Idole kiedyś, a dziś

Pojawiają się w naszym życiu znienacka, a odgrywają w nim znaczącą rolę. Zazwyczaj sami nie wiedzą, jak dużą. Kształtują naszą osobowość i determinują życiowe decyzje. Dlaczego idole – postacie, które podziwiamy i naśladujemy są dla nas tak ważne?

Na początku największymi idolami są rodzice: wiadomo – oazy spokoju, żywe gwaranty poczucia bezpieczeństwa i źródło miłości – uczucia niezbędnego do prawidłowego rozwoju psychiki każdego dziecka. Później jednak w miarę rozwoju dojrzałości i stopniowego odcinania pępowiny, ideałów szukamy w świecie zewnętrznym. 

Jeśli mam być szczera, nigdy nie rozumiałam koleżanek, które „kochają się” w jakimś aktorze, czy piosenkarzu. Ja obklejanie ścian pokoju plakatami z Bravo przechodziłam znacznie później, niż moi znajomi. Fascynację Spice Girls i Backstreet Boys przeżywałam dopiero w czasach szczytowej sławy obu zespołów, było to chyba nawet wtedy, gdy ich członkowie zaczęli się wiązać w pary. Fascynowały mnie te kolorowe postaci, ubrane w odważne kreacje, skaczące po scenie i śpiewające przyjemne dla ucha piosenki. Talent wokalny doceniłam nieco później, gdy na scenę muzyczną wkroczyła Alicia Keys i mogę śmiało stwierdzić, że była ona pierwszą moją idolką. Mało wówczas popularną – gdyż znacznie większą sławą cieszyły się zespoły muzyczne (choćby na przykład Destiny’s Child). Alicia Keys jako solistka była nieco na uboczu pop-kultury. I chyba to mnie do niej ciągnęło. 

idol 1

Dlaczego wybrałam akurat ją? Bo ma to, czego ja nigdy mieć nie mogłam, a o czym bardzo marzyłam: talent wokalny, ale także umiejętność gry na fortepianie. To właśnie marzenia o byciu taką jak ona spowodowały, że stała się moją idolką. To od czasów mojej młodości się nie zmieniło – tak właśnie wybieramy osoby, które są dla nas ważne. Naśladujemy je, bo chcemy żyć jak one. Coś się jednak zmieniło na przestrzeni ostatnich 20 lat. Kiedyś idolami były osoby o niespotykanych talentach, czy niesamowitych umiejętnościach, dziś są to osoby o pięknych twarzach i szczupłych taliach. Wielcy naukowcy, pisarze, malarze, zdolni aktorzy czy utalentowane wokalistki ustąpiły miejsca sklonowanym lalkom barbie z napompowanymi różnymi częściami ciała. 

idole 2

Nie zrozumcie mnie źle, nie mam nic przeciwko ładnym ludziom. Mało tego, uwielbiam patrzeć na piękne kobiety i przystojnych mężczyzn! Ale żeby ich podziwiać wyłącznie z tego powodu? Dla mnie to za mało. Jestem szczerze zaniepokojona taką sytuacją socjologiczną, obawiam się o obecne pokolenie, które wychowane w kulcie wyglądu, nie będzie wiedziało, że najważniejszą wartością człowieka jest jego wnętrze i umysł. Dlaczego obranie prawidłowego mentora w życiu jest tak istotne? „Człowiek (zwłaszcza wchodzący w dorosłość) musi dokonywać wielu wyborów, podejmując kluczowe decyzje, których często nie jest pewien, a które mają istoty wpływ na dalsze życie, poszukuje drogowskazu, jakiegoś stałego punktu odniesienia, pomocy. Brak doświadczenia, lęk przed popełnieniem błędu, tworzą potrzebę posiadania autorytetu, czyli osoby bogatszej w wiedzę, cenionej w środowisku, która zainspiruje do działania, dając poczucie bezpieczeństwa i tym samym wzmacniając wartość danej jednostki. Autorytet nie tylko ustanawia normy zachowania, ale również w przypadku kryzysu pozwala przetrwać.” – tłumaczy Sylwia Miller, psycholog i psychoterapeuta.

idol 3

Głęboko wierzę, że współczesny zachwyt płytkimi ideałami i „idolami” bez wartości można zatrzymać, wskazując naszym dzieciom prawidłowe wzorce i osoby godne ich uwagi. Mówiąc o dokonaniach wielkich odkrywców, przybliżając ich życiorysy, przedstawiając ich osiągnięcia. Zachęcając do czytania książek, a nie plotkarskich portali. Zresztą w internecie też można znaleźć wiele stron o wartościowej treści. Pamiętajmy, że dzieci uczą się przez naśladowanie, a naśladują swoich pierwszych idoli – czyli nas.

idol 4

ilustracje: Edyta Klaper; konsultacja merytoryczna: Sylwia Miller

Stopka 1

  1. No niestety, plastikowe czasy nastały, liczy się bardziej skorupka niż kontent, bo łatwiej sprzedać skorupkę ładnymi fotkami w ładnych miejscach niż powiedzieć coś mądrego, a podprogowo wszyscy chcą wieść la dolce vita

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.