Bakopa drobnolistna to szczególny typ rośliny z rodziny babkowatych, który przez jednych traktowany jest wyłącznie jako piękna ozdoba do terrariów i akwaterriariów, a dla innych stanowi cenną roślinę leczniczą. Jej właściwości do lat docenia tradycyjna medycyna indyjska (ajurweda), co jest o tyle ciekawe, że gatunek ten rośnie naturalnie na całym świecie, a na polach ryżowych Bliskiego Wschodu uważany jest wręcz jako chwast!
Gdzie występuje bakopa drobnolistna i co ją wyróżnia?
Naturalność występowania tej rośliny zielonej jest tak szeroka, że obejmuje ona praktycznie wszystkie stosunkowe ciepłe środowiska naturalna. Pojawia się na całym pasie państw leżących w strefie umiarkowanej i tropikalnej. Jej ogromne połacie można znaleźć w Afryce, Azji (to właśnie tu często postrzegana jest jako zarastający pola ryżowe chwast), na Filipinach, w Indonezji, w Wietnamie, Indiach, ale i w Australii. Spokojnie znajduje też warunki do wzrostu w Ameryce Północnej (USA) oraz w Południowej (Brazylia, Peru, Boliwia).
Cechy charakterystyczne:
- Nagie pędy i grube liście układające się przy ziemi w sposób pełzający
- Podłużnie odwrotny, lancetowaty kształt liści z zaokrągleniem na końcu
- Pojedyncze kwiaty pojawiające w kątach pędów, zwykle białe, rzadziej niebieskie i purpurowe
- Owoce zamknięte w jajowatych torebkach z ostrym wierzchołkiem
Bakopa z racji na duże walory wizualne i świetne sprawdzanie się w terrariach i akwariach, jest często uprawiana właśnie na potrzeby akwarystów. Jak wygląda uprawa i co warto o niej wiedzieć?
- Z racji na dużą plenność rośliny i prostotę stworzenia jej optymalnych warunków do wzrostu, jest ona jedną z najłatwiejszych w uprawie roślin lancetowatych.
- Potrzebuje średnich warunków świetlnych
- Wymaga wody o temperaturze od 15 do 28 stopni Celsjusza, najlepiej o obojętnym pH sięgającym od 6 do 7,7 (można ją uprawiać wprost w wodzie np. bezpośrednio w akwariach)
- Rozmnaża się ją wegetatywnie, przez pobrane sadzonki pędowe. Tego typu sadzonki można pobrać samodzielnie, a przy pierwszej uprawie kupić je w sklepie, cena to około 15 zł za cały koszyczek sadzonek, więc jest bardzo korzystna i nie uszczupla domowego budżetu
- Ma dużą tendencję do szybkiego rozrastania się, dlatego należy pamiętać o jej regularnym wycinaniu i przycinaniu zbyt bujnych fragmentów
Zastosowanie lecznicze bakopy drobnolistnej to wg ajurwedy: przeciwdziałanie wrzodom, stanom zapalnym, trądowi, niedokrwistości, zapaleniu żołądka i jelit oraz działanie przeciwnowotworowe. Bywa stosowana np. w formie toniku poprawiającego koncentrację i wpływające na lepszą zdolność do uczenia się.