Co to jest szampon w kostce? Czy jest dobry dla włosów?

0
(0)

W ostatnich miesiącach prawdziwym hitem kosmetycznym, który notuje nadspodziewane zainteresowanie klientów, jest szampon w kostce. O co chodzi? Dlaczego stawiamy na kostkę, zamiast wygodnego płynu i co sprawia, że coraz więcej osób skłania się ku temu modnemu produktowi? Sprawdzamy i podpowiadamy!

Co to jest szampon w kostce?

Szampon w kostce to arcyciekawy produkt, któremu wbrew dużemu przyzwyczajeniu do mycia włosów płynnym szamponem, przygląda się coraz więcej kobiet. Podstawowa różnica między tymi dwoma produktami to konsystencja: szampon w kostce wyglądem przypomina mydło i ma formę stałą, a nie płynną. Co ważne, jest tańszy i w produkcji i w zakupie, a do jego wytworzenia zużywa się o wiele mniej wody i energii, a także samego plastiku! Tym samym osobom, którym leży na sercu nasze środowisko i ograniczanie zużywania zasobów, taka wersja zdecydowanie się podoba.

Mało tego, dzięki ograniczeniu kosztów produkcji samego opakowania, już nawet nie wspominając o samym skondensowanym w kostce szamponie sprawia, że do tego wyrobu używa się więcej dobrych dla zdrowia włosów składników. Producenci nie muszą wydawać ogromnych środków na plastikowe opakowania, które kuszą kolorowymi reklamowymi napisami, a tym samym część oszczędności mogą przeznaczyć na wzbogacenie samego szamponu!

Docelowo klient otrzymuje produkt bardziej wartościowy, zawierający więcej cennych dla włosów składników, sprzyjający środowisku i … tańszy!

Ciekawostka: poza w/w zaletami, sam transport i cała logistyka wokół skondensowanych w kostce szamponów, są o wiele tańsze, prostsze i bezpieczniejsze. Kostki są lekkie, poręczne, łatwo się je układa, nie powodują też ryzyka rozlania się, a nawet w przypadku pęknięcia nadal idealnie nadają się od użycia.

Czy szampon w kostce jest dobry?

Tak, zdecydowanie szampon w kostce jest dobry, ale to, jak bardzo, zależne jest wprost od wyrabiającego go producenta. Kupując tego typu kosmetyk warto więc porównać jego skład z innymi i wybrać ten, który najlepiej odpowiada typowi naszego włosa i może go najbardziej wspomóc.

Co zawierają szampony w kostce?

 • Naturalne olejki roślinne.
 • W pełni naturalne glinki.
 • Olejki eteryczne.
 • Naturalne składniki wpływające na dobre pienienie się – nie należy mylić tu szamponu w kostce z mydłami, które ciężko się pienią czy trzeba nimi długo pocierać skórę. To zupełnie inna półka kosmetyku! Pieni się świetnie i łatwo rozprowadza po włosach.
 • Składniki oczyszczające włos z zanieczyszczeń przyspieszających wytwarzanie się sebum (krótko mówiąc: wpływające na mniejsze przetłuszczanie się włosów przy ich jednoczesnym odżywieniu)
 • Ekstrakty z warzyw i owoców (np. z ogórka, oczyszczającego fiołka trójbarwnego itd.).
 • Skrobie i olejki zmniejszające plątanie się włosów.

Każdorazowo skład kostki sprawdzamy dla każdego produktu osobno – tak, by dopasować je do włosów suchych, przetłuszczających się czy farbowanych.

Całościowo, producenci wyrabiający takie szampony dbają o to, by były one łagodne dla skóry głowy i dobrze dobrane dla osób o wrażliwej cerze. Większość takich kosmetyków do pielęgnacji włosów ma też na opakowaniach wyraźne dopiski, dzięki którym wiadomo, że nie zawierają one konserwantów, szkodliwych parabenów, silikonów czy SLS-ów.

Można śmiało powiedzieć, że jest ekologiczny, zdrowy sposób pielęgnowania fryzury, a przy tym opracowany z myślą „zero waste”. Papier stanowiący opakowanie szampony wyrzucamy do worka na odpady papierowe, które mogą być ponownie wykorzystane w produkcji innych przedmiotów.

Jak poprawnie używać szamponu w kostce?

By uzyskać optymalne efekty z mycia włosów takim szamponem, zawsze należy sprawdzić, jaki dokładnie sposób mycia zaleca producent. Najczęściej, po to by poprawnie używać szamponu w kostce, wystarczy:

 • Zwilżyć kostkę pod wodą, a następnie spienić ją w dłoniach – można też bezpośrednio pocierać mokrą kostką włosy, ale większość kobiet używających kostkowych szamponów wskazuje lepszą wygodę i skuteczność tej pierwszej opcji
 • Nałożyć pianę prosto na skórę głowy, a później na włosy u ich nasady
 • Masować, dokładnie tak samo jak każdym innym szamponem
 • Spłukać

Po umyciu włosów kostką, najlepiej odłożyć ją w miejscu suchym i możliwie przewiewnym tak, że ociekła z nadmiaru wody. Najczęściej wystarczy myć włosy taką kostką tylko raz, ale jeśli jest się przyzwyczajonym do podwójnego mycia, to oczywiście nie ma do tego żadnych przeciwwskazań.

Uwaga: pierwszych kilka myć z wykorzystaniem nowej konsystencji szamponu może wydawać się dłuższe, tak, jakbyśmy musieli na mycie poświęcić więcej czasu, ale to tylko wrażenie. Nowa forma szampony wymaga po prostu kilku dni przyzwyczajenia się do niej, a później włosy myje się już automatycznie.

W czym trzymać szampon w kostce?

Przechowywanie szamponu w kostce nie jest bardzo uciążliwe, chociaż na początku może się tak wydawać. Po ocieknięciu kostki z wody dobrze jest ją włożyć do pojemniczka, w którym będzie sucho, np. do zwykłej mydelniczki, kosmetycznego woreczka z juty albo lnu.

Niektórzy zostawiają kostkę wprost w kabinie prysznicowej, na półeczce wraz z innymi kosmetykami, ale istnieje wtedy ryzyko, że będzie ona moknąć przy każdym korzystaniu z prysznica, gdy głowy się nie myje. Mokra, będzie się rozpuszczać, a to z kolei sprawi, ze szybciej się skończy! Dlatego właśnie, żeby niepotrzebnie nie tracić szamponu wskutek jego rozpływania się, lepiej włożyć kostkę do zamkniętego opakowania, lub trzymać tam, gdzie nie będzie na nią kapać woda.

Czy po szamponie w kostce trzeba używać odżywki?

Tak, standardowo po każdym myciu włosów czy to szamponem zwykłym, czy w kostce, dobrze jest dodatkowo użyć odżywki do włosów. Może to być zarówno odżywka tradycyjna, taka, jakiej używaliśmy wcześniej, albo dobrana do szamponu w kostce – odżywka w kostce!

Popularne szampony w kostce i ich opinie

Wśród popularnych i chętnie kupowanych szamponów w kostce możemy wyróżnić takie marki producentów jak:  Mydlarnia – Cztery Szpaki, Lush, Yves Rocher, Polish Nature, Szklany składzik, Bioroza, PandaWanda, Natura House, E-fiore, Anwen czy Herbs_Hydro. Opinie klientów na temat skuteczności szamponów tych marek, doceniają najczęściej:

 • Wegański charakter produktów i maksymalne korzystanie z naturalnych składników
 • Prostotę i ekologiczny skład
 • Nie zaburzanie pH skóry głowy
 • Wielofunkcyjność – poza czystymi szamponami w kostce można w sklepach dostać produkty 3 w 1, do włosów, skóry i higieny intymnej
 • Wydajność – szampony w kostce starczają na długo
 • Niskie ceny i ekonomiczność przy wyższej jakości składu niż w przypadku tradycyjnych szamponów
 • Mniejszą ilość generowanych w domu śmieci i plastików. Produkt zużywa się do końca, a opakowanie jest papierowe lub kartonikowe.
 • Świetne sprawdzanie się tych szamponów w podróży – nie zajmują wiele miejsca, nie rozleją się w bagażu, zawsze można je ze sobą zabrać.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł