Jak zakończyć relację z kimś bliskim i czy metoda zwana fachowo simmeringiem lub icingiem, a potocznie właśnie ghostingiem to dobry pomysł? Na czym polega i co warto o niej wiedzieć?
Terminologia: co to jest ghosting?
Pierwszy raz terminu ghosting użyto już na początki XXI wieku, więc wbrew anglojęzycznemu brzmieniu, które mogłoby się kojarzyć z czymś nowym, wcale nie jest to rzecz świeża, ani typowa dla młodszego pokolenia. Wprawdzie to właśnie dziś, w dużej mierze za sprawą coraz intensywniejszego korzystania ludzi z social mediów, aplikacji randkowych, czatów do poznawania nowych osób itd. jest o tym zjawisku głośno, ale termin zdecydowanie znano wcześniej!
Jak to zatem wygląda i co to jest ghosting jeśli mówimy o zrywaniu znajomości? W największym uproszczeniu można powiedzieć, że jest to związkowe (ale nie tylko!) „ostre cięcie”. Praktyka kończenia danej relacji szybko, gwałtownie i bez tłumaczenia się. W aktualnych czasach oznacza tyle, że odcina się druga stronę od wszelkich możliwości komunikacji, a jeśli ta próbuje być nawiązana – ignoruje się ją bez słowa. Mowa tu m.in. o:
- Zablokowaniu danej osoby na social mediach (Facebook, Snapchat, Instagram, Tiktok)
- Usunięciu z grona znajomych
- Dodaniu telefonu do czarnej listy (tzw. spam), tak by osoba nie mogła się do nas zadzwonić. Często pojawia się tu też zmiana numeru telefonu
- Nie udzielaniu odpowiedzi na żadne wiadomości
- Nie odpowiadanie na zaczepki twarzą w twarz (omijanie bez słowa, nie reagowanie na „dzień dobry”)
Specjaliści i psychologowie zwracają uwagę, że ghosting nieuchronnie wiąże się z negatywnymi skutkami zarówno dla psychiki „rzucającego” relację, jak i osoby odrzuconej i to nie tylko na podłożu związku, ale i pracy, członków rodziny czy niedawnych przyjaciół. Mówi się, że osoba, która praktykuje taki właśnie sposób zrywania znajomości cechuje się pasywno-agresywnym podejściem, a jej działania noszą znamiona emocjonalnego znęcenia się, które w stosunku do porzucanej relacji mają też często charakter okrucieństwa.
O popularyzację ghostingu oskarża się dziś głównie influencerów i celebrytów, którzy rozstając się z dotychczasowymi partnerami często opowiadają o tym w social mediach, wskazując właśnie metodę ghostingu jako „ostatecznego końca”. Rozwojowi tej niebezpiecznej często mody sprzyja też duża szybkość nawiązywanych dziś relacji, aplikacje randkowe z ogromnym wkładem tzw. anonimowości, które ułatwiają „wykasowanie” kogoś z życia w dwie sekundy oraz nowa forma randkowania, często określana jako bardzo swobodna, luźna i mająca nie nieść za sobą zbędnych zobowiązań.