Bruzdy nosowo-wargowe – jak je poznać i zlikwidować?

0
(0)

Choć bruzdy nosowo-wargowe są zupełnie naturalne i najczęściej pojawiają na skórze z upływem lat lub przy niedostatecznie nawilżonej skórze, to często są one powodem kompleksów. Jak sobie z nimi radzić i czy można minimalizować lub całkowicie usunąć? Podpowiadamy!

Bruzdy nosowo-wargowe – objawy

Pierwsze objawy bruzd nosowo-wargowych dostrzegamy zwykle po przynajmniej kilku miesiącach od ich pojawienia się. Powolny proces ich wzrostu sprawia, że w okolicy linii łączących boczne części skrzydełek nosa z kącikami ust, pojawiają się pierwsze wgłębienia, na które zaczynamy zwracać uwagę. Dla jednych te charakterystyczne wgłębienia nie stanowią większego problemu, ale mogą powodować wizualny dyskomfort.

Od czego robią się bruzdy nosowo-wargowe?

To, od czego robią się bruzdy nosowo-wargowe i jak powstają, zależy od kilku różnych czynników. Po pierwsze, jest to wiotczenie skóry typowe dla upływających lat i sprawiające, że takie wgłębienia się pojawiają i zaczynają mocniej zarysowywać. Co ciekawe – pierwsza bruzda nosowo-wargowa może się zacząć już po 20 roku życia, więc wcale nie jest domena typowa wyłącznie dla osób starszych!

Po drugie, przyczyną może być niedostateczne nawilżenie skóry i brak jej pielęgnacji przy użyciu odpowiednich dla wieku kosmetyków. Jeśli dla przykładu, nigdy nie używałyśmy kosmetyków z kolagenem, który poprawia elastyczność skóry i zapobiega jej wiotczeniu, to efektem mogą być właśnie bruzdy. Im starsza jest nasza tkanka skórna, tym większej potrzebuje ona uwagi i środków ujędrniających oraz wspomagających zachowanie elastyczności mięśniowej. Z wiekiem ilość naturalnego kolagenu w skórze, tak samo, jak i elastyny spada, i jeśli jej nie uzupełnimy – droga do pogłębiania się bruzd nosowo-wargowych będzie o wiele szybsza.

Ciekawostka: niezależnie od wieku bruzdy mogą też pojawić się przy gwałtownej zmianie wagi. Jeśli bardzo szybko tyjemy i chudniemy, nawet w młodym wieku – możemy to odczuć wizualnie m.in. w okolicy bruzd nosowo-wargowych.

Czy warto robić bruzdy nosowo-wargowe?

Na pytanie o to, czy warto robić bruzdy nosowo-wargowe, czyli likwidować je przy pomocy różnych zabiegów, musimy odpowiedzieć sobie sami.

  • Czy stanowią one dla nas powód do kompleksu?
  • Jak bardzo przeszkadzają, gdy patrzymy w lustro?
  • Czy możemy sobie pozwolić na „machnięcie ręką” i pozwolenie im na dalsze pogłębianie się?
  • Na ile są dla nas przeszkadzające: w skali od 1 do 10?
  • W jaki sposób chcemy je usunąć i czy jesteśmy gotowi na zabieg estetyczny?

Odpowiedzenie sobie na w/w pytania pomoże zdecydować, czy w naszym przypadku rzeczywiście warto sięgnąć po metody likwidowania takich bruzd.

Jak zmniejszyć bruzdy nosowo-wargowe?

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to, jak zmniejszyć bruzdy nosowo-wargowe. Nie mówimy tu o ich całkowitym usunięciu, a jedynie o odpowiedniej pielęgnacji, która pozwoli na ich zminimalizowanie i spowolni tempo pogłębiania się takich bruzd.

  • Zadbaj o lepsze nawilżenie skóry – zarówno nawadnianiem organizmu, jak i specjalistycznymi kosmetykami nawilżającymi
  • Zacznij stosować kremy do twarzy na bazie kolagenu i z zawartością elastyny
  • Sięgnij po suplementy zawierające w/w składniki
  • Upewnij się, czy w używanych kosmetykach jest odpowiednia zawartość witaminy C (to ważne dla spowolnienia procesu starzenia się skóry)
  • Postaw na balsamy zawierające witaminę E – nie bez powodu mówi się, że to witamina młodości!
  • Wybieraj środki pielęgnacyjne z wyższą niż dotąd zawartością flawonoidów

Dodatkowo, przemyśl zabiegi nastawione na redukcję bruzd nosowo-wargowych np. HIFU – ulthera, laser frakcyjny, mezoterapię igłową, wypełnianie zmarszczek, lifting twarzy, dermapen czy specjalistyczny lifting TriLipo

Zabieg na bruzdy nosowo wargowe

Jaki zabieg na bruzdy nosowo wargowe wybrać? O poradę najlepiej pytac w centrum medycyny estetycznej. Lekarz specjalista na bazie swojego doświadczenia pomoże ocenić aktualny stan posiadanych bruzd, ryzyko ich pogłębienia się i tempo, w jakim ono nastąpi. Na podstawie takiej oceny doradzić też najlepszy zabieg. Popularne opcje:

  • Wypełnianie bruzd nosowo-wargowych kwasem hialuronowym – bezbolesny, bo wykonywany z znieczuleniu zabieg, w którym po wstrzyknięciu kwasy hialuronowego w okolice bruzd, uzyska się ich spłycenie i naturalne wyrównanie.
  • Termolifting i mezoterapia na bruzdy nosowo-wargowe – zabiegi te sprawdzają się do dopiero zarysowujących się bruzd, tylko takich, które nie są jeszcze mocno pogłębione. Stanowi serię działań stymulujących skórę do pobudzenia wytwarzania naturalnego kolagenu. Dzięki nim w naturalny sposób organizm znów zaczyna wytwarzać kolagen, a ten z kolei wpływa na złagodzenie bruzd, jędrność skóry i jej elastyczność oraz zmniejszenie wiotkości. Minus: takie zabiegi działają tylko do określonego wieku. Mniej więcej od ok. 45 roku życia nie będą już możliwe, bo organizm naturalnie straci zdolność intensywniej produkcji włókien kolagenowych.
  • Lifting twarzy i TriLipo lifting – to zabiegi oparte na biegunowej technologii fal radiowych. Rozgrzewają one skórę i maksymalizują jej pokrycie, zmniejszając zmarszczki w okolicy bruzd nosowo-wargowych.

Kosmetyki na bruzdy nosowo-wargowe

Podstawowe kosmetyki na bruzdy nosowo-wargowe to te, które podnoszą gęstość skóry, wzmacniają jej jędrność i elastyczność. Najbardziej efektywne: z kolagenem i elastyną. W aptekach i drogeriach trudno będzie znaleźć kosmetyki dedykowane typowo bruzdom nosowo-wargowym. Tu raczej należy szukać kosmetyków z półki „na zmarszczki”, działających kompleksowo, oraz produktów z dużą zawartością peptydów i retinolu. Te dwa ostatnie także mają duże działanie pobudzające ludzkie fibroplasty do produkowania kolagenowych włókien. Przydadzą się środki z działu kosmetyków i kremów liftingujących.

Jak naturalnie pozbyć się bruzd nosowo wargowych?

Nie istnieje jedna, stuprocentowo skuteczna metoda na naturalne pozbycie się bruzd nosowo-wargowych. Możemy łagodzić ich pogłębianie się poprzez odpowiednie nawilżenie organizmu i skóry, sięganie po kosmetyki kolagenowe i liftingujące, ale nie dadzą one efektu całkowitego usunięcia bruzd. Ich skuteczność będzie jednak na tyle wysoka, żeby wizualnie poprawić przestrzeń, w której pojawiają się bruzdy i nieco je złagodzić.

Masaż na bruzdy nosowo wargowe

Ciekawym pomysłem z kategorii tych, które możemy wykonać samodzielnie, jest Masaż na bruzdy nosowo wargowe. Specjalne ruchy masowania twarzy i naciągania skóry mogą przy ich regularnym stosowaniu poprawić elastyczność naskórka, jego ukrwienie, a tym samym też jędrność. Masowana skóra w przestrzeni nos-usta nie będzie już tak wiotka jak wcześniej, a to samo w sobie zminimalizuje nieładnie wyglądające bruzdy.

Jak masować? Językiem od wewnątrz! Wokół warg i ku dołowi i górze na zmianę.

Ćwiczenia na bruzdy nosowo wargowe

Do wykonywanego językiem masażu można też dołożyć ćwiczenia na bruzdy nosowo wargowe. Nie są one trudne i można je wykonać w każdym miejscu: w domu, w pracy, w łazience. Po masaży językiem wypchnijmy nim kącik wargi i w tej samej chwili postarajmy się uśmiechnąć. Uśmiech najprawdopodobniej nie wyjdzie, ale nie o niego tu chodzi! W momencie w/w ruchu zaangażujemy do pracy te mięśnie twarzy, których rolą jest unoszenie jej owalu. Zaktywizowanie takiej grupy mięśniowej może bardzo pozytywnie wpłynąć na poprawę jędrności skóry w miejscu między nosem i ustami. Im jędrniejsza i lepiej wyćwiczona skóra tej przestrzeni – tym wolniejsze pogłębianie się bruzd nosowo-wargowych.

Inne ćwiczenie na bruzdy: powolne i bardzo uważne wymawianie samogłosek (a,e,i,o,u) – to również świetnie pobudzi mięśnie twarzy do działania.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł