Anna Wintour zostaje w Vogue

Krążące od tygodni plotki o rzekomym odejściu Anny Wintour z Vogue’a spowodowały istne zatrzęsienie rynku mody. Sama zainteresowana do tej pory nie odnosiła się do tych pogłosek, w końcu jednak doczekaliśmy się oficjalnego stanowiska w tej sprawie.

„Anna Wintour jest niesamowicie zdolną i utalentowaną leaderką, której wpływ na nasze wydawnictwo jest bezcenny. Jest integralną częścią przyszłości i transformacji, jaką przechodzi Conde Nast. Anna Wintour zgodziła się kontynuować pracę na stanowisku redaktor naczelnej amerykańskiego wydania Vogue’a oraz dyrektora kreatywnego naszego wydawnictwa” – napisał na oficjalnym koncie Twittera Bob Sauerberg – główny szef Conde Nast.

Misternie ułożony bob oraz wielkie okulary to jej atrybuty, z którymi nie rozstaje się od kilkudziesięciu lat. Jednak sława Anny Wintour to coś więcej, niż tylko wygląd. Swoją karierę w Conde Nast zaczęła w 1983 roku za namową swojego ówczesnego partnera i dyrektora wydawnictwa – Alexa Libermana. Wówczas pełniła funkcję dyrektora kreatywnego i nikt do końca nie wiedział, co należy do jej obowiązków. Wintour konsekwentnie angażowała się w rozwój Vogue’a, dzięki czemu w 1985 roku została następczynią Beatrix Miller, redaktor naczelnej brytyjskiego wydania magazynu. Definitywnie jej miejsce zajęła rok później, niedługo po urodzeniu syna. W 1988 roku została redaktor naczelną amerykańskiego Vogue’a, tworząc z niego modową biblię. Od tego czasu nieprzerwanie stoi na czele magazynu.

Bez wątpienia Anna Wintour jest najbardziej wpływową kobietą, a nawet osobą w świecie mody. Jej opinia jest w stanie zaważyć na sukcesie lub porażce zarówno odzieżowych marek, jak i medialnych osobowości. O jej potędze świadczy choćby fakt, że jedna z głównych postaci kultowej ekranizacji powieści Lauren Weisberger zbudowana jest na wizerunku i osobowości Anny Wintour. Tak, tak Miranda Priestly z hitowego filmu „Diabeł ubiera się u Prady” to nikt inny jak chodząca inspiracja Anną Wintour. Choć podobno redaktor naczelna Vogue’a nie jest aż tak bezwględna i zimna jak Miranda, to bez wątpienia wspólnym mianownikiem obu kobiet jest ogromna władza.

film-page-feature-image-front-main-stage-2

Dlatego właśnie plotki o jej nagłym odejściu odbiły się tak dużym echem w branży modowej. Jedni twierdzili, że Anna Wintour jest już zmęczona pracą i w wieku 68 lat postanowiła przejść na emeryturę. W środowisku krążyły także pogłoski, jakoby władze Conde Nast chciały usunąć Wintour ze stanowiska w ramach odświeżania wizerunku wydawnictwa i samego Vogue’a. Po oficjalnym oświadczeniu Sauerberga wiemy przynajmniej, że drugi scenariusz nie jest prawdziwy. Zastanawiające jest natomiast to, że sama Wintour do tej pory nie zająknęła się na temat swoich najbliższych planów zawodowych. Czy wyobrażacie sobie Vogue’a bez Anny Wintour?

Heavenly Bodies: Fashion & The Catholic Imagination Costume Institute Gala - Street Sightings

Ilustracje: Getty Images

Stopka 1

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.