Czym jest rumień na nodze i to leczyć?

1
(1)

Zauważyłeś powiększające się, nieładne zaczerwienie na nodze? To zwykła alergia, zadrapanie, pęknięte naczynka czy może coś poważniejszego? Sprawdź czym jest rumień na nodze i dlaczego tego objawu nie wolno lekceważyć!

Jak wygląda rumień na nodze i czego może być oznaką?

Co do zasady należy pamiętać, że tego typu przebarwienie może oznaczać różne rzeczy i zwykle nie sposób jest ocenić je samodzielnie. Pierwszym krokiem w przypadku pojawienia się takiego wykwitu na skórze powinno więc być udanie się do lekarza. Im szybciej, tym lepiej! Jeśli to nic groźnego, nie będziemy mieli powodów do stresu, ale jeśli tak, to szybka reakcja pozwoli na prostsze leczenie.

Jak może wyglądać rumień? Na nodze przyjmuje on najczęściej postać wyraźnego zaczerwienienia, które może się w kolejnych dniach powiększać. Drobna siateczka pękniętych naczynek, duża czerwona plama lub kropeczki układające się w większą całość.

Objawy towarzyszące, które powinny nas zaniepokoić to:

  • Uczucie swędzenia i kłopot z powstrzymaniem się od drapania (tu prawdopodobnym powodem pojawienia się rumienia będzie reakcja alergiczna na coś, czego dotknęliśmy skórą nogi, ale może to też być początek łuszczycowego czy atopowego zapalenia skóry)
  • Obrzęk nogi – zwykle rosnący powoli, ale systematycznie
  • Złuszczanie się naskórka – wygląda to tak, jakby skóra nad rumieniem schodziła z nogi np. pasami, fragmentami, ale o drobnymi płatkami
  • Ból w okolicy rumienia – ten objaw może sugerować, że w tym regionie już rozwija się stan zapalny!
  • Wrażenie ocieplenia się skóry na i wokół zaczerwienienia – temperatura będzie wyższa już przy dotknięciu dłonią
  • Pojawienie się grudek lub innych, odstających od gładkiej powierzchni skóry wyprysków

Oczywiście bolesne i swędzące objawy można łagodzić zimnymi okładami czy specjalnymi kosmetykami wpływającymi na niwelowanie stanów zapalnych, ale bez wizyty u lekarza nie będziemy w stanie określić, czy to wystarczy. Nieleczony rumień może być powodowany wieloma czynnikami, a zaniedbanie jego leczenia w rzadkich przypadkach (ale jednak!) bywa bardzo znamienne w skutkach.

Co może powodować rumień? Poza zwykłą, przemijającą dość szybko reakcją alergiczną, rumień pojawia się w przypadku reakcji niepożądanych na różnego rodzaju leki (szczególnie takie, których nie przyjmowaliśmy wcześniej), ukąszenia kleszcza prowadzącego do boreliozy, atopowego zapalenia skóry, dermatozy, stanów zapalnych i łuszczycowego zapalenia skóry. Szczególnie niebezpieczny jest zlekceważony rumień wywołany kleszczem, dlatego im szybciej zgłosimy się do specjalisty, tym większa szansa na sprawne leczenie.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 1 / 5. Liczba głosów 1

Bądź pierwszy i oceń artykuł