Spóźniony Marc Jacobs

Nowojorska edycja aktualnych Tygodni Mody trwa w najlepsze, jednak dobrych wspomnień nie zostawi ona jednemu z najsłynniejszych projektantów. Marc Jacobs zaczął swój pokaz ze sporym opóźnieniem, co rozwścieczyło świat mody i doprowadziło projektanta do publicznych przeprosin.

Sytuacja miała miejsce w środę, 12 września. Tego dnia w grafiku New York Fashion Week o godzinie 18 wpisano pokaz Marca Jacobsa. Choć wybiegowe spektakle trwają od 10 do kilkunastu minut, projektant miał pełną godzinę na przedstawienie nowej kolekcji. Jakież było zdziwienie gości, gdy modelki pojawiły się na wybiegu dopiero około godz. 19:30. Fakt 1,5-godzinnego opóźnienia nie został przeoczony, a dziennikarze modowi nie zostawili na Jacobsie suchej nitki. W największych magazynach modowych relacje z pokazu zaczynają się ironiczną wzmianką o długim poślizgu. 

Marc Jacobs tak bardzo przejął się zaistniałą sytuacją, że wystosował publiczne przeprosiny za niedogodności spowodowane opóźnieniem pokazu. Na swoim Instagramie opublikował długi post z wyjaśnieniami, w których pisze m.in. że jeszcze noc przed pokazem był przekonany, że show zacznie się zgodnie z planem. W dzień imprezy, około godziny 15:30 już było pewne, że pokaz opóźni się około godzinę, jednak uprzedzono gości jedynie o 30-minutowym opóźnieniu, co było błędem. Projektant przypomina o swojej dotychczasowej punktualności i podkreśla, że nie zawsze życie toczy się zgodnie z planem, a on stara się dostosować do zmiennych realiów. Przyznaje, że przekonanie o tym, że jego ekipa zdąży ze wszystkim na czas było mrzonką, która doprowadziła do rozwścieczenia gości i odwrócenia uwagi od jego nowej kolekcji. 

View this post on Instagram

I sincerely apologize to anyone and everyone who was inconvenienced by my lateness at our Spring/Summer 2019 fashion show. For anyone interested, below is not a list of excuses but rather a list of facts. I fully understand people have plans, lives, commitments, flights, families to return to, etc and that I fully RESPECT. I’ve heard, read and reflected on your frustration, anger and outrage. If you choose to read the below, I hope that you can find your own place of understanding. 1. The night before the show at midnight, I believed that we would absolutely be starting at 6pm, as planned and it was my intention to do so. 2. At 3:30pm on the day of the show, I became aware that we would most likely be an hour late. In good faith and hope it was communicated that the show would start at 630pm and that was a mistake. 3. After years of being beyond punctual and once again, with every intention of remaining so, the fact is, more is always expected from us with fewer and fewer resources. That is not unique to me personally or us as a company. I have learned that I need to adjust to our realities. 4. It was my wishful thinking that we could accomplish all that needed to be done for this show with the circumstances we faced. I was wrong. Not because everyone didn’t make every effort or give it their all and more, life is just that way sometimes. I’ve always been told that, “if you want to make God laugh, tell him your plans.” With our shows, I always strive to present 7-10 minutes of live fashion theatre that hopefully makes some kind of statement or touch the audience in some way both aesthetically and emotionally. I think we all have to be a little more sensitive and flexible to the fragile state of the live experience. I hope anyone reading this will reflect on my thoughts as I have on yours. 
Sincerely and respectfully, Marc

A post shared by Marc Jacobs (@themarcjacobs) on

Każdy kto choć raz miał okazję być na pokazie mody w Polsce śmieje się pod nosem. Ja również. Choć z drugiej strony szkoda mi biednego Jacobsa, bo przeżywa coś, co w naszym kraju jest na porządku dziennym. Swojego czasu byłam na każdym pokazie mody w naszym kraju i ze świecą szukać imprez, które zaczęły się punktualnie. 1,5 godziny przestoju to absolutna norma w standardach polskiego świata mody. Nie chcę teraz oceniać, które standardy są właściwe. Z racji mojego poukładanego charakteru i szacunku do czasu, jestem za wersją bardziej skrupulatnego określenia pory rozpoczęcia wydarzenia. Z drugiej zaś strony pokaz mody jest wielkim przedsięwzięciem, zależnym od tysiąca czynników i osób – naprawdę trudno to wszystko utrzymać w ryzach. Przygotowanie 10-minutowego pokazu trwa miesiącami – stworzenie kolekcji, wybranie modelek, zbudowanie scenografii, dobranie muzyki, ułożenie choreografii. Trudność przygotowania pokazu polega również na tym, że pewnych spraw nie da się przygotować wcześniej. Wystarczy, że w dniu pokazu rozchoruje się jedna makijażystka, fryzjerowi ucieknie Uber, a modelka zgubi się w wielkim mieście. Zmierzam do tego, że po drodze może wydarzyć się tyle sytuacji trudnych do przewidzenia, że określenie dokładnej godziny wydarzenia może naprawdę graniczyć z cudem. I ja to rozumiem. Nie rozumiem natomiast faktu, że polskie pokazy często są opóźniane nie przez trudności organizacyjne, a przez..gwiazdy, które docierają na miejsce po godzinie planowego rozpoczęcia imprezy. Za granicą jest to nie do pomyślenia. Być może dlatego, że w tam to nie aktorki, piosenkarki czy celebrytki z pierwszych stron gazet są centrum wydarzenia, ponieważ uwaga skupia się tam, gdzie powinna – na wybiegu i projektancie. Co kraj, to obyczaj, dlatego tak groteskowy dla mnie jest skandal, który niechcący wywołał Marc Jacobs.Marc Jacobs Spring 2019 Runway - Front Row

Nicole Phelps – redaktorka internetowego wydania Vogue napisała, że w przeciągu ostatniej dekady coś dziwnego stało się w świecie mody – przestał być synonimem luzu i zabawy. Zrobił się na tyle poważny, że projektant musi przepraszać, że dostarczył mu kolejnej dawki rozrywki. 

Ilustracje: Getty Images, Instagram

Stopka 1

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.