Czym jest kołderka obciążeniowa i jakie ma zalety?

0
(0)

Kołdry sensoryczne dla dzieci, bo tak często nazywa się kołdry obciążeniowe są specjalnym produktem o dużych właściwościach terapeutycznych. Dzięki nim dziecko nie tylko dobrze się wyśpi, ale i w przypadku gdy cierpi ono na choroby jak np. rzadkie powikłania genetyczne, ADHD, autyzm, zespół Aspergera czy zespół Downa – również będzie miało o wiele spokojniejszy i zdrowszy sen! Jak to działa?

Kołderka obciążeniowa – podstawowe informacje

Przede wszystkim dobrze zaprojektowana kołderka sensoryczna ma za zadaniem delikatnie dociskać ciało dziecka, tak by czuło się ono „przytulone” i tym samym bezpieczne. To bardzo ważne, a większość zwykłych kołder dla dzieci jest raczej lekka i nie ma w sobie żadnego nacisku, który mógłby symulować przytulanie. Kołderka obciążeniowa to również szereg innych zalet:

 • Pobudzanie układu proprioceptywnego dziecka do właściwego układania kończyn podczas snu
 • Poprawianie koncentracji malucha i duży wpływ na jego skupienie w danej pozycji, co samo w sobie ułatwia zdrowy sen
 • Rozluźnienie organizmu przy jednoczesnym poczuciu bycia utulonym
 • Ograniczenie nadpobudliwości i zdenerwowania, a co za tym idzie, zmniejszenie uczucia strachu, lęku, a często też niepewności
 • Minimalizowanie zachowań autostymulacyjnych
 • Redukowanie ryzyka alergii – kołdry sensoryczne produkowane z materiałów nieuczulających, atestowanych i z tzw. najwyższej półki
 • Docieplenie organizmu dziecka, bez efektu jego przepacania

Co ciekawe, kołdry tego typu mogą być produktem stosowanym zarówno dla dzieci całkowicie zdrowych, jak i tych posiadających różnego rodzaju choroby. Stanowią one swoistą formę wsparcia terapii i gwarantują długi, spokojny sen, który każdemu maluchowi jest tak bardzo potrzebny.

Jak wybrać dobrą kołdrę tego typu?

Największą uwagę należy tu zwrócić na:

 • Wypełnienie wnętrza kołdry – najlepiej, jeśli jest to granulat szklany lub tzw. mikro-kulki
 • Wagę całej kołderki – nie powinna być ona niższa ani wyższa niż 10 do 15% masy ciała dziecka, dlatego wraz z jej wzrostem należy pamiętać o wymianie takiej kołdry na nową, dobrze dopasowaną do wagi. Za ciężka – utrudni dziecku spokojny sen, a zbyt lekka – nie da wszystkich korzyści, które w tym przypadku są kluczowe.
 • Rozmiar dobrany do wzrostu dziecka. Co do zasady przyjmuje się tu, że optymalnie kołdra powinna być ok 20 cm dłuższa niż samo dziecko. Taki wymiar pozwoli je dobrze okryć i nie odsłoni ciała pociechy, gdy np. przekręci się w środku nocy na bok.
 • Materiał wykonania – wyłącznie w 100% naturalny! Tu nacisk kładziemy na bawełnę lub tzw. flanelę bawełnianą.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł