To, z jaką płcią się identyfikujemy może wydawać się oczywiste, ale wcale takie nie jest! Najczęściej już na etapie kilku lat, a potem w okresie dorastania dziecko zaczyna dostrzegać swoją tożsamość płciową i to, w której z nich lepiej się ze sobą czuje. Dla większości z nas sprawa jest jasna: kobieta lub mężczyzna, ale to tak naprawdę dopiero początek. Genderfluid, Nonbinary? Dlaczego warto znać te pojęcia?
Co to znaczy być genderfluid?
By zrozumieć pierwszą często pojawiających się dziś tożsamości płciowych, czyli genderfluid, najprościej jest sięgnąć do j. angielskiego, z którego to słowo pochodzi. „Gender” – to płeć, „Fluid” – płynność, zmienność, coś elastycznego. Zatem, co to znaczy być genderfluid? To znaczy być osobą, która nie identyfikuje się wprost z żadną płcią. Ta osoba nie chce mówić o sobie ani „jestem kobietą”, ani „jestem mężczyzną”, bo nie ma potrzeby jednoznacznego określania swoje płciowość. Z jednej strony może czuć, że dominują w niej cechy męskie, z drugiej – żeńskie. Osoba genderfluid pozostawia wiec sobie elastyczność w zakresie wyrażania własnej płci. I to jest okej!
Dodatkowo, w ramach pojęcia „genderfluid” osoby cechujące się tą tożsamością płciową mogą identyfikować się też jako niebinarne (nonbinary) lub transpłciowe. Każde z tych określeń znaczy coś innego, ale oba wychodzą poza klasyczne, binarne rozumienie podziału płci na kobietę albo mężczyznę i nic pomiędzy.
Czym rózni się genderfluid od Nonbinary?
Przede wszystkim niebinarność (Nonbinary) to pojęcie, które łączy wszystkie tożsamości płciowe inne niż „kobieta i mężczyzna”. Binarność: założenie, że są tylko dwie płcie. Niebinarność – płci i tożsamości płciowych jest wiele i wcale nie muszą być one oddzielone od siebie murem.
Nonbinary to zbiorcze określenie wszystkich osób, które nie są i nie czują się ani w 100% kobietami, ani w 100% mężczyznami. Czym rózni się genderfluid od Nonbinary? Genderfluid jest jedną z tożsamości płciowych w obrębie niebinarności.
Osoby niebinarne mogą być:
- Genderfluid – płciowo „płynne”, swobodnie podchodzące do płci i zostawiające sobie elastyczność w decydowaniu o niej
- Apłciowe (agender) – nie czujące się żadną płcią
- Genderneutral – neutralne płciowo
Ile obecnie jest płci?
O tym, ile obecnie jest płci na świecie krążą już prawdziwe legendy, a co trzecie rzetelne źródło informacji podaje… inną liczbę danych! Z czego to wynika i jaka jest prawda? Cóż, żeby odpowiedzieć na to pytanie, weźmy pod uwagę to, że przy urodzeniu płeć przypisuje się nam na podstawie czystych cech fizjologicznych (i żadnych innych!). Stąd punktem wyjściowym są dwie płcie: kobieta i mężczyzna. Od tej zasady są wyjątki, które pojawiają się w momencie przyjścia na świat dzieci o organach płciowych, których nie da się sklasyfikować tradycyjnie.
Dalej, z biegiem dojrzewania dziecka, rozwija się i zmienia się nie tylko jego ciało, ale i mózg, a to sprawia, że może ono zacząć odczuwać tożsamość zupełnie inną niż ta, którą wpisano w akcie urodzenia. A ponieważ ludzki mózg jest wciąż najsłabiej zbadaną częścią naszego organizmu, to wciąż w temacie tożsamości płciowej pojawiają się nowe rzeczy, które trzeba szanować. Nie są one wymysłem, a bardzo złożoną sumą genetyki (różne chromosomy i ich wariacje), cech poszczególnej jednostki, jej odczuć, emocji szerokiej strony psychiki. Mówi się, że obecnie jest od 50 do 70 płci, ale nie można brać tej liczby za stuprocentowy pewnik. Dlaczego? Bo to kwestia płynna, zmienna – dokładnie tak samo, jak to, co dzieje się z mózgiem i ciałem każdej indywidualnej jednostki.