Czy olej lniany można stosować na twarz?

0
(0)

Jeden z najzdrowszych olejów roślinnych, pełen niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 3, Omega 6 i Omega 9, czyli olej lniany, jest dzisiaj szeroko stosowany nie tylko w kuchni, ale i w kosmetyce oraz farmakologii. To dzięki jego niezwykłym właściwościom, które pozwalają traktować go jako w pełni naturalny kosmetyk, tak chętnie sięga po niego cała branża kosmetyczna.

Czy olej lniany można stosować na twarz?

Tak, jak najbardziej! Zadając pytanie o to, czy olej lniany można stosować na twarz, najczęściej chodzi nam o to, czy nie zapcha delikatnych porów i czy będzie się odpowiednio dobrze wchłaniał. W obu przypadkach odpowiedź będzie dla nas satysfakcjonująca! Mało tego, olej ten nie tylko świetnie się wchłania, ale i ma udowodnione działanie przeciwzmarszczkowe i regeneracyjne. W kosmetyce stosuje się go również dzięki pozostałym jego zaletom:

  • Opóźnia proces starzenia się skóry dzięki dużej zawartości witaminy E (tzw. witamina młodości)
  • Poprawia krążenie krwi, wpływając tym samym na zdrowszy i lepszy koloryt skóry twarzy
  • Nawilża, sprawiając, że twarz staje się jedwabista, elastyczna i idealnie napięta
  • Odbudowuje komórki skóry, zwłaszcza te uszkodzone i podatne na podrażnienia
  • Oczyszcza skórę nie tylko z wierzchu, ale i w jej głębszych warstwach

Z używaniu oleju lnianego na twarzy szczególnie zadowolone będą osoby o skórze suchej, cechującej się tendencją do pojawiania się rumienia, skórze podrażnionej, szarej, zmęczonej oraz wydzielającej zbyt wiele łoju (cera tłusta), który wymaga oczyszczenia.

Czy olej lniany zatyka pory?

Wręcz przeciwnie! Ważną zaletą oleju lnianego jest to, że nie cechuje się on właściwościami komedogennymi, a tym samym nie ma tendencji do zapychania porów. Jego wyjątkową zaletą jest wręcz to, że pomaga minimalizować i skutecznie hamować wydzielające się ze skóry sebum, które często prowadzi do łojotoku oraz zmian trądzikowych. Tym samym olej lniany nie tylko nie zatyka porów, ale oczyszcza je z tego, co zapchało je wcześniej, zanim jeszcze zaczęliśmy go używać. Ta szczególna właściwość oleju sprawia, że chętnie stosuje się go nie tylko na skórze twarzy, ale i szyi, łokciach, ramionach, brzuchu oraz udach – wszędzie tam, gdzie skóra zbyt często ulega albo przetłuszczeniu, albo wysuszeniu.

Czy olej lniany wysusza skórę?

Nie, olej lniany nie wysusza skóry, Dla wielu osób jest to ciekawe z czysto biologicznego punktu widzenia, bo mówimy o stosowaniu tego produktu zarówno do cery suchej, jak tłustej. To nie jest błąd! Olej lniany łączy w sobie różne składniki i właściwości, które w zetknięciu z tymi dwoma typami skóry, zachowują się odpowiednio do zastanego problemu. Przy skórze suchej: nawilżają ją, wygładzają, wpływają na elastyczność i jedwabistość, ale nie wysuszają! Przy tłustej natomiast – blokują nadmiar wydzielanego sebum, oczyszczając naskórek i pozwalając mu wrócić do optymalnej formy.

Olej lniany na twarz: jak stosować?

Regularne stosowanie olejku na skórę jest bardzo proste i nie nastręcza większych problemów. Jak to zrobić dobrze? Wystarczy codziennie lub co dwa dni (to częstotliwość optymalna) nałożyć na palce nieco oleju lnianego, a potem delikatnie nałożyć go na twarz i wklepać. Ilość musi być niewielka, tak, żeby olej nie płynął po policzkach, więc warto to zrobić nawet dwa razy, małą ilością, tak, żeby pokryć całość twarzy niż dużą łyżką, po której będziemy nadmiar oleju ściągać z szyi, ubrań czy podłogi. Olej lniany szybko się wchłania, ale i tak z racji jego konsystencji lepiej wklepać go w policzki wtedy, gdy za 5 minut nie planujemy wyjścia z domu. Pewnych działań kosmetycznych nie warto odkładać na ostatnią chwilę.

Alternatywną opcją nałożenia oleju na twarz jest zastosowanie kompresu. Ciepły ręcznik skrapiamy olejem i owijamy nim skórę na ok 20 minut. Najlepiej jest w tym czasie leżeć wygodnie na łóżku, umilając sobie czas przyjemną muzyką.

Dodatkowo, wiele osób dodaje ten olej do suchych peelingów, balsamu czy maseczek nawilżających i to również jest świetny pomysł na jego wykorzystanie.

ZASTOSOWANIE OLEJU LNIANEGO W KOSMETYCE

Sektor kosmetyczny wyjątkowo ceni sobie produkty oparte na oleju lnianym, zarówno te, które zawierają 100% oleju, jak i różnorodne mieszanki, pozwalające jednocześnie wykorzystać i olej i cenne właściwości innych produktów. Zastosowanie oleju lnianego w kosmetyce to m.in.:

  • Preparaty na bazie oleju – pełniące działanie ochronne, nawilżające i antyoksydacyjne dla skóry
  • Środki do pielęgnacji o regeneracji paznokci
  • Produkty wzmacniające, odżywiające i odtłuszczające włosy – w postaci czystego oleju lnianego, ale i z dodatkami innych rewitalizujących włosy składników i witamin
  • Kremy przeciwzmarszczkowe – z dodatkiem oleju uelastyczniającego skórę i poprawiającego jej napięcie
  • Balsamy odżywiające i poprawiające elastyczność skóry starszej i już z widocznymi zmarszczkami
  • Preparaty wspomagające leczenie skóry atopowej i łagodzące dolegliwości, jakie wiążą się z tym schorzeniem
  • Środki na przetłuszczanie się skóry (hamowanie wydzielania sebum)
  • Kremy na noc – z dodatkiem oleju, choć można też dodać kilka jego kropel do swojego ulubionego kremu na noc tak, by wykorzystać maksymalnie jego właściwości i niezbędne kwasy Omega
  • Kremy przywracające tzw. równowagę wodno-tłuszczową, dzięki której normalizuje się wygląd skóry
  • Maski do włosów i odżywki przygotowywane z łyżeczką oleju lnianego

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł