczęściej wyróżnia się jednolitą fakturą (tańsze produkty), ale można też dostać na rynku produkty, które tak dobrze imitują prawdziwą skórę, że wręcz widać to na ich powierzchni

Ciekawostka: jedną z najbardziej znaczących różnic, która pozwala szybko zorientować się, że mamy do czynienia ze skórą ekologiczną, a nie prawdziwą jest brak charakterystycznego dla tej drugiej zapachu odzwierzęcego. Jedno uważają, że to minus, a drudzy wręcz przeciwnie – w końcu torebki, portfele, buty czy ubrania nie muszą pachnieć zwierzęciem, żeby świetnie się je nosiło.

Skóra ekologiczna – rodzaje

Poliuretanowa – najtańsza ale i najmniej ekologiczna, bo skórę zwierzęcia zastępuje tu syntetyczny materiał, które nie rozkłada się przez tysiące lat, a więc też z czasem będzie zalegającym na wysypisku odpadem. Wygląda świetnie, dobrze się go nosi, no ale ze wszystkich imitacji skór, ta jednak ma w sobie najmniej ekologicznej myśli.

Grzybowa – produkowana w rewelacyjny i niezwykłe odkrywczy sposób umożliwiające przetworzenie niejadalnych odmian grzybów na materiał do tkanin. Z jednej strony więc mamy tu użycie grzybów, które z racji ich niejadalności w żaden inny sposób nie byłyby wykorzystane, a z drugiej nie musimy się obawiać, że lasy eksploatowane są z prawdziwków czy podgrzybków, bo komuś zamarzyła się torebka. Faktura skóry z grzybów przypomina zamsz i jest niezwykle miła w dotyku, a do tego spokojnie można ją poddać recyklingowi.

Ananasowa – czysto wegańska skóra wyrabiana z ananasów. W sklepach można ją znaleźć pod nazwą Piñatex i co ważne, ten rodzaj jest miękki, bardzo wytrzymały i w pełni biodegradowalny. Dodatkowa proces opracowania tej skóry przemyślano tak, by efekt końcowy np. na odzieży dawał skórze wysoką oddychalność, co wpływa na doskonały komfort jej noszenia. Modnym wyrobem z Piñatexu są torebki, które zwracają uwagę niejednorodną fakturą, jakby wprost zdjętą z prawdziwej skóry.

Jałbkowa – całkowicie wegańska i co ważne opatentowana w Polsce! Wytworzony z jabłek bio materiał (pod nazwą: Bio2Materials) jest całkowicie biodegradowalny, w żaden sposób nie zagraża środowisku, a do tego jest bezpieczny dla zdrowia. Do produkcji skór wykorzystuje się wytłok z owocu jabłka, a więc jeden z głównych odpadów, którego większość z nas i tak nie zjada. Można powiedzieć, że jest to idealne dopełnienie wykorzystania jabłek, pozwalające na wytworzenie z części odrzucanej, czegoś jeszcze!

Kaktusowa – coś dla fanów pięknego designu w ekologicznych wyrobach. Materiał na skórę pozyskiwany jest w całości z kaktusa, a więc stanowi czysto wegańską wersję produkcyjną. Do samego stworzenia skórzanej torebki z takiego kaktusa (a dokładnie: opuncji) używa się też minimalnej ilości wody, co jest nie bez znaczenia dla dobra środowiska i malejących na świecie zasobów wodnych.

Jeśli leży Ci na sercu troska o środowisko i zachowanie go w jak najlepszym stanie dla kolejnych pokoleń, to zdecydowanie powinieneś zwrócić uwagę na w/w, ekologiczne wyroby skórzane.

Jak pielęgnować skórę ekologiczną?

Z racji na naturalne pochodzenie materiałów używanych do produkcji skór ekologicznych, uzyskane w ten sposób produkty wymagają szczególnej troski.

  • Czyszczenie – najlepiej przy pomocy małej ilości wody i bawełnianej ściereczki, chyba że producent podsuwa na etykiecie inne rozwiązanie. Można dodać małej ilości wody, a przy większych zabrudzenia kilka kropli octu
  • Pranie – w pralkach automatycznych jest zdecydowanie niewskazane.
  • Prasowanie – nie jest zalecane. Skór prawdziwych również nie trzeba prasować, więc tak samo postępujemy z ich ekologicznymi odmianami. Jeśli już musimy, to żelazko na bardzo niską temperaturę, prasowanie przez ściereczkę i koniecznie bez włączania funkcji pary!
  • Przechowywanie – nie na słońcu i nie zgniecioną w szufladzie. Optymalne jest wieszanie takich skór w szafach, tak by materiał mógł swobodnie oddychać, a wisząc w pozycji w dół, dodatkowo się rozprostuje.

Do ewentualnych napraw uszkodzeń na eko skórze można wykorzystać taśmę włóknikową (kupimy online) czy odpowiedni klej przeznaczony właśnie do takich wyrobów.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 3

Bądź pierwszy i oceń artykuł