Borne Sulinowo – atrakcje turystyczne

3
(2)


Borne Sulinowo to miasto w województwie zachodniopomorskim, w powiecie szczecińskim, leżące nad jeziorem Pile. Jedną z najpopularniejszych atrakcji tego miejsca jest tzw. podwodny las, czyli część wysypy, która zapadła się do jeziora. Swego czasu płynął tam strumień Strullbach. Borne Sulinowo jest jednym z najbardziej tajemniczych miast w Polsce, dlatego warto się tam wybrać.

Co warto zobaczyć w Borne Sulinowo?

Na pewno na początek warto wybrać się do Ratusza, który zbudowany został w latach 30-tych XX wieku. Pod okupacją radziecką stanowił on siedzibę garnizonu. Przed Ratuszem znajduje się skwer miejski, który pełni funkcję zieleni miejskiej. Dawniej był miejscem przeglądu wojsk oraz apeli wojskowych.

Największym budynkiem w Borne Sulinowie jest szpital wojskowy. Ma on powierzchnię ponad 12 000 m2. Dla lubiących miejsca sakralne na pewno gratką będzie zobaczenie Kościoła Świętego Alberta, który otoczony jest kamiennym murem. W czasach okupacji radzieckiej znajdowało się tam kino.

Jednym z najbardziej rozpoznawanych miejsc w Bornym Sulinowie jest cmentarz z pepeszą. Ta dziwna nazwa wzięła się od pomnika z dłonią, która celuje w niebo kolorową “pepeszą”.

Oprócz kościoła i cmentarza warto zobaczyć także dwa inne budynki, pełniące ważne funkcje w czasie wojny: dom żołnierza, który był salą dydaktyczną oraz budynek aresztu więziennego. Przy tym drugim zachował się nawet spacerniak.

W latach 30-tych XX wieku została zbudowana przez Niemców willa słynnego generała Guderiana. Dziś ruiny willi znajdują się na niewielkim pagórku w otoczeniu sosnowego lasu. Chociaż obecnie są własnością osoby prywatnej, to i tak warto je zobaczyć, choćby z daleka.

W Bornym Sulinowie ciekawe są nie tylko atrakcje miejskie. Zachęcamy, by wybrać się na obrzeża miasta i zobaczyć półwysep o charakterystycznym kształcie zwany Półwyspem Orla Głowa oraz podwodny las, gdzie na głębokości około 18 metrów zatopiona została znaczna część wyspy.

Borne Sulinowo ciekawostki


Borne Sulinowo jest uznawane za jedno z najbardziej tajemniczych miast w Polsce. Jeśli nadal wahasz się, czy warto je zobaczyć, może przekonają cię do tego ciekawostki na jego temat.

Jak już zostało wspominane wyżej, do 1993 roku miasto było tak hermetycznie zamknięte przed światem, że nie było go nawet na mapach. To okupacja rosyjska sprawiła, że nikt o nim nie wiedział i nikt do niego trafić nie mógł, bo na mapach Borne Sulinowo rozrysowywane było jako nieużytki leśne. Pozostałości z tamtego okresu daje się łatwo zauważyć, choćby w układzie ulic miasta, które przypominają dawne koszary. Pod koniec lat 30-tych XX wieku w mieście dwa razy pojawił się sam Adolf Hitler, który w 1938 roku oficjalnie otworzył militarne Borne Sulinowo. Pamiątką z tego okresu jest dziś Aleja Solidarności, która w czasie wojny nosiła nazwę Adolfa Hitlera, a po 1945 roku Józefa Stalina.

Zwiedzając Borne Sulinowo warto odwiedzić także oddalone o około 20 km Kłomino. Miasteczko to określane jest jako miasto duchów, niektórzy nawet porównują je do Czarnobyla. Kłomino to opuszczone miasto widmo, do którego wiedzie zniszczona droga przez las. Jak podają źródła w tej leśnej osadzie mieszka około 12 osób.

Zlot Militarny w Borne Sulinowo

W Bornym Sulimowie od 2004 roku cyklicznie, co roku odbywa się Zlot Pojazdów Militarnych. Impreza zwykle odbywa się w połowie sierpnia i uczestniczy w niej kilkadziesiąt pojazdów z demobilu. Na przybywających czeka mnóstwo atrakcji: przejażdżki pojazdami militarnymi, koncerty znanych zespołów, pokazy lotów widowiskowych. Taka impreza jest doskonałą okazją do spotkań, wspólnej zabawy i zapoznania się z historią tego miasta. Gratką dla miłośników tematyki militarnej na pewno będą liczne stoiska z odzieżą i akcesoriami tematycznymi. Warto podkreślić, że co roku liczba odwiedzających jest coraz większa. W 2022 roku organizatorzy naliczyli około 2000 osób w różnym wieku i około 150 pojazdów militarnych. W 2023 roku impreza zapowiadana jest w dniach 10-13 sierpnia.

Jaki jest kod pocztowy Borne Sulinowo? W jakim województwie leży Borne Sulinowo?


Borne Sulinowo leży w województwie zachodniopomorskim między Szczecinkiem, Czaplinkiem, a Połczynem Zdrój. Kod pocztowy tego miejsca to 78-449.

Borne Sulinowo noclegi


Borne Sulinowo jest z roku na rok coraz bardziej atrakcyjnym miejscem na zwiedzanie, a wielu turystom nie wystarcza już zwiedzanie miasta i okolic przejazdem. Z tego też powodu szukają atrakcyjnych miejsc noclegowych.

Największą popularnością według aplikacji booking cieszy się Ranczo Panderossa. Ranczo to położone jest nieopodal Bornego Sulinowa, nad jeziorem. To urokliwe miejsce z prywatną plażą, odkrytym brodzikiem i ciekawą ofertą zajęć.

Decydując się na nocleg w okolicach Bornego Sulinowa warto wziąć pod uwagę także Pensjonat Ani, gdzie oprócz noclegu można skorzystać z restauracji z bardzo dobrym jedzeniem. Miejsce to ocenione było przez internautów aż 855 razy i zdobyło 4,3 punkty w skali 5-gwiazdkowej.

Kolejnym polecanym miejscem w Bornym Sulinowie jest Gościniec Borne. Miejsc noclegowych najlepiej jest szukać przez oficjalne strony z noclegami, dzięki którym można znaleźć korzystną cenowo ofertę i obejrzeć każde miejsce na zdjęciach.


Historia Borne Sulinowo


Historia Bornego Sulinowa zaczęła się w latach 30-tych minionego stulecia. Rząd III Rzeszy wykupił wtedy znaczną część terenów wsi Linde w celu ulokowania tam swoich garnizonów. Plany były takie, by stworzyć w tym miejscu ogromny poligon wojskowy. To wtedy właśnie powstały opisywane wcześniej: Dom Żołnierza, Plac Apelowy czy Szpital, obok oficerskich willi, kantyna i kasyna. Po opuszczeniu przez armię niemiecką, w mieście pojawiły się zastępy Armii Czerwonej. Niedługo po tym, w mieście zaczęły powstawać szkoły, sklepy, hale sportowe i słynne “leningrady”, czyli bloki zbudowane z wielkiej płyty. Sowieci bardzo dbali o to, by nikt nie wiedział o istnieniu tego miasta. Dlatego też bardzo długo nie było go nawet na mapach. Pod koniec 1992 roku miasto nagle opustoszało. Od tego momentu miasto zaczęło przechodzić prawdziwą przemianę. W czerwcu 1993 r.okunastąpiło uroczyste otwarcie Bornego Sulinowa, a we wrześniu natomiast otrzymało ono oprawa miejskie. Dzisiaj Borne Sulinowo zamieszkiwane jest przez około 5 tys. osób, a jego burzliwa i tajemnicza historia sprawiła, że jest chętnie odwiedzane przez turystów.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 3 / 5. Liczba głosów 2

Bądź pierwszy i oceń artykuł