Cristóbal Balenciaga – hiszpański projektant i jego dom mody

0
(0)

Cristóbal Balenciaga żyjący w latach 1895-1972 był jednym z najbardziej cenionych projektantów mody w Hiszpanii, a jego sława przekracza dziś wszelkie granice, docierając do najdalszych zakątków naszego globu. Nie bez powodu nazywany przez Christiana Diora najważniejszym twórcą haute couture i swojego rodzaju prekursorem luksusowego krawiectwa.

Dom mody balenciaga

Pierwszy dom mody pod marką słynnego projektanta został przez niego otwarty już w 1917 roku, w hiszpańskim mieście Saint Sebastian. Szybko zyskał grono wiernych fanów, a kunszt krawiecki Balenciagi i jego niezwykłe pomysły na łączenie nowoczesnych trendów z pasją szycia i dopasowywania strojów do sylwetki, stały się na świecie niemal kultowe.

Dziś na czele domu mody Balenciaga stoi Demna Gvasalia, jeden z największych gruzińskich projektantów, który kontynuuje tradycję luksusowego krawiectwa swojego poprzednika i doskonale reprezentuje markę, rozwijając ją i przysparzając jej kolejnych nagród i światowych wyróżnień.

Rys historyczny i ciekawostki

  • Od 1917 roku marka ta wprowadza na rynek kroje i fasony, które nierzadko stanowią dla świata mody prawdziwą rewolucję, zmieniając i urozmaicając sposób ubierania się milionów ludzi.
  • Nowoczesny design i dobrze przemyślane wzory przeplatają się w propozycjach Balenciagi z opcjami skrajnie awangardowymi, odważnymi, a nierzadko wręcz szokującymi. Wielu twierdzi, że to właśnie ten dom mody odzwierciedla powiedzenie o słynnej, gorącej hiszpańskiej krwi.
  • Od 1919 marka ma swoje butiki również w Barcelonie i Madrycie
  • W ubraniach tworzonych przez nią lubują się nie tylko gwiazdy wielkiego ekranu czy sceny muzycznej, ale i przedstawiciele hiszpańskiej arystokracji i rodziny królewskiej
  • W 1937 roku powstał pierwszy, francuski dom mody Balenciagi (Paryż, prestiżowy adres przy Avenue George V)
  • W 1951 roku damskie propozycje ubrań projektanta zaczęły zmieniać kobiecą sylwetkę, promowaną dotychczas na wybiegach, redukując talię, zwężając ją i jednocześnie poszerzając ramiona. To właśnie Cristóbal odpowiada za pojawienie się w sklepach pierwszych sukienek z wysoką talią i płaszczy opartych o krój kimono. Historia mody określa go często mianem sukienkowego rewolucjonisty.
  • W latach 60. Rozpropagował na świecie rękawy 3/4 które umożliwiły kobietom lepsze prezentowanie nadgarstków i tym samym dały pole do popisu do pokazania swojej biżuterii.

Na początku tego stulecia dom Balenciagi został kupiony przez francuskiego Keringa (właściciela takich marek jak Gucci, Yves Saint Laurent czy Alexander McQueen), a od 2018 stał się najszybciej rozwijającym się brandem ze wszystkich w/w firm!

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł