Wszystko zaczyna się w głowie!

Z każdej strony bombardują Cię hasła o pozytywnym myśleniu, frazesy rzucane przez narodowych motywatorów każą Ci cieszyć się życiem, uśmiechać na każdym kroku z obietnicą, że pozytywne nastawienie zmieni Twoje życie? Cóż, oni mogą mieć trochę racji.

Nie jestem typem wiecznie świecącego słoneczka rozweselającego otoczenie i wywołującego uśmiech na twarzach znajomych. Nie jestem kolorowym kucykiem Pony brykającym ze szczęścia na jaskrawej tęczy. Wręcz przeciwnie – przejmuję się wieloma rzeczami, jestem perfekcjonistką, co często mnie samą męczy. Nakładam na siebie dużą presję i stresuję się, gdy życie rzuca mi kłody pod nogi. A komu nie rzuca, prawda? No właśnie. Swojego czasu dopadła mnie tzw. seria niefortunnych zdarzeń. Za co się nie brałam, kończyło się fiaskiem. W międzyczasie powstawały nowe problemy, z którymi było mi jeszcze trudniej się zmierzyć. Miałam wrażenie, że żyję w pędzącym kołowrotku nieszczęść i wszystkie kataklizmy tego świata spadają właśnie na mnie – i to w jednym momencie. Gdy ten moment się nie kończył, a kołowrotek wcale nie miał zamiaru się zatrzymać, zaczęłam się zastanawiać, czy nieszczęścia, które mnie dotykają na pewno zależą od pecha, czy może od mojego nastawienia?

Szybko wybiłam sobie z głowy takie myślenie, bo przecież jaka w tym moja wina, że jakiś facet wjechał w moje auto, gdy stało grzecznie zaparkowane na miejscu postojowym. Albo że moje dwie przyjaciółki pokłóciły się na śmierć i życie, wciągając mnie w swój konflikt? Albo że złapałam jakiegoś wirusa, który odciął mnie od żywych na dwa dni, przez co zaniedbałam swoje obowiązki domowe i zawodowe? Są sytuacje na które nie mamy wpływu i nie ma w tym nic nadzwyczajnego, więc przestałam nadawać im zbędną wagę i traktować je jako coś szczególnego.wszytsko zaczyna się w głowie 2

Pewna mądra osoba powiedziała mi: „To nie sytuacja jest problemem, a nasza reakcja na tę sytuację może być problemem”. Chodzi mniej więcej o to, że zamiast nadawać dużego znaczenia problemom, lepiej stawić im czoła i znaleźć rozwiązanie sytuacji, wtedy będzie lżej nam je znosić. Na pewno panikowanie, stresowanie się, analizowanie i przeżywanie w niczym nie pomogą, a tylko zmęczą nasz umysł i emocje. Zaczynamy się psychicznie spalać i fizycznie męczyć. „Myśli o beznadziejnym położeniu nas stopują, zatrzymują w miejscu. Zazwyczaj w miejscu, w którym wcale nie chcemy być. <<Nic mi nie wychodzi i nie wyjdzie>> to samospełniająca się przepowiednia. Po co się starać, skoro jest i będzie beznadziejnie? Nie oznacza to, że ludzie, którzy odnoszą sukcesy, nie mają takich momentów i zawsze są pełni optymizmu. Ale oni przede wszystkim szukają rozwiązań. Jeśli miałabym podać dwie cechy, które pozwalają ocenić, że ktoś ma szansę na odniesienie sukcesu to właśnie: szukanie rozwiązań i umiejętność odkładania gratyfikacji na później. Czyli inaczej mówiąc: gdy dzieje się coś złego, szukam sposobu rozwiązania sytuacji, a nie użalam się nad sobą, a po drugie potrafię odłożyć przyjemności na później, bo wiem, że na sukces i nagrodę trzeba pracować długo i ciężko” – tłumaczy Karolina Cwalina-Stępniak – certyfikowany Coach.wszytsko zaczyna się w głowie 1

Jednak mimo dla wielu pesymistycznego (choć ja twierdzę, że realistycznego) podejścia do życia i świata zauważyłam jedną ciekawą prawidłowość. Od kiedy przestałam przejmować się problemami, a zaczęłam je na spokojnie rozwiązywać, moje życie stało się łatwiejsze i przyjemniejsze. Łatwiej mi myśleć pozytywnie i co ciekawe, odkąd zaczęłam wdrażać pozytywne myślenie i kolory tęczy do mojego życia, los się odwrócił. Zamiast szeregu przykrych zdarzeń, napotykają mnie przyjemne sytuacje i miłe niespodzianki. Wiem, że brzmi to jak największy banał podsycony elementami czarnej magii i herezji, ale naprawdę coś w tym jest. I tu po raz kolejny rodzi się pytanie – czy to na pewno zasługa „kolorowych okularów”, czy adekwatnej reakcji na powstające problemy? Zdaniem specjalisty, zmiana w moim życiu nie wynika z pozytywnego myślenia samego w sobie, a odpowiedniej motywacji: „Na fali mody na mowy motywacyjne upowszechniło się wiele mitów o pozytywnym myśleniu. Wydawać się może, jakby ono było kluczem do sukcesu. Oczywiście, pozytywne myślenie jest bardzo ważne, ale jest niczym bez umiejętności wyznaczania celu i konsekwentnego działania. Inaczej i tak stoimy w miejscu, tyle, że weselsi. O tym też mówi mój projekt – <<Sukces zaczyna się w głowie>>. Bo właśnie w głowie pojawia się pomysł, kiełkują inspiracje, tam pojawia się ta iskra zapalna każdego biznesu, projektu, zmiany życiowej. Trzeba tylko dać jej się na dobre rozpalić”. Nie mogłam znaleźć lepszego eksperta w tej dziedzinie – Karolina Cwalina-Stępniak stworzyła platformę kursów online o nazwie „Wszystko zaczyna się w głowie”, na której możecie nauczyć się budowania motywacji, umiejętności wyznaczania celów, konsekwentnej ich realizacji i trzymaniu się ich w chwilach zwątpienia. To właśnie slogan tej platformy zainspirował mnie do zgłębienia kwestii wpływu nastawienia na sukcesy i porażki w naszym życiu.wszytsko zaczyna się w głowie 3

Rzeczywiście spokój ducha i czystość umysłu pozwala uporządkować największy mentalny bałagan. Pozytywne myślenie pomaga zorganizować się w życiu, pozamykać niedokończone sprawy, zorganizować na nowo i po prostu cieszyć się z życia. Z autopsji wiem także, że tak drastyczna zmiana w myśleniu wcale nie jest prosta. Poprosiłam zatem profesjonalistkę o kilka prostych trików na zmianę myślenia: „ Niektórzy po prostu są pesymistyczni i ciężko zmuszać ich, aby powtarzali sobie w głowie <<jest naprawdę super>>. Konieczne jest przemeblowanie całego ustawienia w głowie. Często też pod wpływem kolejnych niepowodzeń osoby, które miały naturalnie optymistyczne podejście, tracą tę swoją iskrę, to pozytywne podejście, inspiracje. Ale oczywiście ze wszystkim da się walczyć! Ja zdecydowanie polecam dostarczanie sobie pozytywnych bodźców. One działają jak odtrutka na złe emocje, spadek motywacji. Szukajmy inspirujących historii, otaczajmy się ludźmi, którzy nas podnoszą. Przebywanie z ludźmi wiecznie rozżalonymi, negatywnymi na dłuższą metę nas zatruwa, psuje od środka. Jeśli sytuacja jest naprawdę trudna, pomocy można poszukać też u specjalisty – np. coacha, którego zadaniem jest pokazanie, że każdy ma potencjał i przy odpowiednim wsparciu szansę na realizację swoich celów. A poza tym nie walczmy aż tak bardzo ze złymi emocjami. Nie obwiniajmy się, jeśli mamy czasem dzień czy okres, kiedy mamy spadek motywacji. To ludzkie i naturalne. Trzeba sobie pozwalać też na te trudne emocje. Podejść do siebie z czułością i zadbać o przestrzeń dla siebie. Wtedy dużo łatwiej wrócić na pozytywne tory” – konkluduje Karolina Cwalina-Stępniak.

Odpowiednio dobrany i konsekwentny trening skutkuje piękną, wyrzeźbioną sylwetką. Podobnie jest w kwestii naszego ducha i umysłu. Umiejętne zarządzanie emocjami pomaga stworzyć dobrego, wyrozumiałego, stabilnego i szczęśliwego człowieka, jakim każdy z nas chce być. Dbałość o siebie może kończyć się na urodzie fizycznej, ale zaczynać powinna się na trosce o emocje i umysł.

wszytsko zaczyna się w głowie 4

Ilustracje: Edyta Klaper

Stopka 1

 1. Podzielam ten pogląd. Gorzej z realizacją, chociaż i tak nie jest źle spoglądając wstecz na wybory jakich dokonywałem i na okoliczności jakie temu towarzyszyły

  Polubienie

  1. Przypomniało mi się stare porzekadło: ” Co w głowie uradzi, do skutku nie doprowadzi”.
   W kontekście tego co powyżej warto zadbać również o realizację wystudiowanych planów

   Polubienie

 2. Perfekcjonizm, zawsze myślałam,że to pozytywna cecha, z biegiem lat zaczynam myśleć, że niekoniecznie. Tak jak piszesz jest to strasznie męczące, ja mam jeszcze „świra” na punkcie porządku, to też jest strasznie męczące. Twój blog jest super, zaglądam codziennie, czy jest może już coś nowego. Pozdrawiam bardzo serdecznie.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.